Jak zrobić maść z kwiatów nagietka lekarskiego?
Jak zrobić maść z kwiatów nagietka lekarskiego?

Zrobienie domowej maści nagietkowej jest łatwe i wymaga bardzo niewielu składników. Końcowym efektem jest piękna, kremowa, złocistożółta maść z kwiatów nagietka, która odżywi, nawilży i wyleczy Twoją skórę. Możesz jej użyć do leczenia suchej skóry, oparzeń, wysypek, egzemy i innych problemów skórnych. Samodzielnie zrobiona maść może być również miłym prezentem DIY dla bliskich, którzy lubią naturalne kosmetyki. 

Lecznicze właściwości nagietka

Kwiaty nagietka lekarskiego (Calendula Officinalis) od wieków są stosowane w medycynie naturalnej i w kosmetyce. Mogą być używane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w celu wsparcia układu odpornościowego, leczenia skóry czy infekcji. Nagietek wspomaga odnowę komórek, dzięki swoim naturalnym właściwościom antyseptycznym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Przede wszystkim jest bardzo delikatny, nie powoduje podrażnień oraz skutków ubocznych.

Olejki lecznicze zawarte w kwiatach nagietka są najbardziej skoncentrowane w lepkiej zielonej podstawie główki kwiatu. Olejek jest również obecny, ale w mniejszym stopniu, na samych płatkach. Dlatego jeśli robisz samodzielnie macerat z nagietka wybieraj całe suszone kwiaty, a nie same zerwane płatki. 

Do czego można użyć maści z nagietka?

Jeśli zwracasz uwagę na etykiety, z pewnością zauważyłaś, że nagietek jest składnikiem wielu naturalnych produktów do pielęgnacji skóry i nie bez powodu! Stosowana miejscowo maść z nagietka może łagodzić i leczyć wiele schorzeń skóry. Dotyczy to wysypek, oparzeń, również oparzeń słonecznych, obrzęków, egzemy, trądziku, użądleń, zadrapań, opryszczki.

Maść z nagietka może również złagodzić dolegliwości związane z żylakami i zmiękczyć blizny

Poleca się również stosowanie maści lub oleju z nagietka u niemowląt, aby złagodzić ciemieniuchę, odparzenia pieluszkowe lub inne podrażnienia skóry.

Jeśli sama przygotowałaś macerat z kwiatów, pamiętaj, aby sprawdzić czy wybrany olej bazowy jest bezpieczny dla niemowląt!

Do tego przepisu na domową maść możesz użyć gotowego oleju z nagietka lub samodzielnie przygotowanego maceratu.

Naturalne maści zawierają oleje, takie jak olej ze słodkich migdałów, olej konopny, kokosowy, jojoba lub inny, Twój ulubiony. Wybierając olej bazowy weź pod uwagę jego właściwości i komedogenność. Aby maść miała odpowiednio gęstą, zwartą konsystencję musi zawierać w swoim składzie również naturalne masła roślinne i woski. Popularnym składnikiem wiążącym jest wosk pszczeli, ponieważ jest łatwo dostępny, wygodny w użyciu, zwłaszcza w postaci granulek i zapewnia idealnie gładką maść. Jeśli wolisz wegański zamiennik wosku pszczelego odpowiedni będzie wosk kandelila lub ekologiczny wosk sojowy (konwencjonalna soja może zawierać pozostałości pestycydów).

Składniki i naczynia potrzebne do przygotowania maści z nagietka

1 szklanka oleju lub maceratu z nagietka

3 do 4 łyżek granulek wosku pszczelego. Jeśli zdecydujesz się dodać również masło shea, użyj tylko 3 płaskich łyżek granulek wosku pszczelego. Jeśli jednak pominiesz masło shea, użyj 4 łyżek wosku pszczelego.

Opcjonalnie: 2 łyżki masła shea. Masło shea poprawia jakość maści, ponieważ jest bogate w witaminy, minerały, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz przeciwutleniacze. 

Opcjonalnie: olejki eteryczne do wyboru. Nagietek ma łagodny zapach, który sam w sobie nie jest szczególnie aromatyczny. Dlatego można dodać kilka kropel olejku lawendowego, aby maść zyskała właściwości aromatoterapeutyczne. Dobrym wyborem będzie również drzewo herbaciane, mięta pieprzowa, rozmaryn lub eukaliptus. Potrzebujesz tylko kilku kropli olejków eterycznych, nie więcej.

Jeśli przygotowujesz maść, która jest przeznaczona również dla małych dzieci, bezpieczniej jest nie dodawać olejków eterycznych.

Potrzebne naczynia 

Dwa garnki, umieszczone jeden w drugim albo szklana miska pyrex lub miska ze stali nierdzewnej umieszczona na rondlu z wodą. Taki sposób podgrzewania składników jest ważny, aby uniknąć nadmiernego podgrzania oleju z nagietka, a tym samym zmniejszenia jego leczniczych właściwości.

Małe słoiczki, najlepiej z ciemnego szkła, metalowe puszki lub inne pojemniki przeznaczone do przechowywania maści.

Ile maści otrzymamy?

Wymienione ilości składników dadzą nieco ponad 1 szklankę gotowej maści (około 300g). Możesz dowolnie zwiększać lub zmniejszać proporcje, w zależności od tego, ile masz oleju z nagietka. Ogólną zasadą dotyczącą maści jest użycie około 1 części wosku  na około 4 -7 części oleju. Wyższy stosunek wosku pszczelego do oleju spowoduje bardziej zwięzłą maść, podczas gdy mniejsza ilość wosku da delikatniejszą, miękką maść.

Uwaga dotycząca używania wysokiej jakości ekologicznych składników

Certyfikowane produkty ekologiczne są najlepsze, ponieważ nie zawierają pozostałości środków ochrony roślin. Jeśli Twoim celem jest stworzenie produktu o działaniu leczniczym, polecamy stosowanie olejów z pierwszego tłoczenia, nierafinowanych, tłoczonych na zimno.

Instrukcja

1. Przygotuj puszki, szklane słoiki lub inne wybrane pojemniki do przechowywania maści.

2. Do górnego garnka dodaj 1 szklankę oleju z nagietka i 3 do 4 płaskich łyżek wosku pszczelego. Dodaj opcjonalne 2 łyżki masła shea.

3. W dolnej części podwójnego garnka dodaj tyle wody, aby górna miska lub garnek stykał się z wodą poniżej.

4. Podgrzej podwójny garnek na kuchence na średnim ogniu. Pamiętaj, że chcemy uniknąć nadmiernego podgrzewania oleju z nagietka bardziej niż jest to konieczne do stopienia wosku pszczelego. Wosk pszczeli zaczyna się topić powyżej 62 stopni Celsjusza.

5. Pilnuj i mieszaj, aż wosk pszczeli (i masło shea) całkowicie się rozpuszczą. Wymieszaj, aby upewnić się, że wszystko jest dokładnie połączone, a następnie natychmiast  zdejmij z ognia.

6. Jeśli zdecydujesz się na dodanie odrobiny olejku eterycznego zrób to po usunięciu płynnej maści z ognia. Olejki eteryczne są bardzo lotne i szybko rozpraszają się pod wpływem wysokiej temperatury.

7. Gdy olej jest jeszcze ciepły, ostrożnie wlej płynną maść z nagietka do wybranych pojemników. Jeśli zacznie twardnieć, gdy nadal napełniasz pojemniki, po prostu umieść ją z powrotem na średnim ogniu, aż ponownie się rozpłynie.

8. Odstaw pełne słoiczki z maścią (bez nakrętek) i pozwól im całkowicie ostygnąć. Kiedy olej całkowicie wystygnie nałóż nakrętki.

Przechowywanie i okres przydatności do użycia maści z nagietka

Przechowuj pojemniki z maścią w  chłodnym, ciemnym miejscu. Domowa maść z nagietka zachowa świeżość w zależności od terminu przydatności oleju, którego użyłaś, a nawet dłużej, jeśli dodałaś olejki eteryczne, które są naturalnymi konserwantami.  

Samodzielnie zrobiona maść nagietkowa jest doskonałą alternatywą dla aptecznych specyfików, które zawierają około 95% ropopochodnych olejów mineralnych i mniej więcej 1% ekstraktu z nagietka.

Jeśli szukasz maści, która w 100% będzie naturalna, dobrym wyborem jest Balsam BIO do delikatnej skóry Alteya Organics. Zawiera między innymi: organiczną oliwę z oliwek, organiczny olejek z pestek moreli, organiczny wosk pszczeli, organiczne masło shea, organiczny olej z nasion jojoba, organiczny ekstrakt z nagietka. Kosmetyk posiada certyfikat USDA Organic i przeznaczony jest dla dzieci i niemowląt od pierwszego dnia życia. To wielofunkcyjna maść lecznicza wspomagająca suchą, spierzchniętą lub podrażnioną skórę. Stworzona przez bułgarskiego producenta certyfikowanych kosmetyków organicznych, firmę Alteya Organics.

Uwaga!

Picie herbaty z nagietka może wpływać na poziom hormonów. Jeśli jesteś w ciąży, zalecamy unikanie maści, kremu i oleju z nagietka w pielęgnacji skóry lub spożywanie go w jakiejkolwiek postaci.

                                                                                          

                                                        Ekologiczna maść z ekstraktem z nagietka                                                                                          Organiczny balsam do delikatnej skóry Alteya Organics       

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl