Jak zrobić olejek lawendowy
Jak zrobić  olejek lawendowy

Jeśli masz pod dostatkiem kwiatów lawendy możesz zrobić luksusowy, leczniczy, pachnący olejek lawendowy. Bardzo łatwo jest zrobić w domu własny olejek, a właściwie macerat, z suchych pąków lub kwiatów lawendy. Nie jest on tak skoncentrowany jak czysty olejek eteryczny, ale istnieje wiele możliwości zastosowania go i to nie tylko w naturalnej pielęgnacji skóry. Lawenda znana jest z łagodzenia dolegliwości i stanów zapalnych skóry, odstraszania owadów i łagodzenia niepokoju.

Domowy olejek lawendowy powstaje przez moczenie suchych kwiatów lawendy w wybranym oleju nośnikowym przez minimum tydzień, do kilku tygodni. Gdy suche kwiaty zanurzone są w oleju, naturalne olejki eteryczne uwalniane są z lawendy i przechodzą do oleju nośnikowego.

Olejek lawendowy domowej roboty różni się od silnie skoncentrowanych olejków eterycznych z lawendy, które są wytwarzane w procesie destylacji. Macerat, jaki możesz zrobić w domu jest wyciągiem z lawendy otrzymywanym przez jej moczenie w wybranym oleju nośnikowym. Chociaż dostępne są domowe i hobbystyczne destylatory, destylację najczęściej przeprowadza się na dużą skalę przemysłową. Co więcej, do wytworzenia niewielkiej ilości olejku eterycznego potrzeba ogromnej ilości kwiatów lawendy. W przeciwieństwie do destylacji, metodą, którą proponujemy, można otrzymać znaczną ilość olejku lawendowego przy dużo mniejszej ilości kwiatów.


Z jakiej lawendy możesz  zrobić olejek lawendowy?

Z każdej odmiany, ale najlepiej wybrać kwiaty z upraw ekologicznych. Bogate w słodko pachnące olejki eteryczne są prawdziwe angielskie odmiany lawendy, najbardziej cenione w lecznictwie, ale mają także zastosowanie kulinarne.

Jadalne lawendy hiszpańska czy francuska mają bardziej gorzki smak ze względu na wyższą zawartość kamfory. Jednak kamfora jest doskonałym terpenem, który łagodzi obrzęki, swędzenie i ból. Wszystkie rodzaje lawendy mają doskonałe właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwlękowe.

Stan i jakość kwiatów lawendy używanych do produkcji olejku lawendowego jest ważniejszy niż użyta odmiana. Koniecznie weź w 100% suche pąki i kwiaty lawendy. Jeśli kwiaty nie są dobrze wysuszone, wilgoć może spowodować, że olejek spleśnieje lub ulegnie fermentacji.   

Najlepiej, jeśli kwiaty są zebrane w najkorzystniejszym czasie, to znaczy we wczesnym okresie kwitnienia, podczas suchej, słonecznej pogody. Powinny być suszone na powietrzu lub wystawione na działanie niewielkiego ciepła podczas suszenia. W przeciwnym razie zawierają znacznie mniejszą ilość olejków eterycznych.

Lecznicze właściwości lawendy

Wszyscy wiemy, że lawenda ładnie pachnie, ale to nie wszystko. Udowodniono, że kojący aromat lawendy pomaga zmniejszyć lęk, stres, depresję i bezsenność. Wiadomo również, że odstrasza szkodniki, takie jak komary i muchy, dzięki czemu olejek lawendowy jest popularnym składnikiem wielu naturalnych środków odstraszających owady. 

Pomijając aromaterapię, lawenda ma potężne właściwości lecznicze, gdy jest stosowana miejscowo lub wewnętrznie. Badania naukowe wykazały, że lawenda ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające, a także ma zdolność łagodzenia bólu. Może również pomóc w gojeniu skaleczeń i ran. To sprawia, że skutecznie leczy wysypki, ukąszenia, oparzenia, trądzik, zadrapania, egzemy, użądlenia, blizny. Dlatego jest składnikiem tak wielu naturalnych produktach do pielęgnacji skóry.

Dobroczynne działanie lawendy pochodzi bezpośrednio z olejków eterycznych, terpenów i fitochemikaliów - naturalnych związków roślinnych,  znajdujących się w pąkach kwiatowych. Są to octan linalolu, linalol, lawendulol, ocymeny, garbniki, kumaryny, flawonoidy i fitosterole. Linalol odpowiada za intensywny i charakterystyczny zapach lawendy. Kumaryna działa przeciwskurczowo, przeciwobrzękowo oraz rozszerza naczynia krwionośne. Flawonoidy, fitosterole, garbniki mają działanie antyoksydacyjne.

Jakiego oleju użyć do zrobienia olejku lawendowego?

Wybór oleju bazowego, do zrobienia olejku lawendowego zależy od tego, do czego zamierzasz go użyć. Jeśli chcesz wykorzystać olejek lawendowy do pieczenia, marynat czy aromatyzowania potraw wybierz jadalny olej nośnikowy. Natomiast, jeśli chcesz stosować olejek lawendowy tylko na skórę, wybierz olejek, który będzie najbardziej odpowiedni i korzystny dla Twojego rodzaju skóry – szczególnie, jeśli chcesz go stosować na twarz. 

Wbrew powszechnemu przekonaniu produkty do pielęgnacji skóry na bazie oleju nie muszą powodować jej nadmiernego przetłuszczenia. Są kosmetyki przeznaczone do cery tłustej, trądzikowej, które zamiast leczyć trądzik, podrażniają skórę, pozbawiając ją naturalnych olejków. Z kolei wysuszona skóra wytwarza nadmiar sebum, a cera staje się jeszcze bardziej tłusta.

Naturalne olejki koją i odżywiają skórę, przywracając jej nawilżenie i równowagę. Kiedy dodasz lecznicze składniki, takie jak lawenda lub nagietek, mogą zdziałać cuda wspomagając zestresowaną, zniszczoną lub suchą skórę. Jeśli masz skłonność do wyprysków wybierz olejek niekomedogenny, to znaczy taki, który nie zatyka porów.

Wybór oleju bazowego do maceratu lawendowego

Maceracja to trwający od kilku dni do kilku tygodni proces, polegający na tym, iż surowiec roślinny zostaje zanurzony w oleju. Powstały w tym czasie olej, łączy w sobie właściwości oleju bazowego z właściwościami rozpuszczalnych w tłuszczach aktywnych substancji z danego surowca roślinnego. Do zrobienia domowego olejku lawendowego najczęściej wybiera się:

olej z pestek winogron

olej ze słodkich migdałów

olej jojoba

oliwę z oliwek extra virgin

olej z nasion konopi

olej arganowy

olej z pestek słonecznika

Instrukcja przygotowania olejku lawendowego

1. Słoik przeznaczony do maceracji wcześniej wyparz i wysusz. Możesz go dla pewności zdezynfekować spirytusem.  Napełnij słoik przynajmniej do ¾ jego wysokości suszonymi kwiatami lawendy. Rozmiar słoika i ilość olejku lawendowego zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli zamierzasz zrobić maść lawendową lub inne domowe produkty do pielęgnacji ciała, polecamy użyć półlitrowego słoika. Pamiętaj, że będziesz potrzebować mniej więcej takiej samej objętości oleju, jak wybrany rozmiar słoika.

2. Zalej wybranym olejem nośnikowym suchą lawendę, wypełniając słoik na tyle, aby wszystkie kwiaty mogły być całkowicie zanurzone i swobodnie poruszały się w oleju. Można zmieszać dwa rodzaje olejków, np. olej migdałowy i oliwę z oliwek. Zakręć słoik.

3. Umieść słoik w nasłonecznionym miejscu, na co najmniej tydzień do kilku tygodni (4-6). Jeśli to możliwe, ustaw go w takim miejscu, żeby pamiętać, aby od czasu do czasu nim potrząsnąć. Lawenda ma tendencję do unoszenia się w oleju, więc warto lekko odwrócić słoik, aby kwiaty się przemieściły (jest to najważniejsze w ciągu pierwszych kilku dni). Nasłoneczniony parapet to idealne miejsce na tę metodę ekstrakcji słonecznej. Dobrze sprawdza się również ciepły pokój z jasnym światłem rozproszonym. Unikaj nadmiernego podgrzewania oleju. W upalne dni możesz przenieść słoik w miejsce zacienione. Dobrze jest czasami otworzyć słoik i pozostawić na kilka minut. Należy sprawdzać, czy olej nie mętnieje i czy nie doszło do fermentacji. Fermentacja może nastąpić, jeśli kwiaty nie były zupełnie suche, lub zostały wsypane do mokrego słoika. Po kilku tygodniach (na proces maceracji wpływa temperatura) przelej olej przez jałową, złożoną gazę i wlej do butelki. Jeśli chcesz uzyskać silniejszy zapach, możesz po 2 tygodniach zlać olej, odcisnąć kwiaty, włożyć kolejną partię suchych kwiatków i zalać tym samym olejem. Możesz tę czynność powtarzać kilkukrotnie, aż do uzyskania oczekiwanej intensywności zapachu.

Przechowywanie i trwałość domowego olejku z lawendy

Gotowy olejek lawendowy przechowuj w czystej butelce najlepiej z ciemnego szkła, ze szczelną nakrętką. Butelka powinna stać w chłodnym miejscu. Okres przechowywania olejku lawendowego domowej roboty może się różnić w zależności od rodzaju oleju nośnikowego. Sprawdź informację na butelce z olejem nośnym, jaki jest jego termin przydatności do użycia. Niektóre oleje są bardziej podatne na zjełczenie niż inne, ale większość z nich ma średni okres trwałości od roku do dwóch lat. Możesz również przechowywać olejek lawendowy w lodówce, aby przedłużyć jego trwałość.

Do czego można wykorzystać domowy olejek lawendowy?

1. Jako leczniczy balsam do twarzy.

Wiadomo przecież, że lawenda leczy trądzik. Jeśli użyjesz 2-3 krople maceratu, który został przygotowany na niekomedogennym oleju unikniesz tłustego połysku. Rozprowadź równomiernie na wilgotnej skórze i delikatnie wmasuj.

 2. Przy metodzie oczyszczania olejem

Do stosowania przy metodzie oczyszczania twarzy olejem OCM - Oil Cleansing Metod. Ta metoda opiera się na zasadzie tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Jest to bardzo delikatny sposób oczyszczania skóry twarzy. Oleje zmywają brud i usuwają makijaż. Jednocześnie nie naruszają naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka, jak to ma miejsce przy używaniu konwencjonalnych żeli do mycia twarzy. Skóra pozostaje czysta, odświeżona, nawilżona i odżywiona.

3. Do ciała

Oprócz stosowania olejku lawendowego na skórę twarzy, można go również stosować na inne części ciała. Na przykład jako olejek do masażu lub nakładany bezpośrednio na obszary wymagające ukojenia, po ukąszeniach owadów, oparzeniach słonecznych, albo przy egzemie, wysypce, na blizny i zadrapania.

4. Jako składnik kosmetyków DIY

Wiele domowych, naturalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry zawiera w recepturze olej. W ten sposób możesz użyć olejku lawendowego, jako bazy do odżywczego masła do ciała, kremu, maści, peelingu czy mydła.

5. Do olejowania włosów

Przeprowadzono badanie, które wykazało, że lawenda może pomóc w stymulowaniu wzrostu włosów. Nałóż równomierną warstwę oleju na włosy, wmasuj go w skórę głowy i pozostaw na około 15 minut do kilku godzin. Następnie użyj szamponu jak zwykle, aby zmyć olej.

6. Aby usunąć makijaż.

Olejek jest świetnym naturalnym środkiem do demakijażu. Naturalnie usuwa zanieczyszczenia, a lawenda łagodzi zaczerwienienia, stany zapalne i zwalcza trądzik. Unikaj kontaktu z wrażliwymi obszarami wokół oczu.

7. Do wykorzystania w kuchni

Jeśli użyłaś jadalnej odmiany lawendy i jadalnego oleju, macerat może być składnikiem  marynaty. Lawenda jest popularna w marynatach mięsnych, lub w słodkich i słonych wypiekach. Masz przepis, który wymaga oleju?  Możesz zamienić całość lub część oleju na olejek lawendowy. Oczywiście przed użyciem upewnij się, że olej bazowy jest jadalny i smaczny! Po spożyciu lawenda działa w taki sam sposób, jak działa miejscowo, pomagając wzmocnić układ odpornościowy, zwalczać infekcje grzybicze i bakteryjne oraz zmniejszyć stany zapalne.

8. Podaruj olejek z lawendy jako prezent

Możesz zrobić większą partię i rozlać olejek do mniejszych buteleczek, aby podarować miłośnikom lawendowych kosmetyków lub po prostu zrobić mały słoik dla kogoś wyjątkowego. Dołącz karteczkę z informacją o różnych sposobach wykorzystania olejku lawendowego.

                                                          Organiczny olejek lawendowy 10 ml    

                                                     Organiczny olejek lawendowy 10 ml       

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl