Co to jest certyfikat USDA Organic ?
certyfikat USDA Organic

Co to jest certyfikat USDA Organic?

USDA Organic to certyfikat przyznawany przez  przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (United States Department of Agriculture – USDA). Określa standardy dla żywności, leków i kosmetyków. Uważany jest za wyjątkowo restrykcyjny. 

Są dwie kategorie produktów, które mogą posiadać certyfikat USDA Organic

1. Produkt organiczny musi zawierać 100 % (z wyłączeniem wody i soli, które są uważane za naturalne) składników wyprodukowanych ekologicznie.

2. Produkty, które posiadają 95% składników ekologicznych (z wyłączeniem wody i soli). Nieekologiczne surowce mogą być stosowane tylko wtedy, jeśli nie są one dostępne w formie biologicznej i są to substancje dopuszczone do wykorzystania w produktach ekologicznych.

W ramach tych dwóch kategorii zabrania się stosowania nieorganicznych składników pochodzenia rolniczego, jeśli dostępne są składniki organiczne. Obie kategorie mogą posiadać certyfikat USDA Organic i muszą zawierać nazwę agenta certyfikującego na panelu informacyjnym.

Jest niewiele firm produkujących kosmetyki ekologiczne, które mogą pochwalić się tym certyfikatem, jedna z nich to bułgarska firma Alteya Organics.  

Warunki, jakie musi spełnić gospodarstwo, aby otrzymać certyfikat USDA

Gospodarstwo starające się o przyznanie certyfikatu zobowiązane jest do prowadzenia szczegółowej pisemnej dokumentacji dotyczącej produkcji i sprzedaży (ścieżka audytu). Zobowiązane jest również do zachowania ścisłego fizycznego oddzielenia produktów ekologicznych od produktów niecertyfikowanych.

Budynki gospodarstwa i metody produkcji muszą być zgodne z normami.

Wymagana jest obszerna dokumentacja, szczegółowo opisująca historię gospodarstwa i jego stan obecny.

Wymagane są wyniki badań gleby i wody.

Gospodarstwo musi posiadać roczny plan produkcji, szczegółowo opisujący wszystko, od nasion po sprzedaż: źródła pozyskiwania nasion, lokalizacje pól uprawnych, nawożenie i zwalczanie  szkodników, metody zbioru i miejsca przechowywania.

Dokumentacja musi zawierać codzienne rejestry rolnicze i handlowe, obejmujące wszystkie działania.

Rejestry muszą być dostępne do kontroli w dowolnym momencie.

Tradycyjne gospodarstwo musi przestrzegać norm ekologicznych przez okres poprzedzający przyznanie certyfikatu. Zanim będzie mogło sprzedawać i oznaczać swoje produkty certyfikatem USDA, musi przejść 3-letni okres przejściowy, w którym wszystkie grunty przeznaczone do produkcji surowców organicznych muszą być pozostawione bez użycia zakazanych substancji. Jest to tzw. okres przejściowy. Uprawy przejściowe nie są uważane za w pełni ekologiczne.

Certyfikacja dla firm innych niż gospodarstwa odbywa się w podobny sposób. Nacisk kładziony jest na jakość składników i innych surowców oraz warunki przetwarzania i obsługę. Firma transportowa musi szczegółowo opisywać użytkowanie i konserwację swoich pojazdów, obiektów magazynowych i kontenerów.

Wymagane są coroczne inspekcje na miejscu i sprawdzenie dokumentacji.

Certyfikat USDA Organic potwierdza, że gospodarstwo lub firma są zgodne z regulacjami ekologicznymi USDA. Naruszenie przepisów USDA Organic wiąże się z karami w wysokości do 11 000 USD, a także może prowadzić do zawieszenia lub cofnięcia certyfikatu ekologicznego gospodarstwa lub firmy.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl