JAK SKUTECZNIE ROZPOZNAĆ ORGANICZNE I NATURALNE KOSMETYKI
JAK SKUTECZNIE ROZPOZNAĆ ORGANICZNE I NATURALNE KOSMETYKI

JAK SKUTECZNIE ROZPOZNAĆ ORGANICZNE I NATURALNE KOSMETYKI

Codziennie wybieramy produkty, które będą odpowiadały naszym potrzebom.

Nasuwa się pytanie czy potrafimy dokonać właściwego wyboru? Istnieją różne możliwości, możemy skorzystać z bogatej oferty kosmetyków konwencjonalnych, albo wybrać drogę zdrowego stylu życia i korzystać z produktów organicznych i naturalnych.

Za kosmetyki organiczne uważa się te, które zostały wyprodukowane ze składników naturalnych. Oprócz tego wymaga się, aby surowce w 95% posiadały certyfikaty, potwierdzające, że rośliny uprawiane były w gospodarstwach ekologicznych.

Takie ekologiczne plantacje muszą spełniać wiele restrykcyjnych wymagań narzuconych przez niezależne, specjalne organizacje wydające certyfikaty i co kilkanaście miesięcy poddawane są kontroli.

Podczas produkcji kosmetyków organicznych wykorzystuje się również składniki uzyskiwane z kontrolowanego dzikiego zbioru. Warto zwócić uwagę, że określenia: kosmetyk organiczny (ORGANIC), biologiczny (BIO), ekologiczny (ECO) są synonimami i odnoszą się do tych samych produktów.

Przy wytwarzaniu kosmetyków organicznych stosuje się ekologiczne metody produkcji.

Organicznym kosmetykom  stawiane są również wymagania dotyczące opakowania. Krótko mówiąc powinno ono być ekologiczne, czyli biodegradowalne, a najlepiej  jeśli pochodzi z materiałów uzyskanych z recyklingu.

Rygory związane z rolnictwem ekologicznym nie dotyczą kosmetyków naturalnych. Kosmetyki te zawierają składniki roślinne, mineralne oraz zwierzęce – pod warunkiem, że ich pozyskanie odbyło się z poszanowaniem dla środowiska, bez szkody dla zwierząt (np. wosk pszczeli) przy użyciu metod fizycznych,  np. tłoczenia, destylacji, ekstrakcji, filtracji, suszenia.

Jest to tak zwane niskie przetwarzanie materiału roślinnego i ma na celu zachowanie jak największej ilości wartości odżywczych i pielęgnacyjnych.

Kosmetyki naturalne nie mogą być testowane na zwierzętach, nie powinny zawierać żadnych składników pochodzenia syntetycznego, chociaż część organizacji certyfikujących pozwala na ich niewielką ilość, np. ECOCERT dopuszcza do 5% syntetyków w składzie.

Niektórzy producenci wybierają dla swoich firm kosmetycznych nazwy sugerujące, że cała ich produkcja jest BIO.

Często oferują kosmetyki konwencjonalne pod nazwą wskazującą na bogatą zawartość surowców roślinnych, a w rzeczywistości jego ilość jest symboliczna.

Jak zatem poradzić sobie z wyborem produktów ekologicznych, jeśli nie istnieją normy prawne, do których producent kosmetyków musi się stosować, ażeby mógł sprzedawać swoje produkty jako BIO?

Kosmetyki organiczne zwykle posiadają certyfikat, który świadczy o jakości produktu.

Możemy również w handlu znaleźć kosmetyki naturalne nie posiadające certyfikatu. Wynika to z faktu, że otrzymanie takiego wyróżnienia wiąże się z dodatkowymi kosztami, na które początkujące, małe firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić.

Podstawą przy wyborze dobrych kosmetyków naturalnych i organicznych jest więc dokładne czytanie składów INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients.

Występujące w składzie danego produktu komponenty wymienia się w ustalonej kolejności: od składnika, którego w danym produkcie jest najwięcej, do tego, którego jest najmniej. 

Nie ma przepisu, który nakładałby obowiązek podawania zawartości procentowej każdego z wymienianych składników. Gwiazdką oznaczone są certyfikowane składniki organiczne.

Poszukując dobrych, naturalnych kosmetyków musimy uważnie przyjrzeć się składnikom, certyfikatom, nie ulegać reklamie producenta i wypracować własne podejście przy ich ocenie.

Sprawdzone kosmetyki organiczne i naturalne znajdziecie w sklepie Różane Marzenie

 

Źródła: https://www.kobiety.pl/uroda/kosmetyki-organiczne-jak-powstaja

http://biokurier.pl/jedzenie/organic-bio-eko-czy-sa-roznice/

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl