Opuchnięte oczy – przyczyny i skuteczne domowe sposoby
Opuchnięte oczy – przyczyny i skuteczne domowe sposoby

Opuchnięte oczy to powszechna przypadłość, która może wystąpić wraz z wiekiem, zmęczeniem i stresem. Czasami powodem jest choroba, alergia lub dieta zawierająca zbyt dużo soli. Tłumaczy się to nadmiarem płynu znajdującego się w powiekach lub pod konturem oka. Istnieją jednak proste i naturalne rozwiązania tego problemu. Jeśli domowe sposoby zawiodą, skonsultuj się ze specjalistą, aby upewnić się czy dolegliwość nie jest wynikiem choroby.

Pamiętaj, aby wieczorem usunąć wszelkie pozostałości makijażu, które mogłyby wysuszyć obszar wokół oczu. Ponieważ kontur oka jest bardzo delikatny, należy wybrać odpowiedni środek myjący, który nie wysusza okolic oczu. Wybierz organiczny, łagodny i bezzapachowy żel do mycia twarzy. 

Domowe sposoby na opuchnięte oczy

Dobre efekty dają kompresy z ziół o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym.

Szczególnie polecane jest ziele świetlika lekarskiego, którym można leczyć zapalenie spojówek, czy podrażnienia związane z alergią. Zmniejsza zmęczenie, zaczerwienienie oczu, a nawet rozjaśnia cienie i zmniejsza widoczność naczynek.

Bardzo dobry jest także chaber bławatek przy stanach zapalnych oczu przebiegających z opuchnięciem, działa łagodząco, przeciwzapalnie oraz koi wpływ promieniowania z ekranów telewizyjnych i komputerowych.

Korzystnie na obrzęki i cienie pod oczami działają kompresy z zielonej lub czarnej herbaty. Kofeina, taniny i przeciwutleniacze w niej zawarte obkurczają naczynia krwionośne zmniejszając retencję płynów. 

Najlepiej przygotować napar z sypanych ziół, a nie z ekspresowych torebek. Po zaparzeniu suszu zgodnie z instrukcją na opakowaniu, należy napar pozostawić do ostygnięcia. Kompresy nakładane na opuchnięte oczy powinny być zimne.

Jednym z dość dobrze znanych domowych sposobów jest nałożenie na oczy plasterków świeżego ogórka. Może wydaje się to banalne i kojarzy się ze scenami z filmu czy reklamy, ale ten sposób jest naprawdę skuteczny. Ogórek powinien być ekologiczny (może z własnego ogródka?), w przeciwnym razie może spowodować podrażnienie. Nałóż dwa plasterki ogórka z lodówki na około 20 minut na powieki. Działanie przeciwzapalne ogórka pomoże na przekrwienie i zlikwiduje obrzęki.

Różana woda kwiatowa na worki i cienie pod oczami

Kolejnym sposobem, który Ci polecamy, jest organiczna woda kwiatowa z róży. Woda z płatków róż ma pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry i jest bogata w cenne składniki odżywcze, przede wszystkim witaminy A, C i E oraz z grupy B, a także substancje antyoksydacyjne (flawonoidy).

Woda różana działa uspokajająco, odświeżająco na kontur oczu, ale także rozświetla spojrzenie. Od wieków róża jest wykorzystywana w kosmetyce ze względu na bogactwo cząstek aktywnych. Kompresy nasączone wodą kwiatową z róży pozostaw na około 15 minut. Pomogą wchłonąć worki pod oczami, zniwelują cienie i przyniosą ulgę zmęczonym oczom Ten naturalny, wygodny i szybki zabieg można wykonać rano, aby uzyskać świeży wygląd, a także wieczorem, chcąc ukoić zmęczone oczy przed snem. Woda kwiatowa powinna być organiczna, to znaczy, z roślin pochodzących z upraw ekologicznych, gdzie nie są stosowane nawozy sztuczne, ani chemiczne środki ochrony roślin. Nie może też zawierać konserwantów, ani żadnych syntetycznych dodatków. Gwarancją jakości jest organiczny certyfikat.

Zimny okład na opuchliznę oczu

Zimno to dobry sposób na szybkie pozbycie się opuchlizny oczu, ponieważ pobudza mikrokrążenie. Trzymaj w lodówce łyżeczki, po wyjęciu przyłóż je do opuchniętych oczu na około dziesięć minut (aż rozgrzeją się w kontakcie ze skórą).

Możesz zrobić to samo z kostkami lodu, jednak pamiętaj, aby owinąć je w jałową gazę lub bawełnianą chusteczkę. Nałożone bezpośrednio na twarz, mogą spowodować odmrożenia. Następnie powoli, delikatnie masuj obszar wokół oczu.

Co powoduje opuchnięte oczy?

Na szczególną uwagę zasługuje kontur oka. To właśnie w tym obszarze twarzy skóra jest najbardziej delikatna, a przez to mniej elastyczna. Mrugamy średnio od 15 do 20 razy na minutę, więc nasze powieki są stale w ruchu. Dodajmy do tego czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenia, stres, ekspozycję na słońce, pracę przy komputerze, niewłaściwą dietę, pocieranie oczu, soczewki kontaktowe czy noszenie okularów. Na nasze oczy działa szereg bodźców, które mogą mieć wpływ na wzrok i okolicę oczu.

Opuchnięte powieki lub worki pod oczami? Jakie są przyczyny?

Przez opuchnięte powieki lub worki pod oczami rozumiemy obrzęk powiek, który często pojawia się rano. Istnieje kilka powodów, które mogą go wywołać.

Z jednej strony wypukłości powstałych w wyniku obrzęku nie należy mylić ze zgrubieniami utworzonymi z tkanki tłuszczowej. W tym drugim przypadku tłuszcz może odkładać się, a następnie opadać w wyniku starzenia się skóry. Natomiast obrzęk może być związany z niezdrowym stylem życia. Niezbilansowana dieta, niewystarczające nawodnienie, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, brak ruchu mogą stać się przyczyną opuchlizny wokół oczu. Na przykład dieta bogata w sól może również powodować obrzęki. Jest to, tak zwana retencja wody - sól zatrzymuje wodę, co powoduje opuchliznę. Okulary lub soczewki kontaktowe mogą również być przyczyną zmęczenia oczu i powodować obrzęk. Na ogół towarzyszy temu podrażnienie i zaczerwienienie oka. 

Worki pod oczami mogą być również dziedziczne lub wskazywać na problemy zdrowotne i alergie. Poważniejsze schorzenia, takie jak choroby tarczycy, nerek, wątroby czy choroby związane z krążeniem. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, nie odkładaj wizyty u swojego lekarza.

Innym przypadkiem są worki pod oczami spowodowane obrzękiem dolnej powieki. Te wypukłości mogą pojawić się z powodu zatrzymywania wody, stresu, zmęczenia, a nawet pozycji, w której śpimy.

Zaobserwuj czy Twoje oczy są bardziej opuchnięte rano niż przez resztę dnia? Poranna opuchlizna jest częsta, bo kiedy się kładziemy, płyny w naszym ciele gromadzą się na twarzy. W nocy aktywność naszego organizmu spada, krążenie krwi zwalnia, a ponieważ nie mrugamy, płyn limfatyczny nie jest odprowadzany, co prowadzi do obrzęków. Normalne wznowienie aktywności fizycznej poprawi wygląd okolicy wokół Twoich oczu.

Jak odróżnić opuchliznę od cieni pod oczami?

W przeciwieństwie do wypełnionych płynem i spuchniętych worków pod oczami, cienie pojawiają się w odcieniach fioletu, błękitu, a nawet brązu. Nie jest to zatrzymywanie wody, ale raczej słabe krążenie krwi. Pigment zalega pod cienką skórą, co powoduje przebarwienia.

Znaczną poprawę skóry wokół oczu może przynieść stosowanie dobrego kremu lub serum pod oczy. Polecamy organiczne serum pod oczy, idealne na zmarszczki, utratę elastyczności i jędrności, cienie pod oczami, obrzęki i suchość skóry.

                  

                                                                                                                          

                                                                  Organiczne serum pod oczy                                                                                                               

                                                          Organiczne serum pod oczy 10 ml Alteya Organics

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl