
Co to jest olej mineralny?
Oleje mineralne powstają w procesie destylacji i rafinacji paliw kopalnych: ropy naftowej, węgla czy niektórych łupków bitumicznych. Proces ten umożliwia otrzymanie obojętnego, bezbarwnego, bezwonnego i stabilnego oleju. Znajduje on szerokie zastosowanie w przemyśle mechanicznym, jako smar lub olej do silników. W tradycyjnych kosmetykach, znalazł swoje miejsce, ze względu na właściwości hydrofobowe i okluzyjne (wodoodporne). Innymi słowy, zapobiega przenikaniu innych składników w głąb skóry i pomaga zatrzymać wilgoć.
Występuje pod wieloma nazwami, min.: Paraffinum liquidum, Mineral Oil, Cera Microscristallina, Petrolatum, Vaselinum Flavum lub Ceresin.
W jakich kosmetykach znajdziemy olej mineralny?
Praktycznie, może być składnikiem wszystkich konwencjonalnych kosmetyków, które zawierają olej. Jest obecny w produktach do pielęgnacji ciała, włosów, kremach przeciwsłonecznych, produktach dla dzieci, kosmetykach do makijażu itp.
Ale są kategorie produktów, w których jest stałym składnikiem INCI. Dotyczy to zwłaszcza balsamów do ust, produktów do makijażu (pomadki, podkłady pod makijaż, pudry i róże), produktów do włosów, w szczególności do włosów suchych. Jest też nieodłącznym składnikiem większości preparatów farmaceutycznych przeznaczonych do skóry bardzo suchej i łuszczącej się. Jeśli chodzi o te produkty, olej mineralny jest głównym składnikiem, w co najmniej 80% przypadków.
To właśnie w produktach farmaceutycznych najczęściej znajdujemy olej mineralny na pierwszym miejscu. Po co? Po prostu dlatego, że jest składnikiem dermokosmetyków farmaceutycznych i jest stosowany jako podstawowa substancja pomocnicza. Maści lecznicze (niezawierające wody) mogą składać się z aż 95% oleju mineralnego, z dodatkiem 1 do 2% oleju roślinnego, jako składnika aktywnego. Ale stosowanie oleju mineralnego już dawno opuściło progi aptek i możemy znaleźć go we wszystkich kategoriach produktów, również w tych z najwyższej półki.
Dlaczego olej mineralny jest stosowany w kosmetykach?
Olej mineralny ma szczególne cechy, które wyjaśniają jego powszechne stosowanie w przemyśle kosmetycznym.
Jest olejem okluzyjnym
Izoluje skórę, włosy od czynników zewnętrznych. Zatem pośrednio ma działanie nawilżające, ponieważ zapobiega parowaniu wody. Podobnie jak silikony, które również są pochodzenia mineralnego. Dlatego stosowany jest w wielu preparatach farmaceutycznych przeznaczonych do skóry bardzo suchej, łuszczącej się lub z wypryskami. Ale, jak wyjaśnimy później, ta okluzyjna właściwość może mieć efekt odwrotny…
Jest to olej stabilny
W przeciwieństwie do oleju roślinnego, który jest wrażliwy na utlenianie, olej mineralny nigdy nie jełczeje, ponieważ jest obojętny i nie zawiera kwasów tłuszczowych ani witamin. Pozwala to na opracowanie formuł, które są bardzo odporne na utlenianie, bez dodatku przeciwutleniaczy.
Jest tani
To bardzo tani olej, jest najtańszy ze wszystkich substancji tłuszczowych. Często pochodzi z odpadów przemysłu naftowego. Dla porównania, najtańszy olej roślinny, nawet nieorganiczny i rafinowany, kosztuje około 10 razy więcej.
Jest wszechstronny
To kolejna zaleta, która sprawia, że jest atrakcyjnym składnikiem kosmetyków. W naturalnych kosmetykach, stosuje się oleje roślinne, jako emolienty + wosk, jako substancję okluzyjną. Oleje mineralne dzięki swoim właściwościom zmiękczającym i okluzyjnym umożliwiają działanie 2 w1 bez konieczności uciekania się do kilku składników, a tym samym opracowania bardziej złożonych formuł. To znaczna oszczędność czasu i pieniędzy dla producentów.
Czy olej mineralny jest szkodliwy?
Chociaż nie wykazano rzeczywistych zagrożeń, związanych ze stosowaniem parafiny i wazeliny kosmetycznej, jesteśmy w stosunku do nich podejrzliwi. Wazelina z pomadek do ust częściowo jest zjadana i dostaje się do organizmu. Dlatego oleje mineralne, mogą być problematyczne dla zdrowia.
Balsamy do ust, ale także kremy przeznaczone dla młodych mam karmiących piersią, mogą dostać się do organizmu dziecka poprzez bezpośredni kontakt ustny.
Z drugiej strony, z ekologicznego i jakościowego punktu widzenia, oleje mineralne stwarzają problemy:
Jest to składnik nieekologiczny
Podobnie, jak wszystkie surowce kopalne, ropa naftowa jest surowcem nieodnawialnym. Proces rafinacji olejów mineralnych jest również bardzo zanieczyszczający, podobnie jak ich utylizacja po zużyciu.
Jest bardzo okluzyjny
Jest składnikiem bardzo okluzyjnym. Zatem, niekorzystnie wpływa na funkcję skóry związaną z wchłanianiem substancji odżywczych i wydalaniem zbędnych produktów przemiany materii. Wazelina blokuje pory, zapobiegając tym naturalnym procesom. Dotyczy to zarówno produktów do pielęgnacji twarzy, ponieważ może powodować wypryski, jak i produktów do pielęgnacji włosów. W kontakcie ze skórą głowy może wywołać zapalenie mieszków włosowych. Utrudnia rozprowadzenie sebum na całej długości włosów, a co za tym idzie, powoduje wzmożoną suchość włosów.
Olej mineralny nie jest przyswajany przez skórę
Jest to składnik obojętny - nie aktywny chemicznie, który nie wywołuje alergii, ale może być drażniący. Nie jest kompatybilny ze skórą i nie przynosi żadnego efektu odżywczego. Jego działanie zmiękczające jest skuteczne tylko dzięki funkcji okluzyjnej.
Te dwie wady: okluzyjność i brak biozgodności oleju mineralnego pozwalają nam rozwiązać jeden z największych paradoksów: fakt, że w przypadku niektórych balsamów lub pomadek do ust jesteśmy zmuszeni do częstej, ponownej aplikacji, mając wciąż wrażenie suchych ust.
Ponieważ usta nie wydzielają sebum, nie są w stanie nawilżyć się pod okluzyjną warstewką wazeliny.
Jakie są alternatywy dla oleju mineralnego?
Nawet, jeśli dawki olejów mineralnych w kosmetykach są kontrolowane, a ryzyko połknięcia jest niewielkie, aby uniknąć ryzyka, polecamy produkty bez oleju mineralnego, certyfikowane jako ekologiczne. Naturalne kosmetyki zawierają dobrze przyswajane przez skórę masła i oleje roślinne bogate w kwasy tłuszczowe, witaminy i frakcje niezmydlające. Pomagają w walce z problemami dermatologicznymi, pozostawiając skórę zdrową i dobrze odżywioną.