Kosmetyki organiczne - czym się wyróżniają?
Kosmetyki organiczne - czym się wyróżniają?

Kosmetyki organiczne i naturalne, to nie to samo, chociaż mają wiele wspólnego. Kosmetyki naturalne zawierają składniki pochodzenia roślinnego, rzadziej zwierzęcego. Najczęściej są to naturalne oleje i masła, ekologiczne wody kwiatowe, ekstrakty z roślin i owoców, olejki eteryczne, a także wosk pszczeli, czy mleko.

Organiczne kosmetyki, czyli BIO kosmetyki kryją w sobie naturalne składniki, ale pochodzące z upraw ekologicznych, na których nie stosuje się nawozów sztucznych, ani chemicznych środków ochrony roślin. Kosmetyki te są również wolne od GMO. Odpowiednie normy musi także spełniać proces produkcyjny i opakowanie produktów.

W kosmetyku organicznym musi być przynajmniej 95% składników ekologicznych (z wyłączeniem wody). Nieekologiczne surowce mogą być stosowane tylko wtedy, jeśli nie są one dostępne w formie biologicznej i są to substancje dopuszczone do wykorzystania w produktach ekologicznych.

Producenci kosmetyków organicznych nie stosują takich substancji, jak np.:

silikonów syntetycznych (nie ulegają biodegradacji), syntetycznych zapachów, barwników i pigmentów

syntetycznych konserwantów

surowców nieodnawialnych, takich jak oleje mineralne czy parafina, które są pozostałościami petrochemicznymi

składników uzyskanych w procesach produkcyjnych, które nie szanują środowiska

surowców, które mogą być szkodliwe dla zdrowia lub życia zwierząt

Celem jest stworzenie zdrowego i skutecznego produktu, bez ekstraktów pochodzenia zwierzęcego (z wyjątkiem składników wytwarzanych naturalnie przez zwierzęta, takich jak miód, mleko itp.) Dodatkową korzyścią jest nie zatruwanie środowiska naturalnego szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Kosmetyki takie zwykle posiadają certyfikaty, potwierdzające ich organiczne pochodzenie. W INCI każdy składnik BIO jest oznaczony gwiazdką.

W przypadku braku certyfikatu, mówimy raczej o kosmetykach naturalnych.

Są kosmetyki naturalne, które chociaż nieoznakowane, jako organiczne, spełniają wszystkie wymagania produktów organicznych. Jednakże niektóre, zwłaszcza małe firmy czasami rezygnują z certyfikatu, ze względu na koszty.

Kosmetyki organiczne a konwencjonalne - podstawowe różnice

Zauważmy, jaka jest różnica między kosmetykami organicznymi a tradycyjnymi, szczegółowo przyglądając się temu, co zawierają.

Wszystkie produkty kosmetyczne mają w przybliżeniu podobny podstawowy skład.

Kosmetyk generalnie zawiera:

Emulsję, która jest mieszaniną wody (faza wodna) i oleju (faza tłuszczowa). Sama ta mieszanka stanowi 80% produktu i od niej głównie zależy, jakość pielęgnacji.

Emulgator, który umożliwia połączenie się wody z olejem. Towarzyszy mu humektant, zapobiegający parowaniu wody. Emulsja i emulgator stanowią tak zwane substancje pomocnicze.

Składniki aktywne, które zwiększają korzyści płynące z produktu.

Dodatki: konserwanty, substancje zapachowe, barwniki, które przede wszystkim sprawią, że produkt będzie przyjemny w użyciu. W zależności od tego, czy wybierzesz ekologiczny czy tradycyjny kosmetyk, te składniki będą zupełnie inne.

Czy kosmetyki organiczne są lepsze od tradycyjnych?

Jeśli spojrzymy na pochodzenie użytych składników w zależności od tego, czy jest to kosmetyk organiczny czy konwencjonalny, zauważymy, że absolutnie nie będziemy mieli w obu grupach takiej samej ilości składników aktywnych.

Emulsja

W kosmetykach konwencjonalnych: woda to woda destylowana, która nie ma specjalnych właściwości. Olej będzie w większości przypadków olejem mineralnym pochodzącym z odpadów petrochemicznych (parafina, woski z syntetycznych węglowodorów) lub olejem silikonowym ze względu na łatwość produkcji i niskie koszty. Olej mineralny tworzy na powierzchni skóry film ochronny zatrzymujący wilgoć, ale poza tym nie przynosi żadnych korzyści.

W kosmetykach organicznych: woda jest najczęściej wodą źródlaną, a jeszcze lepiej, wodą kwiatową (woda różana, lawendowa, z kwiatu pomarańczy itp.), która jest pełna aktywnych i dobroczynnych składników dla skóry. Olejami z kolei będą oleje roślinne (jojoba, arganowy, awokado, migdałowy itp.), które są naturalnie bogate w kwasy tłuszczowe, witaminy i pierwiastki śladowe podobne do tych występujących w skórze. Dzięki temu nie tylko wspomagają nawilżenie, ale doskonale odżywiają skórę.

Emulgatory

Emulgatory, to substancje, które umożliwiają powstanie stabilnej emulsji (woda + olej) oraz zapewniają jej trwałość.

W kosmetykach konwencjonalnych są pochodzenia syntetycznego, a do najczęściej występujących należą glikole. Zasadniczo są pochodnymi ropy naftowej.

W kosmetykach organicznych emulgatory są pochodzenia naturalnego i roślinnego. Mogą to być np. estry cukrowe z buraków  Sorbitan Olivate z oliwy albo Cetearyl Alcohol, należący do grupy tzw. "dobrych" alkoholi. Umożliwiają one uzyskanie tekstur łatwo wnikających, ale także zmiękczających skórę.

Konserwanty

W kosmetykach konwencjonalnych: są to parabeny, triklosany, formaldehydy, fenoksyetanol.

W kosmetykach organicznych konserwację uzyskuje się na ogół przez zastosowanie naturalnego alkoholu i/lub olejków eterycznych o właściwościach antybakteryjnych.

Substancje zapachowe

W tradycyjnych kosmetykach są najczęściej pochodzenia syntetycznego.

W kosmetykach ekologicznych jest to naturalny zapach składników, a często pochodzi z olejków eterycznych, które mają również korzystny wpływ na skórę i dobre samopoczucie.

 

                                                       

                                                                  Hydrolat z róży Alba BIO                                                              

                                                    Organiczny hydrolat z białej róży 500 ml Alteya Organics

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl