Oleje i olejki w kosmetyce - czym się różnią
Oleje i olejki w kosmetyce - czym się różnią

Chociaż terminy olej i olejek często używane są zamiennie to zupełnie różne produkty kosmetyczne. Na co zwrócić uwagę, wybierając je do pielęgnacji twarzy i ciała?

Oleje to substancje o konsystencji oleistej pozyskiwane z jednej tylko wybranej rośliny. Mogą być tłoczone z kiełków roślinnych, owoców, nasion lub pestek. Najlepsze właściwości kosmetyczne mają oleje nierafinowane, czyli tłoczone na zimno. Podczas procesu rafinacji olej traci nie tylko część swoich dobroczynnych właściwości, ale również zapach i barwę. Ze względu na naturalną i jednocześnie mniej wydajną metodę pozyskiwania oleje nierafinowane są droższe od rafinowanych.

Oleje zwykle mają postać płynną np. olej migdałowy, arganowy, konopny, z dzikiej róży itp., ale mogą również występować w postaci stałej np. olej kokosowy, palmowy.

Wybierając olej do pielęgnacji twarzy i ciała warto zastanowić się, jakiego oleju potrzebuje Twoja skóra. Czy powinien on wspomagać nawilżenie, regulować poziom sebum, działać przeciwzapalnie czy przede wszystkim dostarczyć skórze substancji odżywczych.

Najbardziej wartościowe i najbezpieczniejsze są oleje tłoczone z roślin pochodzących z plantacji ekologicznych, posiadające certyfikat, potwierdzający ich organiczne pochodzenie.

Oleje stosowane w kosmetyce, nazywane są olejami bazowymi, lub olejami nośnikowymi, ponieważ są nośnikiem olejków eterycznych, których nie należy nakładać bezpośrednio na skórę.

Olejki to mieszanka kilku różnych olejów, lub olejów z innymi składnikami np. z ekstraktami roślinnymi, witaminami. Olejki mogą też zawierać składniki, których należy unikać: silikony, parafina, parabeny, syntetyczne emolienty, perfumy.

Terminem olejki określamy również olejki eteryczne. Pozyskiwane są z kwiatów, liści, owoców, nasion, kory, a nawet korzeni roślin. Najczęściej są otrzymywane przez destylację z parą wodną. Te skoncentrowane substancje o bardzo złożonym składzie, mogą zawierać od kilkudziesięciu do kilkuset związków. Przykładem niech będzie olejek różany, który kryje w sobie ponad 350 unikalnych związków, a na uzyskanie jednej kropli olejku Rose Otto potrzeba aż 2000 świeżych kwiatów róży damasceńskiej. Dlatego jest jednym z najdroższych olejków na świecie. Charakterystyczną cecha olejków eterycznych jest ich intensywny zapach. W kosmetyce używane są, jako substancje aktywne, ale mogą też spełniać rolę konserwantów.

Często się zdarza, że olejki są fałszowane poprzez rozcieńczenie olejem nośnikowym, dodanie innych tańszych olejków lub dodanie syntetycznych chemikaliów. Używanie olejków eterycznych, które nie są czyste może spowodować podrażnienia lub inne niepożądane działania. Gwarancją wyboru czystego olejku eterycznego, tak jak w wypadku oleju, jest certyfikat.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl