Pękające pięty – jak im zapobiegać i leczyć domowymi sposobami
Pękające pięty – jak im zapobiegać i leczyć domowymi sposobami

Właściwa pielęgnacja stóp jest ważna, ale warto również zwrócić uwagę na przyczyny takiego stanu skóry. A może być ich wiele. Najczęściej są to czynniki związane ze stylem życia, a należą do nich:

Noszenie niewłaściwego obuwia. Problem pękania pięt dotyczy często kobiet, które chodzą w butach na obcasach. Zakładanie szpilek sprawia, że stopa ustawiona jest w nienaturalny sposób, przez co zwiększa się nacisk na piętę, co sprzyja pęknięciom. Także, chodzenie w butach z cienką podeszwą zwiększa nacisk na piętę.

Nadwaga zwiększa nacisk na poduszkę tłuszczową pod piętą. Skóra rozszerzanie się na boki, a jeśli nie jest wystarczająco elastyczna, dochodzi do pękania pięt.

Nacisk – długie stanie w jednej pozycji, związane np. z wykonywanym zawodem.

Długie gorące prysznice i kąpiele, które powodują nadmierne przesuszenie skóry.

Używanie mocno wysuszających mydeł.

Pękanie pięt może  być również związane z wiekiem, genetyką lub chorobą

Wiek – skóra z wiekiem traci swoją elastyczność, dlatego wymaga intensywniejszej pielęgnacji.

Genetyka – naturalnie sucha skóra może być uwarunkowana genetycznie.

Wysoki poziom cukru we krwi i słabe krążenie związane z cukrzycą

Niedobory witamin A, B, C, E i mikroelementów m.in. cynku i żelaza

Infekcje grzybicze

Niedoczynność tarczycy

Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca

Rogowacenie dłoniowo-podeszwowe, które powoduje nieprawidłowe zgrubienie skóry na podeszwach i dłoniach

Jeśli piety są bardzo popękane, przy każdym kroku bolą i krwawią najlepiej udać się do lekarza dermatologa, albo do podologa – specjalisty z zakresu chorób stóp. Należy jednak pamiętać, że podolog nie ma związku z medycyną, a z kosmetologią.

Jednak najczęstszą przyczyną pękających pięt jest przesuszona skóra. Skóra pokrywająca pięty jest znacznie grubsza niż na  reszcie  naszego ciała. Jest także bardziej podatna na rogowacenie i wysuszenie, ponieważ pozbawiona jest gruczołów łojowych. Taki stan, który nie jest związany z poważną chorobą, możesz złagodzić domowymi sposobami, w ciągu zaledwie kilku dni.

1. Nawadnianie – zatrzymaj w skórze wilgoć. Krem, masło roślinne czy olejek nakładaj na wilgotną skórę, po kąpieli lub namoczeniu stóp. Wtedy składniki zawarte w kosmetykach głębiej wnikają w skórę, a na powierzchni tworzą powłokę, tak zwaną, okluzję, która zatrzymuje wilgoć.

2. Złuszczanie, to ważny element pielęgnacji pięt, ale nie można przesadzić. Częste zdzieranie naskórka powoduje, że skóra szybciej się regeneruje. Jeśli pęknięcia są głębokie, krwawiące nie używaj metalowych tarek do piet, ani ostrych, np. solnych peelingów.

Przepis na delikatny, naturalny peeling do stóp

W małym pojemniku wymieszaj 50 g białego cukru z 2 łyżkami oliwy z oliwek i 1 łyżeczką soku z cytryny. Weź trochę tej mikstury w dłonie i wetrzyj w stopy w miejsce, w którym masz martwy naskórek, wykonując okrężny masaż przez 2 minuty na każdej stopie. Ten domowy peeling do stóp jest doskonałym środkiem złuszczającym. Oczyszcza suche stopy z martwego naskórka i jednocześnie je nawilża. Zarówno cukier, jak i sok z cytryny, to dobre, naturalne produkty do usunięcia martwych komórek skóry.

3. Odżywianie

Oleje i masła roślinne to bogactwo witamin i kwasów tłuszczowych, które odżywiają i mogą szybko wyleczyć popękaną skórę pięt.

Olej kokosowy

Olej kokosowy jest doskonały na popękane pięty. Zawiera duże stężenie witaminy E i naturalnych białek, które pomagają w naprawie uszkodzonych komórek skóry. Zawiera również naturalny kwas laurynowy, który ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Olej kokosowy najlepiej stosować wieczorem, a po aplikacji nałożyć bawełniane skarpetki. Naturalny olej kokosowy łagodzi bolesne pęknięcia i doskonale zmiękcza skórę, ale jeśli jest dla Ciebie zbyt tłusty, możesz wybrać roślinne masło shea.

Masło shea

Masło shea zapewnia intensywne natłuszczenie ekstremalnie suchych stóp i ma doskonałe właściwości łagodzące. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Łagodzi swędzenie i leczy krwawiące pęknięcia.

Dobrym wyborem jest ekologiczne masło do ciała dłoni i stóp, w którym podstawowym składnikiem jest masło shea.

Dlaczego naturalne oleje i masła roślinne są lepsze od konwencjonalnych kremów do stóp?

Drogeryjne kremy najczęściej zawierają olej mineralny, wazelinę, parafinę. Są to składniki pochodzące z przetwórstwa ropy naftowej i pełnią funkcję okluzji. Chociaż nie powodują alergii, a wazelina zmniejsza utratę wody z naskórka o ok. 98%, to nie wnoszą żadnych innych korzyści dla skóry.

Witaminy i kwasy tłuszczowe zawarte w olejach i masłach kosmetycznych głęboko wnikają w skórę, odżywiają ją i pielęgnują. Efekty powinny być widoczne po kilku dniach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl