Jak wykorzystać lawendę w pielęgnacji skóry
Jak wykorzystać lawendę pielęgnacji skóry

Różne gatunki lawendy

Jest ponad 40 gatunków lawendy i więcej niż 400 odmian. Różnią się nie tylko wyglądem, ale również właściwościami. Najpopularniejszym gatunkiem jest Lavandula angustifolia  (lawenda angielska lub lawenda bułgarska), która jest stosowana w produktach do pielęgnacji. Z tej lawendy lekarskiej wytwarza się metodą destylacji parą wodną olejek lawendowy o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym i regenerującym.

Istnieją inne odmiany, które czasami pojawiają się w kosmetykach, w tym Lavandula latifolia (lawenda kolczasta lub lawenda portugalska) i Lavandula stoechas (często nazywana lawendą francuską lub hiszpańską), które są bardziej przydatne w przypadku problemów z układem oddechowym.

Wszechstronność lawendy w pielęgnacji skóry

Wszechstronność lawendy sprawia, że jest ulubionym składnikiem kosmetyków naturalnych, wspomagających zdrowie skóry. Olejek lawendowy doskonale regeneruje skórę, przyspiesza gojenie skaleczeń, łagodzi podrażnienia. Skutecznie działa w kosmetykach przeciwobrzękowych pod oczy, a także uaktywnia przepływ krwi i limfy, w preparatach redukujących cellulit.

Naturalne właściwości przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne lawendy sprawiają, że jest idealna dla osób zmagających się z trądzikiem, pomaga usunąć bakterie i nadmiar sebum.

Działanie przeciwstarzeniowe

Lawenda poprawia krążenie poprzez dotlenianie komórek skóry. Dzięki tak potrzebnemu tlenowi skóra otrzymuje zastrzyk energii i produkuje nowe komórki. Lepsze krążenie krwi daje efekt przeciwstarzeniowy. Olejek lawendowy działa antyoksydacyjnie – z dużą skutecznością neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu działa odmładzająco i przeciwzmarszczkowo.

Sucha skóra

Lawenda w Twoich produktach do pielęgnacji zapewni równowagę kwasowo-zasadową skóry. Olejek lawendowy nawilża i kontroluje wydzielanie sebum. Skóra jest bardziej elastyczna i zdrowa, bez suchych lub łuszczących się plam.

Olejek lawendowy jest bardzo skoncentrowany i nie zaleca się nakładać go bezpośrednio na skórę. Najlepiej połączyć go z olejami nośnikowymi (bazowymi), które są najlepsze dla Twojego typu cery.

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne lawendy

Właściwości bakteriobójcze olejku lawendowego czynią go bardzo pomocnym w zwalczaniu bakterii i oczyszczaniu porów. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym lawenda pomoże uspokoić skórę i zmniejszyć obrzęk, który towarzyszy trądzikowi i innym podrażnieniom.

Olejek lawendowy przyspiesza gojenie się nowo powstałych blizn, ale radzi sobie również z redukowaniem starych i rozległych rozstępów. Wspomaga golenie się skóry po zabiegach chirurgicznych.

W produktach do pielęgnacji skóry działanie związków lawendy uspokaja zaczerwienienia, dzięki swoim naturalnym właściwościom przeciwzapalnym. Kiedy skóra jest wolna od infekcji, łatwiej się regeneruje.

Antyoksydanty w lawendzie

Lawenda zawiera przeciwutleniacze, które wymiatają wolne rodniki. To właśnie wolne rodniki są sprawcami matowej i odwodnionej skóry. Martwe komórki naskórka są usuwane, a w ich miejsce powstają nowe, tworząc zdrową barierę chroniąca przed zanieczyszczeniami.

Lawenda jest również używana jako naturalny środek konserwujący w produktach do pielęgnacji skóry ze względu na jej działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Lawenda na dobry, spokojny sen

Zapach lawendy jest wykorzystywany w wielu kosmetykach przeznaczonych do stosowania na noc, aby osiągnąć efekt uspokojenia i zapewnić dobry sen. Przez lata lawenda zasłynęła z tego, że działa nasennie. W rzeczywistości nie usypia, ale sprzyja odprężeniu umysłu i ciała. Kiedy Twój umysł i ciało są zrelaksowane, łatwiej zasypiasz. Wiele produktów nasennych wykorzystuje lawendę, jako podstawowy składnik, który wspomaga rozluźnienie mięśni, uspokojenie nerwów i dobry sen. Według badań lawenda wspomaga sen nawet o 20%. To za sprawą związków aromatycznych, które wpływają tonująco na układ nerwowy.

Reakcje alergiczne na lawendę

Zdarzają się uczulenia na lawendę. Przed dodaniem do codziennej rutyny kosmetyków z lawendą upewnij się, że nie masz na nią alergii. Dobrym miejscem do przetestowania nowego produktu, pod kątem potencjalnej reakcji, jest skóra po wewnętrznej stronie przedramienia. Kiedy przeszkadza Ci zapach lawendy, prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Nie zaleca się także używania lawendy w pierwszym trymestrze ciąży i u kobiet karmiących, bez konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, aby chronić oczy przed kontaktem z jakimkolwiek olejkiem eterycznym.

Lawenda pochodząca z upraw ekologicznych pod każdym względem jest najlepsza. Po pierwsze, tylko taki olejek lawendowy, woda kwiatowa z lawendy lub ekstrakt zachowuje wszystkie swoje prozdrowotne właściwości. Po drugie, jeśli pojawi się uczulenie masz pewność, że to jest alergia na lawendę, a nie na chemiczne środki używane w rolnictwie.

 

                                                              Hydrolat z lawendy BIO 120 ml

 

                                               Organiczna woda z lawendy 120 ml Alteya Organics

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl