Sebum - jak zrównoważyć wydzielanie łoju skórnego
Sebum to naturalna wydzielina gruczołów łojowych skóry

Sebum to oleista, naturalna substancja, którą wytwarza Twoja skóra, a która jest niezbędna do prawidłowego jej funkcjonowania. Produkowane przez gruczoły łojowe sebum, jest elementem płaszcza hydrolipidowego skóry. Zapewnia fizjologiczne pH, chroni przed przesuszeniem, bakteriami i czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, czy zmiany temperatury. Jego ważną właściwością jest fotoochrona - ochrona przed uszkodzeniami słonecznymi. Utrzymuje prawidłowe nawilżenie skóry a także zapewnia transport do jej głębszych warstw rozpuszczalnych w tłuszczach przeciwutleniaczy i niektórych składników odżywczych.

Nasze ciało zaczyna wytwarzać sebum po urodzeniu, a jego ilość osiąga szczyt w okresie dojrzewania, a następnie wraz z wiekiem stopniowo spada. Na produkcję sebum, mogą mieć wpływ choroby (zwłaszcza dolegliwości nadnerczy i zaburzenia hormonalne), leki, operacje i oczywiście starzenie się.

Do wydzielania sebum przyczyniają się również czynniki zewnętrzne, jak np. temperatura czy pora dnia. W godzinach dopołudniowych gruczoły łojowe pracują intensywniej, podobnie, jak w gorące dni.

Co zawiera łój skórny?

Sebum to mieszanka tłuszczów, wosku i steroli. Zawartość poszczególnych związków jest różna. W skład sebum wchodzą:

glicerydy – ok. 50 %

woski – ok. 20 %

skwalan – ok. 10 %

cholesterol – ok. 1,5 %

pozostałe substancje, np. węglowodory – ok. 20 %

Kiedy jest za dużo sebum, zaczynają się kłopoty. Skóra staje się wyjątkowo tłusta, a olejek łączy się na powierzchni skóry z martwymi komórkami. Rozwijają się bakterie, powodując wykwity skórne i stany zapalne. Nadprodukcja sebum czasami powoduje wypadanie włosów, ponieważ nadmiar łoju może zatykać mieszki włosowe.

Czy mamy wpływ na produkcję sebum?

Gruczoły łojowe są kontrolowane przez hormony płciowe, w szczególności androgeny, a głównym androgenem jest testosteron. Produkcja testosteronu spada wraz z wiekiem u obu płci, a obniżenie poziomu testosteronu dotyczy szczególnie kobiet po menopauzie, które mają zachwianą równowagę hormonalną. Dlatego z wiekiem występuje niedobór sebum.

Jednak produkcję androgenów można zwiększyć poprzez przyjmowanie odpowiednich witamin i suplementów, w tym witaminy A, B1, C i E oraz suplementów, takich jak chrom, kwas foliowy i miłorząb dwuklapowy.

Ważną rolę odgrywa dieta, ponieważ wykazano, że są produkty, które zwiększają produkcję sebum, należą do nich:

żywność o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy

żywność zawierająca beta karoten

rośliny strączkowe

naturalne soki owocowe i warzywne

orzechy

morele

ziemniaki, zarówno białe, jak i słodkie

produkty z pszenicy i pełnego ziarna

Należy unikać produktów, które zawierają jod i tłuszcze trans, żywności słonej i wysoko przetworzonych oraz rafinowanych węglowodanów.

Jeśli chcesz leczyć skórę pozbawioną sebum pielęgnuj ją tak, jak skórę suchą, podrażnioną.

Unikaj syntetycznych zapachów, parabenów, laurylosiarczanu sodu i lauretosiarczanu. Parabeny działają jak antybiotyki i niszczą równowagę mikrobiomu skóry a laurylosiarczan sodu jest ostry i uszkadza barierę skórną.

Do mycia twarzy nie używaj gorącej wody, która pozbawia skórę naturalnych olejków, powodując jej przesuszenie i łuszczenie się.

Co to są gruczoły łojowe?

Gruczoły łojowe, których nie należy mylić z gruczołami potowymi, są odpowiedzialne za produkcję sebum. Zlokalizowane są na całym ciele, pod porami i mieszkami włosowymi. Jedyne miejsce, w którym ich nie masz, to dłonie i podeszwy stóp. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na plecach, czole i brodzie.

Czym jest łojotok?

Nie należy go mylić z sebum. Łojotok jest złożoną i niezbyt dobrze poznaną chorobą skóry. Charakteryzuje się czerwoną, swędzącą wysypką lub łupieżem,  ale nie jest alergią i nie jest też spowodowany niewłaściwą higieną. Uważa się, że możliwymi przyczynami są stres, drożdżaki żyjące w naszym ciele, a także schorzenia, takie jak łuszczyca, trądzik różowaty i trądzik.

Jak ograniczyć wydzielanie sebum?

Jeśli masz za dużą ilość sebum na twarzy, Twoja skóra jest błyszcząca, tłusta, z zatkanymi porami, zaskórnikami i wypryskami.

Mając skórę tłustą, często staramy się za wszelką cenę pozbyć nadmiaru sebum. Systematyczne i agresywne oczyszczanie powierzchni skóry może wywołać odwrotny efekt.

Zadbaj o delikatną i naturalną pielęgnację, ponieważ jeśli używasz ostrych środków chemicznych, niszczysz barierę hydrolipidową skóry. Gruczoły łojowe nadmiernie to kompensują wytwarzając więcej sebum. Chociaż wydaje się, że chronią Twoją skórę, w rzeczywistości wyrządzają jej więcej szkody. Dochodzi do zablokowania ujść mieszków włosowo-łojowych, a w konsekwencji prowadzi do problemów skórnych.

Ogranicz używanie kosmetyków na bazie alkoholu, które wysuszają skórę, a w rezultacie doprowadzają do nadmiernego jej przetłuszczenia.

Jeśli po południu poczujesz, że skóra twarzy jest tłusta nie myj jej ponownie. Wystarczy, jeśli przyłożysz chusteczkę, która wchłonie nadmiar tłuszczu i spryskasz twarz naturalnym hydrolatem, aby ją odświeżyć.

Wybierz środki myjące, które zawierają naturalne składniki, takie jak róża, lawenda czy olejek z drzewa herbacianego. Zabijają bakterie, ale też nawilżają.

Upewnij się, że Twój krem nawilżający jest lekki, nie zatyka porów, jest bogaty w witaminy i inne składniki odżywcze.

Olej jojoba zbliżony jest składem do sebum

Olejek jojoba BIO zawiera identyczne związki chemiczne jak nasze sebum, dlatego może nawilżać skórę i włosy, gdy nasz organizm nie robi tego w sposób naturalny. Z drugiej strony usuwa również lepkość i nadmiar łoju, dzięki czemu utrzymuje zrównoważony poziom sebum. Stosowany jest w leczeniu trądziku, łuszczycy, oparzeń słonecznych, spierzchniętej skóry i łysienia – ponieważ sprzyja odrastaniu włosów. Jest emolientem, więc zmiękcza skórę, ale też odblokowuje mieszki włosowe. Olej jojoba jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek, przyspiesza proces gojenia się ran i stymuluje produkcję kolagenu.

Aby utrzymać produkcję sebum na optymalnym poziomie, nie używaj produktów, które są zbyt ostre i wysuszają skórę (do tej kategorii należą produkty, które sprawiają, że po ich użyciu Twoja skóra jest nieprzyjemnie napięta!) i pamiętaj o stosowaniu kremu nawilżającego o wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają barierę wilgoci skóry.

          Ekologiczny hydrolat z rózy damasceńskiej                                                      Olej jojoba BIO           Hydrolat z róży damasceńskiej BIO 100 ml                                            Olej jojoba BIO 20 ml Alteya Organics                             

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl