Rozstępy – łatwiej zapobiegać niż leczyć
Rozstępy – łatwiej zapobiegać niż leczyć

Rozstępy – łatwiej zapobiegać niż leczyć

Co to są rozstępy?

Rozstępy to rodzaj blizn, które pojawią się, gdy nasza skóra szybko się rozciąga lub kurczy. Nagła zmiana powoduje pękanie włókien kolagenu i elastyny, które tworzą strukturę skóry. Gdy skóra zaczyna się goić mogą pojawić się rozstępy. Chodzi o skórę właściwą, warstwę znajdującą się między naskórkiem (u góry) a tkanką podskórną (u dołu). Blizny przybierają postać równoległych, wąskich smug. Podobnie jak każda blizna nie mają mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych.

Rozstępy mogą występować zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania i w ciąży.

Zwykle są zlokalizowane na brzuchu, nogach, plecach i klatce piersiowej.

Wyróżnić można dwa stadia powstawania rozstępów:

• Pierwsze stadium jest fazą zapalną, w której zmiany są fioletowe, czerwone lub różowe. To właśnie w tej fazie   najlepsze efekty daje stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych i korzystanie ze specjalistycznych zabiegów.

• Druga faza to tworzenie się tzw. blizny zanikowej, w której rozstępy ulegają zbieleniu oraz zmniejszeniu. W tej fazie ich redukcja jest możliwa tylko bardziej inwazyjnymi metodami.

Rozstępów u nastolatków

Przyczyny wystąpienia rozstępów w okresie dojrzewania:

• Brak masy mięśniowej. Zdarza się to u dzieci słabych, z niedowagą. Najlepszą profilaktyką jest zdrowa dieta i ćwiczenia.

• Zmniejszona odporność. Może być wynikiem poważnej choroby.

• Brak równowagi hormonalnej. Jedna z najczęstszych przyczyn, ponieważ w okresie dojrzewania zachodzą poważne zmiany hormonalne.

• Dziedziczność. Istnieje genetyczna predyspozycja do rozstępów. Jeśli rodzice je mieli, ważne jest, aby szczególnie dbać o kondycję fizyczną dziecka.

• Szybki przyrost lub nagła utrata masy ciała. Skóra dzieci jest znacznie bardziej elastyczna niż dorosłych i nawet ekstremalne zmiany masy ciała często mogą przejść bez śladu. Jednak przy wystąpieniu kilku czynników mogą pojawić się rozstępy

• Występowanie chorób, takich jak zespół Marfana i zespół Cushinga

Zespół Marfana to choroba genetyczna tkanki łącznej.

Zespół Cushinga może powodować rozstępy, ponieważ następuje nadprodukcja hormonu kortyzolu (znanego również hormonem stresu). Może to prowadzić do szybkiego przyrostu masy ciała, szczególnie w okolicy brzucha. Dodatkowo sprawia, że skóra jest cieńsza i bardziej podatna na urazy, blizny i infekcje. Występuje trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, ale w większości przypadków można go skutecznie leczyć.

Chociaż same rozstępy nie stanowią zagrożenia, mogą być następstwem zaburzeń w organizmie nastolatka. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, żeby ustalić ich przyczynę. Może to być:

- choroba zakaźna

- choroby narządów wewnętrznych

- uraz (na przykład rozstępy mogą pojawić się po przemieszczeniu kręgów)

- cukrzyca

- choroby genetyczne

U nastolatków najczęściej rozstępy widoczne są na brzuchu, dolnej części pleców, pośladkach, a także wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud. Dziewczęta są narażone na rozstępy na piersiach w okresie dojrzewania, zwłaszcza, jeśli piersi rosną bardzo szybko.

Rozstępy na plecach nastolatków, tylnej części głowy i ramionach są rzadkie. Taka lokalizacja blizn może wskazywać na choroby i przede wszystkim należy na nią zwrócić uwagę.

Może się zdarzyć za rozstępy odpowiada długotrwałe lub niewłaściwe stosowanie kremów i balsamów kortykosteroidowych stosowanych w leczeniu chorób skóry i egzemy. Mogą powstać rozstępy, na skutek utraty kolagenu i ścieńczenia skóry, która staje się pergaminowa.

Rozstępy w czasie ciąży

Nie zawsze można zapobiec powstawaniu rozstępów, zwłaszcza w czasie ciąży. Rozstępy dotykają około 80% kobiet w ciąży. Powstają w wyniku zbyt intensywnego rozciągania się skóry, a także w wyniku zmian hormonalnych. Wzrost poziomu estrogenów oraz zwiększenie stężenia kortyzolu, wydzielanego przez nadnercza, sprawiają, że wytrzymałość mechaniczna włókien kolagenowych i elastynowych w skórze spada. To właśnie one są odpowiedzialne za sprężystość, elastyczność i jędrność skóry.

Prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów jest większe, jeśli przyrost masy ciała jest większy od średniego przyrostu masy ciała w tym okresie. Każda kobieta w ciąży przybiera na wadze inaczej, więc nie ma ogólnych zaleceń, jak dużo należy przybrać na wadze. Najważniejsze jest, aby stosować zdrową zbilansowana dietę, która powinna zawierać w swoim składzie duże ilości długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. ryby morskie, oliwę z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

Dużą rolę przy powstawaniu rozstępów mają także uwarunkowania genetyczne.

Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa, może zwiększyć ryzyko wystąpienia rozstępów. Pijąc  kawę należy zbilansować spożycie płynów dużą ilością wody i innych napojów niezawierających kofeiny.

Na prawidłowe ukrwienie skóry wpływa również wykonywanie ćwiczeń fizycznych dozwolonych dla kobiet ciężarnych oraz spacery, które dotleniają organizm. Większość kobiet w czasie ciąży przybiera od 10 kg do 12,5 kg.

Stopniowe przybieranie na wadze w czasie ciąży może zminimalizować efekt rozstępów.

Dla niektórych kobiet pojawienie się rozstępów może być trudne, wpływa na pewność siebie i staje się źródłem kompleksów. nawet wtedy w czasie ciąży absolutnie nie należy się odchudzać. Próba zrzucenia kilku kilogramów sprawia, że traci się witaminy i mikroelementy, negatywnie wpływając na rozwój dziecka.

W czasie ciąży dobrze jest zadbać o swoją skórę, aby była odpowiednio ukrwiona, elastyczna i nawilżona. Nawilżenie zapewni regularne stosowanie olejków odbudowujących barierę hipolipidową naskórka. Zalecane jest stosowanie kosmetyków zawierających emolienty (preparaty natłuszczające skórę) oraz substancje nawilżające lub specjalne preparaty przeciwko rozstępom przeznaczone dla kobiet w ciąży. Muszą to być produkty niezawierające składników, które mogą działać szkodliwie na rozwijający się płód, nie wywołują one podrażnień ani uczuleń.

Walkę z rozstępami warto zacząć już na etapie codziennej pielęgnacji skóry, zapobiegając powstawaniu zmian poprzez odpowiednie nawilżanie i uelastycznianie tkanki. Odżywiona, miękka skóra jest bardziej podatna na rozciąganie, co pozwala zmniejszyć skutki szybkiego rozwoju masy mięśniowej lub objętości brzucha w ciąży. 

 

Źródła:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.3-7.pdf

https://www.medical-technologies.eu/upload/10_zabiegi_pielegnacyjne_i_pielegnacja_skory_kobiety_ciezarnej_-_bien.pdf

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl