Kosmetyki organiczne i naturalne
Certyfikowane kosmetyki naturalne i organiczne

Określenie kosmetyki organiczne zarezerwowane jest dla produktów, które zawierają od 95% do 100% składników naturalnych. Jednak warunkiem koniecznym jest, aby składniki te pochodziły z upraw ekologicznych. Są to oleje roślinne, ekstrakty z roślin, owoców czy warzyw, wody kwiatowe i olejki eteryczne. Surowce do kosmetyków organicznych mogą również pochodzić z kontrolowanego dzikiego zbioru. Każdy ze składników roślinnych powinien mieć certyfikat potwierdzający jego ekologiczne pochodzenie.

Określenia: kosmetyk organiczny, biologiczny, ekologiczny są synonimami i odnoszą się do tych samych produktów.

ORGANICZNY (ORGANIC)  =  BIOLOGICZNY (BIO) = EKOLOGICZNY (ECO)

Czym się różnią kosmetyki organiczne od kosmetyków naturalnych?

W przeciwieństwie do produktów spożywczych użycie terminu organiczny i naturalny w stosunku do kosmetyków nie jest prawnie uregulowane. Kosmetyki naturalne zawierają składniki pochodzenia roślinnego, które zostały otrzymane w wyniku tłoczenia i filtracji (oleje i masła), ekstrakcji (olejki eteryczne), destylacji (hydrolaty), suszenia i mielenia (zioła), liofilizacji. Oprócz surowców roślinnych i mineralnych, mogą zawierać składniki naturalnie wytwarzane przez zwierzęta, np. mleko czy miód. Chociaż skład kosmetyków naturalnych i organicznych jest bardzo podobny, istnieje jedna zasadnicza różnica. Składniki kosmetyków organicznych muszą posiadać certyfikat, potwierdzający jego biologiczne pochodzenie, natomiast w stosunku do składników kosmetyków naturalnych nie ma takiego wymogu.  

W kosmetykach organicznych i naturalnych nie znajdziemy:

syntetycznych silikonów, zapachów, barwników i pigmentów

syntetycznych konserwantów, które mogą uczulać lub niszczyć naturalną florę bakteryjną skóry

surowców nieodnawialnych, takich jak oleje mineralne, parafina, które są pozostałościami po produktach petrochemicznych

Kosmetyki organiczne wyprodukowane są z naturalnych składników, pochodzących z upraw ekologicznych, z poszanowaniem środowiska. Dotyczy to surowców, metod produkcji i opakowania. W kosmetykach BIO nie ma składników szkodliwych dla naszego organizmu.

W porównaniu do tradycyjnych kosmetyków, kosmetyki organiczne wykluczają wszelkie szkodliwe składniki chemiczne, takie jak parabeny i inne substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, silikony, siarczany, syntetyczne barwniki i substancje zapachowe.

Jeśli kosmetyk nie jest certyfikowany, nie ma gwarancji, że będzie zawierał naprawdę organiczne składniki. Jest wiele instytucji certyfikujących kosmetyki naturalne i organiczne, a każda z nich stosuje inne normy. Najbardziej znane to ECOCERT, COSMEBIO, USDA Organics, BDIH, SOIL ASSOCIATION, NaTrue, Vegan Society.

Dlatego wybierając produkt z certyfikatem mamy pewność, że zachęcający do kupna napis na opakowaniu nie jest tylko chwytem marketingowym.

Najbardziej restrykcyjnym z certyfikatów jest USDA Organics. Kosmetyk, który posiada taki certyfikat musi zawierać 100 % lub 95% składników pochodzących z upraw ekologicznych. Nieekologiczne surowce mogą być stosowane tylko wtedy, jeśli nie są one dostępne w formie biologicznej i są to substancje dopuszczone do wykorzystania w produktach ekologicznych.

Kosmetyki organiczne i naturalne a kosmetyki konwencjonalne

Wszystkie produkty kosmetyczne mają mniej więcej taki sam podstawowy skład i najczęściej zawierają:

mieszankę wody (faza wodna) i oleju (faza tłuszczowa), która stanowi bazę kosmetyku. Taka mieszanka to 80% produktu

emulgator, który sprawia, że woda i olej, łączą się ze sobą w jednorodną substancję

 Baza kosmetyczna,  emulgator i zagęstniki stanowią tak zwane substancje pomocnicze.

składniki aktywne, substancje czynne, które odpowiadają za efekt pielęgnacyjny kosmetyku

dodatki, takie jak konserwanty, perfumy, barwniki, które przede wszystkim sprawiają, że produkt jest przyjemny w użyciu. W zależności od tego, czy wybierzesz ekologiczny czy konwencjonalny kosmetyk, składniki te są zupełnie inne.

Czy kosmetyki organiczne i naturalne są lepsze od kosmetyków syntetycznych?

Jeśli przyjrzymy się pochodzeniu użytych składników w zależności od tego, czy jest to kosmetyk organiczny czy konwencjonalny zauważymy kolosalna różnicę.

Baza kosmetyczna – podstawa każdego kosmetyku

W konwencjonalnych kosmetykach woda to woda destylowana, która nie ma szczególnych właściwości. Olej jest w większości przypadków olejem mineralnym, otrzymywanym z odpadów petrochemicznych lub olejem silikonowym, ze względu na łatwość jego wytwarzania i niskie koszty. Olej mineralny tworzy na powierzchni skóry film ochronny, ale nie zapewnia żadnych realnych korzyści.

W kosmetykach organicznych woda jest wodą źródlaną lub jeszcze lepiej, wodą kwiatową, np. wodą z płatków róży, lawendy, kwiatów pomarańczy. Takie wody kwiatowe, to hydrolaty pełne aktywnych i dobroczynnych dla skóry składników. Olejami są oleje roślinne, np. jojoba, arganowy, z nasion dzikiej róży, migdałowy, które są naturalnie bogate w kwasy tłuszczowe, witaminy i pierwiastki śladowe zbliżone do tych występujących w skórze. A to oznacza, że są dla nas zdrowe i łatwo przyswajalne.

Emulgatory

W kosmetykach konwencjonalnych są pochodzenia syntetycznego i najczęściej nazywane są PEG (glikole). Glikole, to substancje, które nie występują w naturze, produkowane są z ropy naftowej i mogą być dla naszej skóry drażniące. Glikol propylenowy sprawia, że kosmetyk nie rozwarstwia się.

W kosmetykach organicznych emulgatory są pochodzenia naturalnego i roślinnego, np. estry cukrowe z buraków czy lecytyna sojowa. Pozwalają na uzyskanie tekstur, które łatwo wnikają w skórę, a także ją zmiękczają.

Konserwanty

W kosmetykach konwencjonalnych są to parabeny, triklosany, formaldehydy, fenoksyetanol, składniki potencjalnie drażniące i uczulające.

W kosmetykach organicznych stosowane konserwanty znajdują się na liście zatwierdzonej przez instytucje certyfikującą. Konserwację zazwyczaj uzyskuje się przez użycie naturalnego alkoholu lub olejków eterycznych o właściwościach antybakteryjnych.

Zapach

W konwencjonalnych kosmetykach to syntetyczne perfumy, natomiast w kosmetykach ekologicznych to zapach olejków eterycznych, które mają również korzystny wpływ na skórę i samopoczucie.

Opakowanie kosmetyków

Kosmetyki organiczne muszą spełniać również normy związane z opakowaniem. Wykonane są z surowców wtórnych i nadają się do recyklingu. Kartoniki wykonane są bez użycia kleju, a do druku wykorzystuje się tusze roślinne. Najczęściej stosuje się opakowania z ciemnego szkła, a butelki PET muszą być biodegradowalne.

Aż 95% zawartości ekologicznego kosmetyku do pielęgnacji skóry to składniki aktywne. Natomiast w produktach syntetycznych składniki aktywne stanowią zazwyczaj od 5% do 10%. Dlatego kosmetyki naturalne wspomagają leczenie wielu chorób skóry. Odpowiednio dobrane pomogą w leczeniu AZS, trądziku, łuszczycy. Są nieocenione w pielęgnacji skóry kobiet w ciąży, niemowląt i dzieci.

Certyfikowane kosmetyki organiczne rzadko uczulają, nie wywołują podrażnień i stanów zapalnych. Jeśli pojawi się reakcja alergiczna po użyciu kosmetyków organicznych, najprawdopodobniej będzie to spowodowane naturalnym składnikiem, który łatwo można zidentyfikować. Dotyczy to osób uczulonych na określone alergeny. Osoby z alergią na orzechy może uczulać olej migdałowy, makadamia, a u osób uczulonych na produkty pszczele ryzykowny może okazać się kosmetyk z woskiem pszczelim.

Ponieważ kosmetyki BIO produkowane są z organicznych składników, wolnych od toksycznych pestycydów i nawozów, nie przyczyniają się do zanieczyszczenia naszego środowiska.

Używanie naturalnych kosmetyków to doskonałe uzupełnienie ekologicznego stylu życia, obok wyboru zdrowej żywności, aktywności fizycznej i troski o środowisko naturalne.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl