Sucha skóra w ciąży - przyczyny i skuteczna pielęgnacja
Sucha skóra w ciąży

Co może być powodem suchej, swędzącej skóry w czasie ciąży?

Istnieje wiele przyczyn suchości skóry, której doświadczasz, ale najczęściej są to typowe objawy związane z ciążą. W większości wypadków możesz uporać się z tą dolegliwością sama.

Zmiany hormonalne

Zwiększona produkcja estrogenów oraz progesteronu w ciąży są przyczyną przebarwień skóry, a także zaburzeń pracy gruczołów łojowych.

Zmiana kształtów i rozmiaru ciała

Podczas ciąży ciało przechodzi wiele zmian, aby pomieścić rozwijające się dziecko. Gdy Twoja skóra rozciąga się, traci elastyczność, a w konsekwencji staje się sucha, cieńsza, swędzi, łuszczy się oraz jest bardziej podatna na siniaki z powodu wrażliwości.

Retencja wody

Chociaż wydaje się to sprzecznie, zatrzymanie wody może również spowodować suchość skóry. W czasie ciąży podwyższony poziom hormonu wazopresyny sprawia, że organizm zatrzymuje wodę, co prowadzi do obrzęków. Obrzęk, z kolei, skutkuje rozciąganiem skóry, a w efekcie jej wysuszeniem i pękaniem.

Większa objętość krwi

Aby zaspokoić potrzeby rozwijającego się dziecka, w czasie ciąży organizm wytwarza więcej płynów ustrojowych i krwi. Gdy skóra się rozciąga, bariera hydrolipidowa może zostać naruszona, co powoduje utratę większej ilości wilgoci. Czasami szczytowa objętość krwi może być nawet o 50% większa, niż u kobiet niebędących w ciąży.

Picie małej ilości wody

Twój organizm potrzebuje więcej płynów w czasie ciąży, a ilość ta wzrasta w każdym kolejnym trymestrze. Jeśli nie będziesz więcej piła, możesz doświadczyć objawów odwodnienia, takich jak suchość skóry. Wymioty i biegunka, które często występują w ciąży, mogą również prowadzić do odwodnienia.

Używanie drażniących kosmetyków

Należą do nich:

środki powierzchniowo czynne, które wytwarzają obfitą pianę i zawierają agresywne substancje myjące SLS i SLES

mydła, które są pozornie nieszkodliwe, ale większość tradycyjnych mydeł jest bardzo alkaliczna, o pH 8-10. Przy kwaśnym pH skóry, około 4.7-5.7, mydło może odwadniać i podrażniać

silne środki antybakteryjne, szczególnie z dużą zawartością alkoholu

substancje drażniące, takie jak kwasy, retinol, syntetyczne zapachy

mechaniczne podrażnienia, np. nadmierne złuszczanie gruboziarnistymi peelingami

Jak leczyć i zapobiegać suchej skórze podczas ciąży?

Profilaktyka i leczenie suchej skóry sprowadza się do utrzymywania wilgoci w skórze. Najlepszym sposobem, jest picie dostatecznej ilości płynów, zrównoważona dieta i używanie produktów, które pomogą zachować szczelną barierę hydrolipidową.

Sposoby na zapobieganie odparowywaniu wilgoci ze skóry i utrzymanie bariery hydrolipidowej 

1. Używaj do mycia letniej wody

Ekstremalne temperatury, niezależnie od tego czy jest to temperatura wody, czy powietrza, mogą osłabić hydrolipidową warstwę skóry. Skutkiem jest utrata wilgoci, dzięki której Twoja skóra jest elastyczna i miękka. Dlatego unikaj mycia gorącą lub zimną wodą zarówno twarzy, jak i ciała. Optymalna temperatura kąpieli czy prysznica to około 37°C, a czas nie dłuższy niż 10-15 minut.

2. Unikaj szorstkich tkanin

Sucha skóra jest szczególnie podatna na zewnętrzne mikrouszkodzenia i podrażnienia. Częstą przyczyną tych podrażnień są szorstkie ubrania. Wybieraj naturalne, oddychające tkaniny. Szczególnie ważne jest, by te części garderoby, które mają bezpośredni kontakt ze skórą były uszyte z delikatnych tkanin. Szorstkie ubrania np. z wełny czy dżinsu w zetknięciu z suchą skórą dodatkowo ją drażnią. Zwróć uwagę na ręczniki, których używasz. Wycierając się po kąpieli nie pocieraj mocno skóry, raczej wysusz ją przez przyłożenie ręcznika.

3. Nie stosuj zbyt często peelingu

Złuszczanie jest ważną częścią pielęgnacji zdrowej skóry i to nie zmienia się również w ciąży. Peeling sprawia, że:

usuwamy martwe komórki, które mogą zatykać pory

pozwalamy leczniczym produktom, takim jak naturalne olejki, wnikać głębiej w skórę

Zmienia się częstotliwość złuszczania skóry i rodzaj peelingów. Nie stosuj zabiegów chemicznych, które potencjalnie mogą być wchłaniane przez skórę.

Jeśli Twoja skóra jest przesuszona złuszczanie wystarczy przeprowadzić raz w tygodniu. Ważne jest również stosowanie delikatnego peelingu, który nie podrażni dodatkowo suchej skóry. Z łatwością zrobisz samodzielnie naturalny peeling z cukru dodając olej lub masło kosmetyczne. Dopełnieniem mogą być fusy z kawy, rozdrobnione liście zielonej herbaty lub sezonowe owoce - jeśli przygotowujesz mała ilość peelingu, przeznaczoną do bezpośredniego zużycia.

4. Nawilżaj skórę rano i przed snem

Jednym z powodów wysuszonej skóry jest zbyt szybkie odparowywanie wilgoci. Możesz zatrzymać wodę w skórze stosując nawilżający krem do twarzy i balsam do ciała. Kosmetyki nawilżające zapobiegają parowaniu wody ze skóry, podobnie jak naturalna warstwa hydrolipidowa. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie kosmetyki są wystarczająco łagodne dla kobiet w ciąży. Dlatego polecamy organiczne, certyfikowane kosmetyki bezpieczne dla mamy i dziecka. Zostały skomponowane z naturalnych składników, są hipoalergiczne, a przy tym skuteczne. Masło kakaowe, olej kokosowy czy masło shea stosowane bezpośrednio po kąpieli, na jeszcze wilgotną skórę, nie tylko lepiej się wchłoną, ale także zatrzymają wilgoć.

5. Zapobiegaj rozstępom

Szybki przyrost masy ciała i zmiany hormonalne w ciąży mogą spowodować pojawienie się rozstępów. Czasami ich wystąpienie poprzedza sucha, swędząca skóra. Włókna kolagenu i elastyny w skórze właściwej (środkowej warstwie skóry) nie wytrzymują naprężenia i pękają. Podczas pierwszej ciąży dotykają od 50 do 70% kobiet. Proces tworzenia się rozstępów na skórze dzieli się na dwie fazy: zapalną i zanikową. W fazie zapalnej rozstępy są czerwone, a w fazie końcowej perłowo–białe. Najskuteczniejsze jest zapobieganie, ewentualnie właściwa pielęgnacja, jeszcze świeżych czerwonych rozstępów.

6. Pij odpowiednia ilość wody

Woda pomaga organizmowi przyswajać składniki odżywcze oraz transportuje witaminy i inne ważne minerały do komórek krwi.

Inne korzyści z wystarczającego nawodnienia to:

utrzymanie zdrowego poziomu płynu owodniowego

pomoc w funkcjonowaniu nerek Twojego dziecka

rozpuszczanie odpadów i wypłukiwanie ich z nerek

Niektóre kobiety w ciąży zauważyły, że w pierwszym trymestrze, picie wody pomaga złagodzić nudności, niestrawność i zaparcia. W trzecim trymestrze picie wody jest jeszcze ważniejsze, ponieważ nie trudno się wtedy odwodnić, co może prowadzić do skurczów. Innym częstym objawem u kobiet w trzecim trymestrze ciąży jest obrzęk.

Jednym z powodów, dla których puchniesz w czasie ciąży, jest to, że Twoje ciało gromadzi dodatkowy sód. Woda nie tylko oczyszcza organizm z sodu, ale także nawilża skórę.

7. Dbaj o urozmaiconą dietę

Zdrowie skóry zaczyna się od wewnątrz. Z pewnością wiesz, jak ważna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta podczas ciąży. Ale czy wiesz, że możesz poprawić nawilżenie skóry poprzez dietę? Aby zapobiec wysuszeniu skóry, pamiętaj o włączeniu do codziennego jadłospisu dobrych tłuszczów. Znajdziesz je w takich produktach jak:

orzechy

nasiona (pestki dyni, siemię lniane lub nasiona słonecznika)

owsianka

gorzka czekolada

warzywa (szczególnie marchew, brokuły, ogórki)

awokado

jajka

8. Chroń skórę przed promieniami UV

Słońce bardzo wysusza, dlatego nie zapominaj chronić swoją wrażliwą skórę w czasie ciąży. Używaj kremów z fizycznymi filtrami przeciwsłonecznymi. Fizyczne filtry zawierają aktywne składniki mineralne, takie jak dwutlenek tytanu lub tlenek cynku, które działają na powierzchni skóry, rozpraszając i odbijając szkodliwe promienie UV. Natomiast chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają związki, takie jak oksybenzon, oktinoksat, oktyzalan i awobenzon.

9. Użyj nawilżacza

Jakość powietrza w Twoim domu wpływa na Twoją skórę i prawdopodobne jest, że masz w domu suche powietrze. Idealny poziom wilgotności w mieszkaniu powinien wynosić od 40 do 60 procent. Aby poznać dokładny pomiar poziomu wilgotności użyj higrometru. Suche powietrze może być przyczyną suchości oczu, suchej skóry, egzemy, swędzenia skóry, suchości przewodów nosowych. Nawilż powietrze w domu za pomocą nawilżacza. Oba rodzaje nawilżaczy — nawilżacze z ciepłą mgiełką i nawilżacze z zimną mgiełką — to dobre opcje dodania kojącej wilgoci do suchego powietrza w pomieszczeniach.

Zwykle suchą skórę można wyleczyć w domu, ale jeśli nawet przy odpowiednim nawilżeniu dolegliwość nie ustępuje trzeba udać się do lekarza. 

        Olejek przeciw rozstepom                   Organiczny balsam do ciała Alteya                    

Organiczny olejek przeciw rozstępom 110 ml               Balsam do ciała BIO 200 ml Alteya Organics

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl