Olejek lawendowy - zastosowanie
Olejek lawendowy - właściwości i zastosowanie

Lawenda to roślina o wielowiekowej historii i jednym z najbardziej rozpoznawalnych aromatów wśród roślin oleistych. Ze swoich właściwości leczniczych jest znana od 2500 lat.

Najczęściej lawendę uprawia się w celu ekstrakcji olejku lawendowego. Jej kwiatostany wykorzystuje się w produkcji kosmetyków, produktów farmaceutycznych, preparatów przeciw owadom czy środków do aromatyzowania pomieszczeń.

W starożytnej Grecji i Rzymie kwiaty lawendy były ulubionym dodatkiem do kąpieli, stąd pochodzi łacińska nazwa lawendy, lavo lavare, co znaczy myć, kąpać się.

Występujący w lawendzie olejek otrzymywany jest przez destylację z parą wodną. Jak wszystkie olejki eteryczne, nie jest to czysty związek, ale złożona mieszanina naturalnych substancji fotochemicznych. W olejku lawendowym występują głównie takie związki jak octan linalolu, linalol, limonen. Oprócz tego zawiera geraniol, borneol, cyneol, pinen, kamforę, terpineol, kumarynę i inne. W trakcie destylacji oprócz olejku otrzymuje się hydrolat lawendowy.

Olejek ma żółto-zielony kolor, a przy odpowiednim przechowywaniu zachowuje mocny i bogaty aromat, nieco inny niż zapach kwiatów.

Na jakość i skład olejku, poza technologią produkcji, wpływa kilka innych czynników. Do najważniejszych należą odmiana lawendy a także warunki geograficzne w jakich rosła roślina. Lawendowe pola kojarzą nam się z Prowansją, ale od 2012 roku pierwsze miejsce na świecie pod względem produkcji i eksportu olejku lawendowego zajmuje Bułgaria. Posiada szczególnie korzystne warunki mikroklimatyczne do uprawy lawendy, a bułgarski olejek jest ceniony i poszukiwany na całym świecie. Charakteryzuje się długotrwałym i delikatnym aromatem.

Olejek lawendowy należy do substancji antyseptycznych z udokumentowaną aktywnością biologiczną.

1. Wspomaga leczenie trądziku

Olejek lawendowy ma naturalne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu, jest idealny do leczenia bolesnych wyprysków trądzikowych i ich zapobieganiu.

Jeśli zmiany trądzikowe występują na ciele, np. plecach, ramionach można dodać 3-5 kropli olejku do kąpieli.

2. Olejek łagodzi egzemę i przesuszoną skórę

Jeśli masz przesuszone i swędzące miejsca na ciele, możesz skorzystać z olejku, który przynosi ulgę. Delikatnie nawilża i nie zatyka porów.

3. Wspomaga leczenie ran i oparzeń

Jego właściwości antyseptyczne sprawiają, że skóra szybciej się goi. Jednocześnie zwalcza infekcje i zapobiega ich rozwojowi. Olejek  lawendowy dodawany jest do maści stosowanych w leczeniu ran i oparzeń. Ponadto jest pomocny przy stanach ropnych skóry.

4. Olejek z lawendy ma działanie przeciwstarzeniowe

Jest silnym źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu jest przydatny w zwalczaniu oznak przedwczesnego starzenia. Przeciwutleniacze niszczą wolne rodniki, które powstają pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak promienie UV, czy zanieczyszczenia powietrza. Uzupełnienie pielęgnacji skóry przeciwutleniaczami to prosty sposób na ochronę przed zmarszczkami, drobnymi liniami i ciemnymi plamami starczymi.

5. Olejek lawendowy wspomaga leczenie grzybicy stóp i paznokci

Wykazuje właściwości przeciwgrzybicze w walce z odmianami grzybów odpowiedzialnych za infekcje skóry i paznokci. Jest antyseptyczny i wspomaga leczenie zmian skórnych.

Kąpiel stóp
Przygotuj w misce wodę z 3 kroplami eterycznego olejku lawendowego. Włóż stopy i mocz około 15 minut. Po upływie tego czasu dokładnie osusz stopy. 
Zabieg warto powtarzać codziennie aż do ustąpienia objawów. 

6. To olejek wzmacniający włosy

Olejek lawendowy reguluje pracę gruczołów łojowych, a tym samym zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Łagodzi stany zapalne skóry, zapobiega ich wypadaniu i stymuluje porost nowych włosów poprzez pobudzenie krążenia krwi w skórze głowy. Olejek jest także skutecznym środkiem w walce z łupieżem.

7. Olejek lawendowy odstrasza  owady

Wiele dostępnych w handlu środków odstraszających komary czy mole zawiera olejek lawendowy. Olejek działa podwójnie, bo również łagodzi swędzenie po ukąszeniu.

8.Uspokaja i odpręża

Olejek lawendowy z powodzeniem wykorzystany jest w aromaterapii. Jest środkiem o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym i poprawiającym nastrój. 

UWAGA:

Chociaż olejek lawendowy jest jednym z najłagodniejszych, nie zaleca się używania go w czystej postaci, ponieważ może to prowadzić do podrażnień.

Zawiera dużą ilość linalolu, który jest związkiem alergizującym, dlatego osoby z chorobami alergicznymi muszą zachować ostrożność. Jest przeciwwskazany w okresie ciąży i laktacji, jak również przypadkach ciężkiego niedociśnienia (ponieważ obniża ciśnienie). Również osoby z astmą powinny zasięgnąć porady lekarza przed jego użyciem.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl