Woskowijka – ekologiczne opakowanie na żywność
Woskowijka – ekologiczne opakowanie na żywność wielokrotnego użytku

Co to są woskowijki?


Woskowijki to kawałki tkaniny, które zostały pokryte czystym woskiem pszczelim. Czasami, dodatkowo używa się kilku innych składników, takich jak olej i żywica drzewna. Łatwo można je formować, dostosowując do różnych kształtów, są lekko lepkie i używane do ochrony, uszczelniania lub pakowania żywności. Ponadto ściereczki pokryte woskiem pszczelim są wielokrotnego użytku, nietoksyczne i biodegradowalne. Możesz kupić gotowe lub zrobić własne! Zamiast jednorazowego papierowego lub foliowego opakowania, do przykrywania miseczek i pojemników na żywność lub do bezpośredniego pakowania żywności. Możesz także uszyć woreczki na pieczywo lub kanapki.

Wosk pszczeli ma naturalne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Badania potwierdziły, że opakowania zawierające wosk pszczeli skutecznie zapobiegają psuciu się żywności i hamują rozprzestrzenianie się szkodliwych bakterii. Pamiętaj jednak, aby postępować zgodnie z zasadami ich użytkowania. Połączenie wosku pszczelego i tkaniny tworzy oddychające opakowanie, które zatrzymuje wilgoć, utrzymuje świeżość żywności dłużej, ale także pozwala jej naturalnie oddychać. Ponieważ są nasączone naturalnym woskiem, woskowijki pachną trochę jak wosk pszczeli.

Z jakich tkanin robimy woskowjki?

Do wykonania metodą DIY, ściereczek zaimpregnowanych pszczelim woskiem najlepiej użyć 100% bawełny, lnu lub konopi. Tkanina organiczna, nawet używana ponownie, jest najlepsza.  Naturalne tkaniny, takie jak bawełna, z łatwością wchłoną wosk bezpośrednio we włókna. Natomiast tkaniny syntetyczne zawierające poliester lub nylon nie będą go tak łatwo wchłaniać. Wosk pozostanie na powierzchni i ostatecznie odpadnie.  

Najlepiej zrobić woskowijki z cienkiej lub średniej grubości tkaniny. Coś zbliżonego do grubości t-shirtu, poszewki na poduszkę lub ściereczki kuchennej, ale nie grubej i puszystej jak flanela.

Potrzebne materiały

100% naturalna tkanina, poniżej podajemy sugerowane rozmiary

nożyczki lub nożyce z ząbkami, które ograniczają strzępienie materiału

organiczny wosk pszczeli

papier do pieczenia lub folia aluminiowa

blacha i piekarnik

płaski pędzelek, chociaż nie jest konieczny, pomaga równomiernie rozprowadzić roztopiony wosk po materiale. Pędzel zostanie pokryty woskiem i może nie nadawać się do niektórych prac w przyszłości. Aby go wyczyścić, zanurz pędzel we wrzącej wodzie, to pomoże usunąć wosk. 

Alternatywny przepis na zrobienie woskowijek 

W niektórych przepisach na woskowijki podane są dodatkowe składniki, takie jak olej jojoba i żywica sosnowa. Często te dodatki są stosowane w komercyjnych opakowaniach z wosku pszczelego. Sprawiają, że ściereczki w temperaturze pokojowej są bardziej elastyczne. Jeśli przygotowujesz dużą ilość ściereczek, dajesz je w prezencie lub chcesz, aby były bardziej profesjonalne, wypróbuj tę opcję (wtedy, warto kupić żywicę). Jednak wersja podstawowa, z wykorzystaniem jedynie wosku sprawdza się bardzo dobrze.

Jeśli chcesz zastosować tę metodę, połącz w kąpieli wodnej 1/4 szklanki granulek z wosku pszczelego, 2 łyżki żywicy sosnowej i 1 łyżkę organicznego oleju jojoba. Podgrzewaj, aż składniki się rozpuszczą i całkowicie połączą. Użyj płaskiego pędzla, aby nałożyć równomierną warstwę mieszanki na powierzchnię tkaniny. Powinno wystarczyć, na nasączenie dwóch małych i dwóch średnich ściereczek. Z tkaniny nie może kapać! Będziesz musiała zrobić to szybko, aby zapobiec stwardnieniu wosku w trakcie pracy. Zawieś ściereczki natychmiast, gdy tkanina jest jeszcze mokra.

Jak zrobić woskowijki?

1. Przygotuj tkaninę

W razie potrzeby wypierz i wysusz wybraną tkaninę.

Przytnij tkaninę do pożądanych kształtów i rozmiarów (zalecane rozmiary poniżej).

Możesz obszyć brzegi materiału lub uciąć tkaninę za pomocą nożyczek z ząbkami, ale sam wosk również spowalnia strzępienie.

Twoje ściereczki nie muszą być kwadratowe, mogą być prostokątne lub nawet w kształcie koła. 

Sugerowane najlepsze rozmiary ściereczek

Mała, o boku 17-20 cm - idealna do przykrywania małych naczyń, takich jak słoik, lub rozkrojonych owoców i warzyw.

Średnia, o boku 25-28 cm - przykryje przeciętną miskę, kanapkę lub średnie warzywa, np. część główki kapusty.

Duża, o boku 32-35 cm - przykryje małe naczynie do pieczenia lub przeciętną patelnię, średnią miskę.

Bardzo duża, o boku 40 cm lub więcej, przykryje duże miski i naczynia do pieczenia, cały bochenek chleba, ciasto. 

2. Przygotuj piekarnik

Rozgrzej piekarnik do najniższego ustawienia 70 do 100°C

Blachę wyłóż papierem do pieczenia lub folią aluminiową.

Połóż kawałki tkaniny na wierzchu. Rozsyp równomiernie granulki wosku pszczelego, pamiętaj, również o brzegach materiału.

Jeśli chodzi o ilość lepiej rozsypać trochę mniej, niż za dużo. Zbyt duża ilość wosku może sprawić, że owijka będzie sztywniejsza, a nawet łuszcząca się. Zawsze możesz dodać więcej lub w razie potrzeby zdjąć nadmiar.

3. Roztop i rozprowadź wosk pszczeli

Blachę do pieczenia, z tkaniną posypaną woskiem, włóż do ciepłego piekarnika na około 5 minut lub do momentu, gdy wosk pszczeli całkowicie się rozpuści i wsiąknie w tkaninę.

Po stopieniu wyjmij blachę z piekarnika. Wykonaj kolejne czynności dość szybko. Wosk może zacząć twardnieć, jeśli pracujesz zbyt wolno, ale zawsze możesz włożyć ją z powrotem do piekarnika, aby wosk ponownie się rozpuścił.

Prowadź pędzel tam i z powrotem po tkaninie, aby równomiernie rozprowadzić stopiony wosk, zgarniając jego nadmiar ku krawędziom. 

Gdy ściereczki są jeszcze mokre i elastyczne, powieś natychmiast do wyschnięcia. Nie powinno z nich kapać, bardzo szybko schną. Po wyschnięciu są gotowe do użycia. Możesz je również umyć raz przed użyciem.

Rozwiązywanie problemów

Kiedy używasz i zginasz woskowijki, tkanina marszczy się i powstają delikatne białe linie. Jeśli dałaś trochę za dużo wosku, może się on łuszczyć i odpadać. W takim razie włóż ściereczkę z powrotem do ciepłego piekarnika, pozwól woskowi ponownie się roztopić i zbierz nadmiar serwetką lub papierowym ręcznikiem. W przeciwnym wypadku, jeśli tkanina jest wiotka i niewystarczająco nawoskowana (lub ma widoczne obszary pozbawione wosku), włóż ją z powrotem do piekarnika dodając granulki wosku, aby uzyskać grubszą powłokę.

Takie ściereczki powinny wytrzymać wiele miesięcy użytkowania. Gdy staną się stare, cienkie lub mniej lepkie, łatwo je odświeżyć! Po prostu włóż starą ściereczkę z powrotem do ciepłego piekarnika z niewielką posypką wosku pszczelego, aby uzyskać świeżą, nową powłokę i przedłużyć jej żywotność. Jeśli są naprawdę stare i zniszczone, możesz je po prostu kompostować. Ponieważ są wykonane w 100% z naturalnych materiałów, okłady z wosku pszczelego są biodegradowalne.

Jak używać i czyścić woskowijki

Używaj woskowijek do przechowywania np. pokrojonych owoców i warzyw, sera, chleba, ciasta. Idealnie nadają się do nakładania na miseczki, pojemniki do przechowywania zamiast plastikowej folii lub pokrywki.

Taka woskowana tkanina jest przeznaczona do kontaktu z żywnością z wyjątkiem mięsa i ryb, ponieważ bardzo zabrudzą tkaninę, a nie możemy jej wyprać w gorącej wodzie. Również cytryna zniszczy woskową powłokę.

Na wszelki wypadek lepiej unikać stosowania woskowijek do przykrywania żywności przeznaczonej dla niemowląt lub osób z obniżoną odpornością.

Konieczne jest mycie ich tylko zimną lub letnią wodą, w przeciwnym razie wosk stopi się i pozostanie czysty kawałek bawełnianej tkaniny. Możesz użyć naturalnego mydła lub ekologicznego płynu do mycia naczyń. 

Do ich czyszczenia nie używaj wybielaczy, kwasów ani octu.

Możesz je również przetrzeć wilgotną szmatką. Pozostaw ściereczki do wyschnięcia, a następnie przechowuj je w chłodnym, suchym miejscu, np. w kuchennej szufladzie, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Unikaj pozostawiania ich w pobliżu źródła ciepła, takiego jak nasłoneczniony samochód, w pobliżu piekarnika, zmywarki, kuchenki mikrofalowej. Nie należy ich używać w żadnym z tych urządzeń, ponieważ wosk pszczeli się stopi. Nie można ich również wkładać do pralki.

Z tego samego powodu nie używaj ich do przykrywania pojemników z gorącą żywnością.

Unikaj plam z oleju. Do przechowywania tłustych produktów zalecamy szklane słoiki z zakrętką.

 

Organiczny wosk pszczeli

   Organiczny wosk pszczeli Alteya Organics 60g

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl