Hydrolat – jak wybrać najlepszy
Hydrolat – jak wybrać najlepszy?

Co to jest hydrolat?

Wyjaśniając terminologię, trzeba zaznaczyć, że hydrolaty są czasami nazywane hydrosolami. Termin hydrosol pochodzi od łacińskich słów „hydro” (woda) i „sol” (roztwór). Termin ten może być używany w odniesieniu do dowolnego roztworu na bazie wody, a nie tylko wód roślinnych. Najdokładniejszym terminem dla tych wód jest hydrolat, który pochodzi od łacińskich słów „hydro” (woda) i „lait” (mleko). Na pewnym etapie produkcji hydrolatu, woda wygląda jak mleko, stąd ta nazwa.

Często używane jest określenie woda kwiatowa, chociaż nie jest ono precyzyjne. Hydrolaty można destylować z różnych części roślin, nie tylko z kwiatów, ale także z liści, igieł czy jagód. Niektóre wody kwiatowe wytwarzane są zupełnie innymi metodami, takimi jak mieszanie olejku eterycznego z wodą lub moczenie materiału roślinnego w wodzie. Wody kwiatowe mogą być nawet wyprodukowane ze składników syntetycznych. Żadna z takich wód kwiatowych nie ma tych właściwości pielęgnacyjnych i terapeutycznych, co 100% czysty, organiczny hydrolat. Organiczny, to znaczy bazujący na materiale roślinnym z upraw ekologicznych lub z roślin dziko rosnących na czystych terenach. Hydrolaty naturalne, nawet takie, które nie ma żadnych dodatków, mogą zawierać pozostałości pestycydów i herbicydów.   

Jak powstaje hydrolat?

Hydrolaty to naturalne wody, które są zbierane, podczas destylacji roślin, w celu uzyskania z nich olejków eterycznych. Na przykład, żeby wyekstrahować olejek różany, para jest przepuszczana przez płatki róż, najczęściej jest to róża damasceńska. Para i delikatne ciśnienie powodują, że aktywne składniki z kwiatów są uwalniane do pary. Następnie para przepływa przez skraplacz, który ją schładza i zamienia z powrotem w płynną postać, tworząc warstwę oleju i warstwę wody. 

Niektóre substancje uwalniane z roślin są nierozpuszczalne w wodzie i oddzielają się od niej, co daje nam warstwę olejku, który jest olejkiem eterycznym. Substancje czynne,  rozpuszczalne w wodzie pozostają w niej i to jest właśnie hydrolat. Oprócz rozpuszczalnych w wodzie ekstraktów roślinnych hydrolaty zawierają również niewielkie ilości olejku eterycznego. Hydrolat, przypomina czysty olejek eteryczny pod względem działania terapeutycznego, ale jest znacznie delikatniejszy, ponieważ substancje aktywne są naturalnie rozcieńczone w wodzie.

Należy pamiętać, że czysty hydrolat niekoniecznie będzie pachniał jak odpowiadający mu olejek eteryczny ze względu na różny skład chemiczny.

Zalety hydrolatów

Powszechnie uważa się, że hydrolaty są tylko produktem ubocznym procesu destylacji olejków eterycznych. Nie zawsze jest to prawdą, ponieważ materiał roślinny może być poddawany destylacji, jedynie w celu uzyskania hydrolatu.

Hydrolaty, mają idealne pH, zbliżone do pH naszej skóry, dlatego mogą zastąpić tonik. Jeśli używasz wody termalnej, spróbuj zamienić ją na dobry hydrolat. Substancje aktywne zawarte w hydrolatach, stanowią o ich zdecydowanej przewadze nad wodami termalnymi.

Jaki hydrolat wybrać?

Wybierając hydrolat, najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie, czy jest czysty i naturalny. Jak wspomnieliśmy, niektóre wody kwiatowe mogą być syntetyczne lub zawierać sztuczne dodatki, alkohol, konserwanty i barwniki. Zły skład, nie tylko wpływa na działanie produktu, ale może również spowodować podrażnienia. Reakcje alergiczne, na dobrej jakości hydrolat, są rzadkie. Za podrażnienia, zwykle odpowiedzialne są dodatkowe składniki hydrolatu.

Pierwszą rzeczą, o której myślimy, kupując hydrolat, jest pielęgnacja skóry twarzy. Hydrolaty świetnie się sprawdzają do odświeżenia ciała w upalny dzień, po ekspozycji na słońce albo po zajęciach sportowych. Organiczny hydrolat może być pierwsza pomocą dla zmęczonych oczu, skaleczeń i otarć. Jest wystarczająco delikatny, żeby go stosować do podrażnionej skóry niemowląt. Dla dzieci można go rozcieńczyć woda w proporcji 50:50. Lista zastosowań jest naprawdę długa.

A z jakich roślin wybrać? To zależy od Twojej cery, ale też od Twoich upodobań. Korzystanie z hydrolatu powinno być czystą  przyjemnością, szczególnie, że ma działanie terapeutyczne.  Klasykami są, hydrolat różany, hydrolat lawendowy i hydrolat z rumianku. Hydrolaty różany i lawendowy odpowiednie są do każdego rodzaju cery, nawet problematycznej, natomiast hydrolat rumiankowy najczęściej wybierany jest do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i dzieci.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl