Czerwone rozstępy – skąd się biorą i co na nie stosować
Czerwone rozstępy – skąd się biorą i co na nie stosować

Zanim przejdziemy do metod postepowania z rozstępami na szczególnie dotkniętych obszarach – przede wszystkim piersiach, brzuchu i pośladkach, ale także udach i biodrach  – spróbujmy zrozumieć, czym one właściwie są.

Jaka jest różnica między czerwonymi a białymi rozstępami? Jakie są przyczyny ich powstawania i sposoby leczenia? 

Rozstępy to zmiany, które powstają w skórze właściwej - środkowej warstwie skóry. W tym obszarze dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny, które stają się pofragmentowane i zniekształcone. Te pęknięcia w skórze właściwej powodują wgłębienia na naskórku - górnej warstwie skóry.

Chociaż wyglądem przypominają blizny, mechanizm ich powstawania jest zupełnie inny. Występują na obszarze, który utracił kolagen, natomiast blizna jest oznaką rekonstrukcji skóry właściwej.

W obrębie rozstępów skóra jest pozbawiona mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych.

Proces tworzenia się rozstępów dzieli się na dwie zasadnicze fazy: zapalną i zanikową.

Czerwone rozstępy pojawiają się w pierwszej fazie – zapalnej, wtedy dopiero zaczynają się formować. Ten etap może trwać do 6. miesięcy. W tym czasie mają kolor sinoczerwony, są obrzękowe i znajdują się ponad powierzchnią skóry. Kolor fioletowy, a następnie różowy oznacza fazę przejściową, prowadząca do fazy zanikowej. W swojej końcowej postaci (tzw. bliznowacenia), bledną, stają się biało-perłowe, są lekko zapadnięte i delikatnie pomarszczone.

Rozstępy mogą przybierać różne cechy i kolory w zależności od etapu, na którym się znajdują. Mają asymetryczny i często nieregularny kształt. W dotyku wydają się wiotkie, co świadczy o utracie elastyczności skóry.

Często pierwszymi oznakami, świadczącymi o tym, że mogą się pojawić jest suchość skóry, uczucie swędzenia i pieczenia.

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów?

Najczęstszą z kilku przyczyn, które mogą powodować rozstępy, jest utrata elastyczności skóry na skutek szybkich zmian wagi (można to nazwać „efektem akordeonu”), połączonych ze zmianami hormonalnymi. Inne czynniki to:

predyspozycje genetyczne

szybki i nadmierny rozrost masy mięśniowej np. u mężczyzn uprawiających kulturystykę

niektóre leki

stres

przewlekłe choroby

niewłaściwa dieta

mała aktywność fizyczna

nieodpowiednia pielęgnacja skóry

Które części ciała są najbardziej dotknięte rozstępami?

Nie jest przypadkiem, że pojawiają się one w miejscach, w których najłatwiej jest schudnąć lub przytyć:

brzuch

pośladki

uda

biodra

piersi

Gdy tylko na jednej lub kilku częściach tych obszarów pojawią się czerwone rozstępy, szybko zastosuj kurację, zanim zmienią się w białe rozstępy, które są znacznie trudniejsze do zlikwidowania.

Co stosować na czerwone rozstępy?

Chociaż trudno jest całkowicie zlikwidować ten defekt, są sposoby, które pozwalają znacząco poprawić ich wygląd.

Naturalnym środkiem na czerwone świeże rozstępy, które dopiero się pojawiły, jest stosowanie specjalnych kremów, balsamów lub olejków.

Jakie składniki powinien zawierać kosmetyk zapobiegający pojawieniu się rozstępów? Najlepsze są naturalne olejki i masła, a należą do nich:

masło shea

olej kokosowy

masło kakaowe

olej jojoba

olej rycynowy

olej arganowy

olej ze słodkich migdałów

olej z kiełków pszenicy

Polecany przez nas organiczny olejek przeciw rozstępom Alteya Organics, to połączenie kilku BIO olejków, które odżywiają skórę i znacznie poprawiają jej elastyczność. Kosmetyk jest całkowicie bezpieczny dla przyszłych mam.

Aby olejek na rozstępy był bardziej skuteczny zastosuj raz lub dwa razy w tygodniu delikatny, naturalny peeling. Taki zabieg przygotuje skórę, eliminując zanieczyszczenia i martwe komórki, zapewni lepszą kondycję naskórka do wchłaniania składników aktywnych.

Z łatwością możesz go zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy olej, najlepiej z tych polecanych do walki z rozstępami, trochę cukru i ulubione dodatki, np. miód, fusy z kawy, liście zielonej herbaty.

Wskazana jest również aktywność fizyczna, która pomaga zachować jędrność i elastyczność skóry. Do ćwiczeń wybieraj ubrania, które nie są zbyt ciasne, aby nie spowalniać krążenia. Stały i niezbyt intensywny trening poprawia krążenie krwi, dotlenia skórę i zwiększa produkcję kolagenu. Wystarczą nawet tak proste ćwiczenia jak spacer, jazda na rowerze lub lekki bieg. Minimalny wysiłek poprawia również koloryt skóry.

Zdrowie skóry zaczyna się od wewnątrz. Dlatego przestrzeganie zbilansowanej, urozmaiconej diety i picie odpowiedniej ilości wody sprawiają, że skóra staje się bardziej błyszcząca i elastyczna.

Jedynie czerwone rozstępy można leczyć naturalnymi metodami. Jeśli pręgi się utrwalą i przybiorą kolor fioletowy, różowy lub biały, typowy dla fazy zanikowej, będzie można je leczyć tylko metodami inwazyjnymi. Należy jednak pamiętać, że żadne leczenie nie gwarantuje całkowitego zniknięcia rozstępów i może pozostawić blizny.

Sposoby usuwania rozstępów w gabinetach medycyny estetycznej to:

laser

mezoterapia igłowa

mikrodermabrazja

peelingi chemiczne

karboksyterapia

Skuteczność zabiegów uzależniona jest od technologii zastosowanej do usuwania rozstępów, a także od głębokości i rozległości zmian. Znacznie łatwiej jest usunąć czerwone niż białe rozstępy.

 Ekologiczny olejek przeciw rozstepom

 Olejek przeciw rozstepom BIO 110 ml Alteya Organics

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl