Ciąża a Twoja skóra
Ciąża a Twoja skóra

Podczas 9-miesięcznego okresu oczekiwania na dziecko Twoja skóra zmieni się. Stanie się bardziej wrażliwa i podatna na czynniki środowiskowe. Decyzje dotyczące pielęgnacji twarzy i ciała, które podejmiesz w tym czasie, nigdy nie będą ważniejsze. Twoje wybory nie dotyczą już tylko Ciebie.

Przyczyna problemów skórnych w ciąży

Charakterystyczne zmiany skórne w czasie ciąży mają tę samą przyczynę, co trądzik podczas miesiączki. Skóra w dużym stopniu zmienia się podczas ciąży i jest to bezpośrednim następstwem wahań hormonalnych.

We wczesnych miesiącach ciąży następuje istotny wzrost poziomu estrogenu i progesteronu, który podnosi się w każdym kolejnym  trymestrze. Organizm kobiety wytwarza więcej estrogenu podczas jednej ciąży niż w ciągu całego życia. Wzrost poziomu tych dwóch hormonów w surowicy krwi sprawia, że cera kobiet spodziewających się dziecka wygląda promiennie.

Wiadomo, że estrogen zapobiega starzeniu się, zwiększa produkcję kolagenu, a nawet poprawia nawilżenie skóry. Progesteron jest słabiej zbadany, ale stwierdzono, że przynosi podobne efekty, sprawiając, że skóra staje się jędrna i elastyczna. Chociaż estrogen i progesteron wykazują największe wzrosty, towarzyszące im hormony, takie jak androgeny i kortyzol, również ulegają znacznemu wzrostowi.

Podobnie jak w przypadku wielu gwałtownych zmian, tym wahaniom hormonalnym mogą towarzyszyć również skutki uboczne.

Problemy ze skórą, które mogą pojawić się w ciąży

W czasie ciąży cera może wyglądać świetliście, ale czasami pojawiają się również przebarwienia, melasma, trądzik ciążowy czy inne problemy skórne. Wysokiemu poziomowi estrogenu i progesteronu, zawdzięczamy piękny wygląd w ciąży, jednak hormony androgenne mogą wywołać wiele z poniższych skutków ubocznych.

Trądzik ciążowy

Najczęściej występujący w pierwszym i drugim trymestrze trądzik ciążowy jest bezpośrednią konsekwencją wzrostu poziomu androgenów. Androgeny to hormony związane z rozwojem męskich cech płciowych. Ich wzrost w czasie ciąży często powoduje zwiększoną produkcję sebum – naturalnego olejku wytwarzanego przez gruczoły łojowe. Ten wzrost produkcji sebum może objawiać się trądzikiem. Kiedy olejku jest za dużo martwe komórki naskórka dłużej przylegają do skóry i rozwijają się bakterie powodujące trądzik.

 Melasma (ostuda)

Znana również, jako maska ciążowa, melasma dotyka 10-15% kobiet w ciąży. Melasma to nierównomierne brązowienie skóry. Ten sam ciemny pigment odpowiedzialny za opalanie – melanina – odpowiada również za melasmę. Wszystkie rodzaje skóry naturalnie wytwarzają melaninę w różnym stopniu, a jej produkcja wzrasta poprzez ekspozycję na słońce. Zmiany hormonalne mogą powodować nierównomierne przebarwienia, które tworzą melasmę. Naukowcy wciąż pracują nad ustaleniem dokładnej przyczyny jej powstawania, jednak wiele badań wskazuje na to, że wyzwalaczem jest podwyższony poziom estrogenu.

Pękające żyłki, pajączki, naczyniaki wiśniowe

Pękające żyłki i naczyniaki wiśniowe są kolejnym problemem skórnym w czasie ciąży. Przyczyną ich pojawiania się jest nagromadzenie nienaruszonych lub pękniętych naczyń włosowatych blisko powierzchni skóry. Powodem jest niemal podwójna objętość krwi w drugim i trzecim trymestrze. Podczas ciąży zwiększa się zarówno objętość krwi, jak i liczba czerwonych krwinek, co pomaga dostarczać dwóm organizmom potrzebną energię i składniki odżywcze.

Wrażliwość skóry

Przy prawie podwojonym ukrwieniu, któremu towarzyszy znaczna zmiana poziomu hormonów, skóra w czasie ciąży często staje się reaktywna i wrażliwa. Produkty do pielęgnacji, które wcześniej się sprawdzały, mogą powodować zaczerwienienia i wysypki. Żele do mycia twarzy mogą podrażniać skórę, toniki mogą powodować zaczerwienienie, a środki nawilżające mogą wywoływać reaktywność.

Wyprysk

Niezależnie od tego, czy egzema występowała już wcześniej, czy jest objawem ciąży, wyprysk może pojawić się i nasilić w wyniku zmian hormonalnych. Egzema to niezdolność skóry do tworzenia odpowiedniej bariery ochronnej.

Rozstępy

Szybki przyrost masy ciała i zmiany hormonalne w ciąży mogą spowodować pojawienie się rozstępów. Te wrzecionowate pręgi powstają, gdy włókna kolagenu i elastyny w skórze właściwej (środkowej warstwie skóry) nie wytrzymują naprężenia i pękają. Podczas pierwszej ciąży dotykają od 50 do 70% kobiet. Ciążowe rozstępy na brzuchu często tworzą się już od 5. miesiąca ciąży, ale mogą występować także na piersiach, biodrach i udach. Czasami, pierwszym sygnałem, że się uzewnętrznią jest swędzenie. Proces tworzenia się rozstępów na skórze dzieli się na dwie fazy: zapalną i zanikową. W fazie zapalnej rozstępy są czerwone, a w fazie końcowej perłowo–białe. Najskuteczniejsze jest zapobieganie, ewentualnie właściwa pielęgnacja, jeszcze świeżych czerwonych rozstępów. W fazie zanikowej, kiedy są białe, może pomóc jedynie zabieg w gabinecie medycyny estetycznej.

Jak zwalczać problemy skórne w ciąży

Chociaż podczas ciąży w organizmie zachodzi wiele zmian, na które nie masz wpływu, są też takie, które możesz kontrolować.

Przestrzegając kilku prostych zasad pielęgnacji skóry, możesz zmniejszyć nasilenie melasmy, zapobiec wrażliwości skóry, a nawet zmniejszyć ryzyko pojawienia się egzemy.

Wybierz rutynę pielęgnacyjną dla skóry wrażliwej

W pielęgnacji skóry wrażliwej należy unikać sztucznych zapachów, substancji uczulających i drażniących. Działanie takich składników kumuluje się, dlatego skóra może reagować już po kilku dniach, tygodniach, a czasami nawet miesiącach stosowania.

Delikatna formuła i naturalne składniki są bardzo skuteczne w pielęgnacji wrażliwej skóry. Cera jest odżywiona i nawilżona, a przeciwutleniacze w naturalnych olejkach i ekstraktach roślinnych stanowią najlepszą ochronę podczas ciąży.

Unikaj bezpośredniego światła słonecznego

Melasma (ostuda, maska ciążowa), może być spowodowana przez ekspozycję na światło UV. Ten sam pigment, który jest odpowiedzialny za opalanie odpowiada również za występowanie melasmy. Dlatego melasma może również ulec nasileniu i ściemnieć pod wpływem światła UV. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego i używaj kremu z mineralnym filtrem przeciwsłonecznym aby zapobiec i kontrolować istniejące oznaki melasmy.

Usuń z rutyny produkty ze składnikami drażniącymi

Żele do mycia twarzy, do demakijażu i płyny do mycia ciała mogą zawierać silnie oczyszczające i mocno pieniące się substancje aktywne. Są to detergenty, określane, jako środki powierzchniowo czynne, które mogą podrażniać skórę i powodować przenikanie towarzyszących im substancji czynnych do organizmu. W czasie ciąży najlepiej usunąć je z rutynowej pielęgnacji skóry.

Bezpieczna pielęgnacja skóry w ciąży – czego unikać

Izotretynoina i Accutane – to leki przeciwtrądzikowe i przeciwstarzeniowe, których nie należy stosować w czasie ciąży. Oba są syntetycznymi formami witaminy A. Chociaż są to leki przyjmowane doustnie, ten sam składnik aktywny jest również obecny w kremach na receptę. Składniki do pielęgnacji skóry, których należy unikać to retinol, retinoidy, palmitynian retinylu, adapalen, aldehyd retinowy.

Oksybenzon - to syntetyczny filtr przeciwsłoneczny. Składnik ten można wykryć w moczu, osób, które go stosują. Najlepszą alternatywą są filtry przeciwsłoneczne na bazie mineralnej, zawierające tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.

Nadtlenek benzoilu - to kuszące rozwiązanie na trądzik ciążowy. Pomaga wysuszyć nadmiar sebum i kontrolować kolonie bakterii powodujące trądzik, ale aż 45% nadtlenku benzoilu nałożonego na skórę można wykryć w moczu.

Hydrochinon - środek rozjaśniający często przepisywany w leczeniu przebarwień, najlepiej unikać go w czasie ciąży. Może być głęboko wchłaniany przez skórę i w konsekwencji wykrywany we krwi i moczu.

Jak zaplanować bezpieczną dla ciąży rutynę pielęgnacji skóry

Bezpieczna pielęgnacja skóry uwzględnia zmiany, które pomogą zwalczyć zmiany skórne, typowe dla ciąży, a jednocześnie będzie wolna od potencjalnie szkodliwych składników.

1. Wybierz łagodny, ekologiczny żel do mycia twarzy. Stanowi idealną alternatywę dla tradycyjnych, często drażniących produktów.

2. Zastosuj delikatny krem nawilżający. Ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry i szybkość przepływu krwi w czasie ciąży łatwo jest wywołać stan zapalny. Włączenie kojącego kremu nawilżającego, pomoże złagodzić zaczerwienienia i stany zapalne.

3. Używaj kremu z mineralnym filtrem przeciwsłonecznym, który pomaga chronić przed ciążowa melasmą, nadwrażliwością i pajączkami.

4. Noś ze sobą lekką mgiełkę nawilżającą, aby chłodzić i uspokajać skórę przez cały dzień. Ciepło jest przyczyną stanów zapalnych i podrażnień. Mgiełki chłodzące pomagają złagodzić objawy, a aktywne składniki działają uspokajająco i kondycjonująco.

5. Od początku ciąży stosuj ekologiczny olejek przeciw rozstępom, znacznie łatwiej jest im zapobiec, niż wyleczyć.

Zrównoważona dieta, odpowiednie nawodnienie, unikanie stresu, bezpieczne, ekologiczne kosmetyki i generalnie zdrowy styl życia to szereg czynników, które mają wpływ na Twoją skórę.

 

 Organiczny olejek na rozstępy

 Organiczny olejek przeciw rozstępom 110 ml Alteya Organics

 

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl