Co kupić i przywieźć z Bułgarii?
Co kupić i przywieźć z Bułgarii?

Asortyment pamiątek z Bułgarii jest bogaty, tak jak bogata jest kultura, tradycja i folklor  tego kraju. Każdy może znaleźć dla siebie i swoich bliskich pamiątki, które będą przypominały o pobycie w ojczyźnie Orfeusza i grobowców Traków.

Olejek z róży damasceńskiej i kosmetyki pachnące różą

Róża bułgarska jest symbolem turystycznym kraju, bo nie ma drugiego miejsca na świecie, gdzie istniałaby dolina róż. Warunki mikroklimatyczne i glebowe sprawiły, że olejek z róży damascena, nie ma sobie równych. Najwyższej  jakości w 100% czysty, certyfikowany olejek różany jest jednym z najdroższych olejków na świecie. Nie ma terminu przydatności do użycia, bo nie ulega przeterminowaniu, dojrzewa tak jak wino. Dlatego często jest fałszowany i mieszany z innymi tanimi olejami. W małych fiolkach sprzedawanych po 1-2 lewa (1 lew ≈ 2 PL) w sklepach z pamiątkami znajduje się roztwór zawierający mniej niż 1 % olejku różanego. Fiolka o pojemności 1 ml prawdziwego ekologicznego olejku różanego w Bułgarii kosztuje ok. 50 lewa. Cena uzależniona jest od producenta, jakości produktu, pojemności, a także miejsca, w którym decydujemy się na zakup.

W Bułgarii jest ogromny wybór kosmetyków z dodatkiem różanego olejku, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Przy wyborze dobrych kosmetyków naturalnych warto kierować się ich składem lub kupić produkty z certyfikatem. Ładnym, pachnącym drobiazgiem są mydełka w kształcie róży lub serca, a pozostawione w szufladzie długo będą przypominały swoim zapachem o kraju róż. Kosmetyki są sprzedawane w każdym sklepie z pamiątkami, ale lepiej udać się po nie do wyspecjalizowanych sklepów kosmetycznych lub apteki.

Kosmetyki z dodatkiem ojejku i kwiatów lawendy

Chociaż pola lawendy kojarzą nam się z Prowansją, to właśnie Bułgaria jest jednym z największych producentów lawendy. Wiele firm produkujących kosmetyki  różane wytwarza również serie kosmetyków lawendowych.

Można również dostać kosmetyki na bazie alg, które są wydobywane z Morza Czarnego lub z dodatkiem glinki (humy). Huma występuje w różnych kolorach w zależności od miejsca wydobycia, a tym samym zawiera rozmaite minerały, które mają wpływ na jej lecznicze działanie.

Trojańska ceramika z kolorowymi wzorami

Bułgarska ceramika jest łatwo rozpoznawalna, ze względu na charakterystyczne etniczne wzornictwo. Naczynia wytwarzane są w manufakturach, z lokalnego surowca, przez garncarzy, u których zawód przechodzi z ojca na syna. Ceramiczne garnki to odpowiednik garnka rzymskiego, mają jednak nad nim tę przewagę, że są szkliwione. Szkliwo zapobiega wchłanianiu przez glinę tłuszczu, zapachów i ułatwia mycie. Potrawa przygotowana w takim naczyniu bardzo długo pozostaje gorąca.  

Ikony

Bułgaria należy do najstarszych krajów prawosławnych, a pisanie ikon ma ponad tysiącletnią tradycję. Artyści kształceni są w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii i Wielkim Tyrnowie. Pisane przez nich ikony są wartościową pamiątką dla osób ceniących tradycyjną sztukę kraju i poszukujących przedmiotów kultu religijnego.

Tradycyjne tkaniny wełniane

Mieszkańcy wiosek w górach Rodopa produkują dobrze znane tkaniny z owczej wełny, które nazywają się haliszta . Są ręcznie robione i przyciągają wzrok jaskrawymi kolorami. Ładnie ozdobią wnętrze w stylu rustykalnym, ale trzeba pamiętać, że zajmą dużo miejsca w bagażu.

Produkty z drewna

Bułgarscy rzemieślnicy produkują wysokiej jakości drewniane naczynia, które mogą być  pamiątką, ale mają również wartość użytkową. Można je znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach, ale także na wiejskich jarmarkach. Tam twórcy ludowi oferują turystom szeroki wybór drewnianych dzbanów, miniaturowych beczek na wino, talerzy i mis do owoców.

Alkohole

Wina

Bułgaria jest jednym z najstarszych krajów winiarskich na świecie. To region o bardzo dobrych warunkach do uprawy winorośli, produkcji wina i rozwoju turystyki winiarskiej (enoturystyki). Ze względu na specyficzne warunki klimatyczne i geograficzne można tu uprawiać wiele odmian winogron. W Bułgarii jest pięć głównych regionów winiarskich, z których każdy słynie z innych odmian winorośli. Cieplejsze południe oferuje więcej win czerwonych, natomiast północ wyróżnia się produkcją win białych. Wśród smakoszy bardzo popularne są typowe bułgarskie odmiany Gamza, Dimyat, Mavrud, Cherven Muscat, Pamid i Shiroka Melnishka.

Dla koneserów zespół degustacyjny DiVino.BG, na podstawie całorocznych regularnych degustacji ogłasza każdego roku ranking najlepszych win bułgarskich DiVino Top 50, a także Top 10 serii limitowanych. Listę wybranych win można znaleźć na profilu facebooka DiVino.BG.

Najpopularniejsze bułgarskie wina białe to Karlowski Miskiet, Treminer, Keracuda, Pomoryjsko. Do najlepszych czerwonych odmian należą Cabernet Sauvignon, Merlot, Khan Krum, Mavrud.

Rakija

Rakija to tradycyjna bałkańska wódka, najczęściej kojarzona z Bułgarią. Robi się ją przeważnie z winogron, ale też z moreli, węgierek i innych sezonowych owoców.

Rakiję można kupić nie tylko w szklanych butelkach, ale również w nietłukących opakowaniach, które bezpiecznie zniosą podróż w walizce.

Likier Menta (Likier miętowy)

Bułgarski likier ma intensywnie zielony odcień i przyjemny orzeźwiający smak, który zawdzięcza olejkowi mięty pieprzowej. Nie zaleca się picia czystego likieru miętowego, najczęściej używany jest jako dodatek do drinków.

Mastyka (Likier anyżowy)

Ulubionym sposobem picia mastyki jest dodanie do niego wody, która sprawia, że likier przybiera kolor mleka.

Brandy

Brandy to bułgarski koniak. Największym i najstarszym (bo od 1948 roku) producentem brandy w Bułgarii jest Vinex Preslav. Jego sztandarowym produktem jest brandy „Pliska” – nazwa pochodzi od bułgarskiego, historycznego miasta, które było pierwszą stolicą Bułgarii. Technologia produkcji tego alkoholu jest wyjątkowa i nie jest stosowana w innych krajach.

Brandy dojrzewa w beczkach z bułgarskiego dębu, który jest bardzo taniczny, bogaty w aromaty i waniliny, nadaje ciemny kolor i niepowtarzalny smak. Relacja jakości produktu do ceny jest bardzo korzystna

Konfitura z płatków róży i dżem figowy

Te przetwory zazwyczaj są bardzo słodkie. Łatwo można znaleźć produkty z dobrym składem, często w słoikach w kształcie amfory lub w ceramicznym pojemniku. Duży wybór konfitur jest praktycznie w każdym sklepie spożywczym.

Produkty mleczne – cudo Lactobacillus bulgaricus

Biało sirene w solance i kaszkawał to słynne produkty bułgarskiego serowarstwa. Wytwarzane z mleka krowiego, owczego lub koziego.

Bułgarskie zsiadłe mleko jest także znane na świcie. O wartości i walorach zdrowotnych tego produktu świadczy fakt, że produkują je nawet Japończycy w oparciu o zapożyczona technologię.

Hodowane w Bułgarii bawoły dają mleko o wysokiej zawartości tłuszczu, które w postaci zsiadłej jest przysmakiem, sprzedawanym w szklanych opakowaniach wygodnych do transportu.

Tradycyjne bułgarskie przyprawy

Czubryca ma mocny zapach i gorzko-cierpki smak. Uzyskuje się ją z cząbru górskiego uprawianego w rejonie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie. Bułgarzy dodają ją głównie do ciężkostrawnych potraw, takich jak fasola, soczewica, dania z baraniny i jagnięciny oraz do zup. Od dawna używana była też jako lekarstwo m.in. przy problemach trawiennych. Wysuszona czubryca posiada znacznie mocniejszy aromat niż świeża. Liście tej rośliny są podstawowym składnikiem bułgarskiej mieszanki szarena sol.

Dżodżen, u nas nazywany jest miętą kędzierzawą. Pobudza apetyt, reguluje prace żołądka i odświeża oddech. To doskonały dodatek do zimowych, ciężkostrawnych potraw, z dodatkiem fasoli i kapusty.

Szarena sol (kolorowa sól) jest to rodzaj ziołowego pieprzu. To tradycyjna przyprawa bułgarska, w zależności od regionu, mieszanka różni się kolorem i smakiem z powodu dodania innych przypraw. Używa się ją do gotowanych potraw, zapiekanek, sałatek, na ser, wędlinę lub na kanapki.

Lutenica (Ljutenica)

Lutenica, a właściwie ljutenica, to gęsta pasta pochodząca z Bałkanów, robiona z pieczonych papryk z dodatkiem pomidorów, cebuli, oliwy i przypraw.

Lokum

Lokum pokrojone w małe kostki zrobione jest z cukru i skrobi pszennej, często z dodatkiem wody różanej lub soku owocowego, obsypane cukrem pudrem lub wiórkami kokosowymi. Do środka niekiedy dodaje się pistacje, orzechy, migdały, figi. Lokum ma specyficzną konsystencję miękką, ciągnącą i lepką, wygląda jak galaretka choć nią nie jest. To bardzo słodki orientalny deser.

Pamiątka jest inwestycją w nasze wspomnienia. To przeniesienie tradycji i kultury z dalekiego kraju do naszego domu. Przedmioty, które przypomną nam o miłych chwilach i pięknych miejscach, które odwiedziliśmy. Wraz z rozwojem turystyki nastąpił boom w branży pamiątkarskiej. Ale w tym samym czasie pamiątki zaczęły tracić swoją tożsamość narodową, gdy chińskie bibeloty zalały europejskie rynki. Dlatego wybierając souvenir warto zwrócić uwagę na kraj jego pochodzenia i lepiej unikać zakupów w kurortach, ze względu na wygórowane ceny.

 Bułgarski olejek różany BIO 2,3 ml

 Bułgarski olejek różany BIO 2,3 ml

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl