Jak zasnąć z katarem
Jak spać przy przeziębieniu

Wiosna i jesień to pory roku z dużymi wahaniami temperatury, czas, kiedy najłatwiej możemy złapać przeziębienie lup grypę. Niestety, nieprzyjemne dolegliwości, takie jak katar, zatkany nos, ból gardła i kaszel, mają tendencję do nasilania się podczas leżenia. Może to mieć wpływ na przebieg choroby. Ponieważ sen jest ważny dla szybszego powrotu do zdrowia, podajemy kilka wskazówek jak spać przy przeziębieniu, aby Twój organizm jak najszybciej się zregenerował.

Zjedz wcześnie lekkostrawną kolację

Wieczorem nasz organizm zaczyna przygotowywać się do snu i uwalnia hormon snu – melatoninę. Jeśli zjesz kolację tuż przed snem, żołądek nadal będzie ciężko pracował, żeby strawić pokarm, zwłaszcza, gdy posiłek był obfity i ciężki. Może to spowodować trudności w zasypianiu. Ponadto negatywnie wpływa na wagę i zdrowie metaboliczne. Dlatego kiedy jesteśmy chorzy, jedzenie we wczesnych godzinach i spożywanie lżejszych posiłków może pomóc w zasypianiu, którego potrzebujemy do regeneracji. 

Utrzymuj odpowiednie nawodnienie

Picie dużej ilości wody jest potrzebne, aby organizm jak najlepiej funkcjonował. Gdy jesteś przeziębiona nawodnienie jest szczególnie ważne, ponieważ woda pomaga wypłukać wszelkie drobnoustroje i toksyny z organizmu.

Podwyższona temperatura i pocenie się są typowymi objawami przeziębienia, a oba te czynniki mogą spowodować utratę wody w szybszym tempie niż zwykle. Może to prowadzić do odwodnienia i utrudniać samoleczenie organizmu. Przyjmowanie dostatecznej ilości płynów zapobiegnie skutkom ubocznym przeziębienia i pomoże zwalczyć infekcję.

Wybierz gorące napoje

Rodzaj płynów, które pijesz, pomoże również złagodzić nieprzyjemne objawy przeziębienia. Picie gorących herbat, zwłaszcza ziołowych, może oczyścić zatoki i zredukować przekrwienie błony śluzowej nosa. Para z ciepłych płynów otwiera jamę nosową, pozwalając nieco lżej oddychać. Działa również łagodząco na stan zapalny błony śluzowej w nosie i gardle. Wybierz herbaty ziołowe, takie jak rumiankowa, miętowa lub imbirowa, ponieważ zawierają one składniki, które odprężają. Są również naturalnie wolne od kofeiny.

Jeśli nie lubisz smaku herbat ziołowych, możesz dodać łyżkę miodu i sok z cytryny do kubka ciepłej wody. Miód działa przeciwzapalnie, łagodzi ból gardła i ma właściwości antybakteryjne. Aktywne składniki zawarte w soku z cytryny rozrzedzają śluz w drogach oddechowych i usuwają zatory. Jest to również doskonałe źródło witaminy C, która wzmacnia nasz układ odpornościowy i może przyspieszyć powrót do zdrowia. Wypij ciepły napój, który odblokuje nos i pozwoli Ci zrelaksować się przed snem.

Trzymaj się z daleka od alkoholu i kofeiny

Napoje alkoholowe mogą powodować senność, ale mogą też uniemożliwić dobry sen. Czasami alkohol prowadzi do odwodnienia i wysuszenia dróg oddechowych. Konsekwencją jest obrzęk zatok i nasilony stan zapalny.

Przy przeziębieniu dobrze jest również trzymać się z daleka od wszystkiego, co zawiera kofeinę. Podobnie jak alkohol, kofeina może spowodować odwodnienie. Co więcej, kofeina utrudnia zasypianie i odpoczynek, którego potrzebuje Twój organizm. 

Wypłucz gardło słoną wodą

Masz problemy z zaśnięciem z powodu bólu gardła? Płukanie gardła solą rozpuszczoną w ciepłej wodzie może zwilżyć błonę śluzową gardła, złagodzić ból i zapobiec pogorszeniu się infekcji.

To szybkie i łatwe rozwiązanie, wystarczy wymieszać pół łyżeczki soli w filiżance gorącej wody i przestudzić ją do temperatury pokojowej. Gdy kryształki soli się rozpuszczą, przepłucz gardło tak długo, jak to możliwe i wypluj miksturę.
Możesz płukać gardło słoną wodą do czterech razy dziennie, kiedy czujesz, że musisz złagodzić ból gardła, ale jest to szczególnie skuteczne przed snem i powinno pomóc Ci zasnąć. 

Weź gorący prysznic

Tak jak wypicie gorącego napoju może usunąć zatory, tak para z gorącego prysznica lub kąpieli może być równie skuteczna. Para jest silnym środkiem obkurczającym przekrwienie, który może rozluźnić śluz i nawilżyć przewody nosowe. Może złagodzić dyskomfort lub podrażnienie i ułatwić Ci oddychanie. Ciepły prysznic lub kąpiel to także świetny sposób na rozluźnienie mięśni, odpoczynek i lepszy sen w czasie przeziębienia.

Jeśli masz zawroty głowy lub jesteś zbyt słaba na prysznic lub kąpiel, możesz zamiast tego wypróbować tę prostą metodę.
Napełnij rondel do połowy dobrze ciepłą wodą. Ostrożnie oprzyj głowę nad rondelkiem około 20 cm od powierzchni wody i wdychaj parę. Załóż ręcznik na głowę, aby stworzyć barierę, która uniemożliwi ulatnianie się pary.
Aby uzyskać dodatkowe, całkowicie naturalne wzmocnienie, do wanny lub do rondla z wodą dodaj kilka kropli organicznego olejku eterycznego. Terapeutyczne olejki z eukaliptusa, sosny lub drzewa herbacianego doskonale odprężają i są polecane przy przeziębieniu. Jeśli masz cerę bardzo wrażliwą lub naczynkową nie stosuj parówek.

Używaj nawilżacza powietrza

Włączenie nawilżacza w sypialni może pomóc złagodzić przekrwienie błony śluzowej nosa i usunąć śluz. Może również złagodzić kaszel. Jeśli zdecydujesz się wypróbować tę metodę, upewnij się, że wlewasz do nawilżacza wodę destylowaną lub oczyszczoną. Ważne jest również, aby codziennie wymieniać w nim wodę i regularnie czyścić, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii.

Unikaj spania na plecach

Może się okazać, że leżenie na plecach zwiększa dyskomfort i przy katarze utrudnia zasypianie. Dzieje się tak, ponieważ leżenie płasko może powodować gromadzenie się śluzu w gardle. Aby ułatwić odpływ śluzu i zmniejszyć przekrwienie błony śluzowej nosa, spróbuj unieść górną część ciała, umieszczając dodatkową poduszkę pod głową. Chociaż podniesienie głowy skutecznie ułatwia zasypianie, staraj się nie używać zbyt wielu poduszek, ponieważ może to prowadzić do bólu szyi. Jeśli ta pozycja jest dla Ciebie niewygodna, spróbuj spać na boku.

Utrzymuj w sypialni optymalną temperaturę

Temperatura w sypialni może mieć duży wpływ na jakość snu. Przyjmuje się, że optymalna temperatura do spania mieści się w przedziale 16 – 19°C, a dla osób starszych, które potrzebują trochę więcej ciepła to 20°C. Dlatego zwykle lepiej śpimy zimą niż latem. Z drugiej strony temperatura w Twoim pokoju nie powinna być tak niska, że będziesz odczuwała dotkliwy chłód.

Staraj się zachować swój stały rytm snu

Chociaż spanie w ciągu dnia może być kuszące, ważne jest, aby starać się utrzymywać rytm snu zgodny z tym, kiedy jesteś zdrowa. Nie oznacza to, że nie powinnaś odpoczywać, ale jeśli drzemiesz w ciągu dnia, możesz mieć trudności z zaśnięciem wieczorem.

Trzymaj się zwykłej wieczornej rutyny, to ułatwi zasypianie, ponieważ Twoje ciało w naturalny sposób przygotowuje się do snu. Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu każdej nocy. Staraj się spać codziennie od 8 do 9 godzin, co powinno wystarczyć Ci do dobrego samopoczucia.

Unikaj wykonywania jakichkolwiek forsownych czynności w łóżku

Kiedy jesteś chora, zdarza się, że w łóżku spędzasz cały dzień. Możesz wtedy ulec pokusie pracy w łóżku, jeśli czujesz się na siłach. Najlepiej jednak unikać wykonywania jakichkolwiek forsownych czynności w sypialni. Niezależnie od tego, czy wykonujesz pracę biurową, czy przygotowujesz listę rzeczy do zrobienia, na czas po chorobie, takie zaangażowanie mózgu może zdezorientować Twoje ciało, gdy nadejdzie pora snu. Te zadania mogą hamować zdolność organizmu do relaksu, a w konsekwencji możesz mieć trudności z odpoczynkiem i zaśnięciem.

Jak walczyć z przeziębieniem

Spanie z przeziębieniem to tylko połowa sukcesu, dlatego doradzamy jak szybciej pozbyć się przeziębienia.

Jedzenie, które leczy

Wspomnieliśmy już o wspaniałym działaniu cytryny i miodu rozpuszczonego w ciepłej wodzie, ale są też inne produkty, które pomogą Ci zwalczyć przeziębienie.  Badania wykazały, że rosół, ten tradycyjny, babciny sposób, jest bardzo dobry przy katarze. Zupa z kury rozgrzewa, pomaga odblokować zatkany nos i rozrzedzić śluz. Posiada również właściwości przeciwzapalne, które łagodzą uboczne skutki przeziębienia.

Inne produkty, które maja działanie prozdrowotne i pomagają szybciej pozbyć się kataru to: czosnek, cebula, imbir, warzywa liściaste, owsianka, jogurt naturalny.

Pamiętaj o odpoczynku

Nawet najzdrowsi ludzie czasami się przeziębiają i ważne jest, aby dać organizmowi wystarczająco dużo czasu na samoleczenie. Nie zmuszaj się do wykonywania codziennych obowiązków, jeśli nie czujesz się na siłach. Szybciej poczujesz się lepiej, jeśli zwolnisz tempo i nie zignorujesz infekcji.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl