Jak odróżnić czysty olejek z róży damasceńskiej
Olejek z róży damasceńskiej – jak rozróżnić czysty olejek różany

Olejek różany, absolut, różany hydrolat, choć te produkty bardzo się od siebie różnią, wszystkie powstają z płatków róży damasceńskiej. Wyjaśnimy, co wpływa na ich jakość i czym się kierować, żeby zakupiony produkt posiadał właściwości kosmetyczne i aromaterapeutyczne.

Na jakość różanego olejku wpływa kilka czynników, z których najważniejsze to: odmiana róży, warunki jej uprawy i zbioru oraz proces produkcyjny.

Olejek różany może być pozyskiwany z kilku odmian róż, np. z róży stulistnej, francuskiej, białokwiatowej, ale zdecydowanie najlepszy pod względem właściwości i aromatu jest olejek z kwiatów róży damasceńskiej.

Na skład biochemiczny, zapach i działanie olejku mają również wpływ gleba i mikroklimat: temperatura, nasłonecznienie, wiatry, opady, ukształtowanie terenu.

Róże damasceńskie na dużą skalę uprawiane są w Bułgarii, Maroku, Turcji, Francji, Indiach. Jednak najbardziej znany i ceniony jest naturalny bułgarski olejek różany. Swoją sławę zawdzięcza wyjątkowej jakości, bo właśnie w malowniczym regionie Bułgarii – Dolinie Róż, są idealne warunki do uprawy tych bardzo aromatycznych kwiatów. Najczęściej na plantacjach rośnie oleista róża damasceńska odmiany Kazanlik.

Podobną nazwę nosi największe miasto Doliny Róż. Kazanłyk i cały region są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym.

Jest jeszcze jeden ważny warunek uprawy róż, ażeby płatki były znakomitym surowcem do produkcji eterycznego olejku różanego. Najbardziej wartościowe kwiaty różane pochodzą z plantacji ekologicznych. Takie plantacje w Dolinie Róż założyła przed laty bułgarska firma rodzinna Alteya Organics. Olejek różany i woda różana tej firmy posiadają restrykcyjny certyfikat USDA Organic, który gwarantuje, że produkt ma organiczne pochodzenie. Hydrolat różany, bez jakichkolwiek dodatków i konserwantów, to doskonała alternatywa dla toniku. Wyrównuje pH skóry, jest silnym antyoksydantem i może być stosowany do każdego rodzaju cery.

Płatki z róży damasceńskiej są także surowcem do produkcji absolutu. Jest on otrzymywany przez ekstrakcję przy użyciu rozpuszczalników organicznych. Różni się od olejku eterycznego składem, właściwościami, zapachem, kolorem i konsystencją.

Prawdziwy eteryczny olejek różany otrzymywany jest metodą destylacji para wodną.

Najpierw, świeżo zebrane płatki z róż są umieszczane w miedzianych destylatorach. Następnie, pod niskim ciśnieniem wprowadza się strumień pary wodnej. Para uwalnia olejki eteryczne z płatków, a w końcowym etapie procesu destylacji skrapla się przez chłodzenie. Po destylacji następuje proces oddzielenia, wody różanej i oleju. Ze względu na różnicę gęstości woda i olej oddzielają się w naturalny sposób. W wodzie różanej pozostaje znikoma ilość olejku, ale taki ekologiczny hydrolat jest również wartościowym kosmetykiem.

Cena olejku różanego

Powód, dla którego niektóre olejki eteryczne są droższe od innych, ma związek z wydajnością olejku eterycznego z rośliny. Róża damasceńska zakwita tylko raz w roku na przełomie maja i czerwca. Kwiaty zbierane są ręcznie we wczesnych godzinach porannych, ażeby słońce nie wysuszyło płatków. Praca jest mozolna i trudna, ze względu na wyjątkowo kolczaste krzewy. Żeby otrzymać 1 kg olejku potrzeba aż 3 do 5 ton różanych kwiatów. Dlatego prawdziwy olejek z róży damasceńskiej jest jednym z najdroższych olejków eterycznych na świecie. Chociaż lubimy okazje, cena olejku musi być proporcjonalna do ilości surowca oraz pracy wymaganej przy uprawie, zbiorze i destylacji. Jeśli cena wydaje się zbyt piękna, aby była prawdziwa, to prawdopodobnie tak jest.

Fałszowanie olejku różanego

Ponieważ koszt produkcji czystego olejku różanego jest bardzo wysoki, niektórzy producenci uciekają się do fałszowania olejku.

Fałszowanie, to praktyka polegająca na modyfikowaniu składu olejku eterycznego, przy użyciu nieuczciwych technik, zazwyczaj po to, aby można go było sprzedawać po niższych cenach. Istnieje wiele sposobów fałszowania olejku:

rozcieńczanie olejami nośnikowymi – to stosunkowo prosta metoda fałszowania, polega na dodawaniu olejów roślinnych lub mineralnych w celu zwiększenia objętości olejku eterycznego

rozcieńczanie innymi olejkami eterycznymi – może być dodany tańszy olejek eteryczny, np. geraniowy przy zachowaniu, w miarę, oryginalnego zapachu różanego

dodawanie składników syntetycznych

mieszanie olejku ekologicznego z olejkiem pochodzącym z różanych plantacji, na których były stosowane nawozy sztuczne i chemiczne środki ochrony roślin

Gdzie kupić oryginalny olejek z róży damasceńskiej

Duży wybór olejków różanych jest w sklepach internetowych. Kupując drogi olejek różany sprawdź producenta, pochodzenie i upewnij się, że jest to olejek eteryczny. Tanie olejki zapachowe, esencjonalne czy perfumowane, to prawdopodobnie substancje syntetyczne. Choć mogą ładnie pachnieć, nie mają wartości kosmetycznych i aromatoterapeutycznych. Obecnie nie istnieje też żaden uznany system klasyfikacji olejków eterycznych, więc terminy takie jak „klasa terapeutyczna” w rzeczywistości niewiele znaczą. Dlatego bezpieczniej jest kupować olejek z certyfikatem.

Dostępny u nas organiczny olejek z róży damasceńskiej posiada certyfikat USDA Organic. Każda partia podlega kontroli, a fiolka ma swój indywidualny, kolejny numer.

Nie ma na nim podanego terminu, przydatności, ponieważ nie ulega przeterminowaniu, podana jest tylko data produkcji.

Właściwości i zastosowanie olejku różanego

Nawilżające: olejek różany ma łagodne działanie nawilżające, zatrzymuje wilgoć w skórze. Dzięki temu skóra jest elastyczna, co opóźnia powstawanie zmarszczek.

Przyspiesza proces gojenia: olejek różany wspomaga gojenie się ran, przyspieszając proces bliznowacenia. Cytral zawarty w olejku różanym wspomaga tworzenie witaminy A, która pomaga w regeneracji komórek naskórka.

Działanie przeciwzapalne: olejek łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia wrażliwej cery, wspomagając regenerację uszkodzonej skóry.

Ściągające: olejek różany jest jednym z najłagodniejszych środków ściągających, które można stosować na wrażliwą skórę. Delikatnie usuwa nadmiar sebum i ściąga pory, nadając cerze wyrównany koloryt.

Przeciwbólowe: kwercetyna i kaemferol w olejku różanym znacząco przyczyniają się do właściwości przeciwbólowych. W połączeniu z działaniem przeciwzapalnym olejek różany jest przydatny w leczeniu trądziku.

Leczy uszkodzone naczynia włosowate: Farnezol w olejku różanym sprawia, że uszkodzone naczynia włosowate, szybciej się goją. Trądzik różowaty to kolejna choroba skóry, w której stosowanie olejku różanego przynosi widoczne efekty.

Redukuje przebarwienia: Przebarwienia i plamy starcze są wynikiem zmian hormonalnych lub nadmiernej ekspozycji na słońce. Olejek różany pomaga zmniejszyć stężenie melaniny w miejscach przebarwionych, wyrównując koloryt skóry.

Działanie przeciwutleniające: Ekspozycja na słońce, zanieczyszczenie powietrza, sprzyjają namnażaniu się wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia się. Dzieje się tak, ponieważ wolne rodniki odgrywają zasadniczą rolę w uszkadzaniu błon komórkowych, a w konsekwencji rozpadzie tkanki. Olejek różany wykazuje silne właściwości wymiatania wolnych rodników i pomaga utrzymać zdrowa skórę.

Przeciwdrobnoustrojowe: olejek jest skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, w tym coli i S.aureus (gronkowiec złocisty).  Jest również przydatny w walce przeciwko drożdżakom Candida albicans, które powodują infekcje skóry, takie jak pleśniawki i grzybica stóp.

Oprócz korzyści w pielęgnacji skóry olejek różany jest również stosowany do łagodzenia problemów menstruacyjnych i leczenia schorzeń neurologicznych, takich jak demencja. Udokumentowano również jego działanie przeciwdrgawkowe, tonizujące na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i zdolność łagodzenia dyskomfortu oddechowego. Uważa się, że olejek jest silnym afrodyzjakiem.

Czy olejek różany może uczulać

Rzadkie są przypadki alergii na olejek różany. Generalnie nie należy stosować olejków eterycznych w ciąży, w czasie karmienia piersią, u dzieci, a także przy niektórych chorobach. Możliwe są interakcje z przyjmowanymi lekami, ponieważ olejki eteryczne wchodzą w interakcje z lekami, nawet, jeżeli są tylko inhalowane. Jeśli olejek lub woda różana nie mają pochodzenia organicznego, uczulenie może być reakcją np. na pozostałości pestycydów, lub konserwanty.

       

                                        Organiczny olejek różany 

Certyfikowany, organiczny olejek z róży damasceńskiej 2,3 ml Alteya Organics

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl