Czy wiesz, co nakładasz na skórę podczas aplikacji kremu?
Czy wiesz, co nakładasz na skórę podczas aplikacji kremu?

Jaki jest skład konwencjonalnych kremów do twarzy?

Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na to, z czego składa się tradycyjny krem. Jeśli przyjrzysz się składnikom wymienionym w INCI zauważysz, że wiele z nich jest trudnych do rozszyfrowania. Można je jednak pogrupować w 7 głównych kategorii:

1. Woda – to podstawowy składnik większości kremów. Jest głównym komponentem, ponieważ występuje w ilości od 65 do 80% w zależności od konsystencji. Im więcej wody, tym formuła jest bardziej płynna.

2. Tłuszcze (substancje lipofilowe, emolienty) - składniki, które zmiękczają i wygładzają naskórek, jest ich w kremach ok. 10-20%.

Konwencjonalne oleje kosmetyczne to głównie oleje mineralne, otrzymywane z ropy naftowej: parafina, wazelina. Mają tę zaletę, że tworzą emulsje, które są łatwe do przechowywania, ponieważ nie utleniają się, a przy tym są tanie.

Jednak parafina czy wazelina (a nawet inne produkty syntetyczne, takie jak silikony, dimetikon i jego pochodne) mają jedynie właściwości okluzyjne, to znaczy, że tworzą powłokę zatrzymującą w skórze wilgoć. Zapewnią, przy tym, kosmetykowi przyjemną konsystencję podczas aplikacji.

Jak oleje mineralne wpływają na nasza skórę:

nie są wchłaniane przez zdrową skórę

tworzą cienki film na powierzchni naskórka

mogą blokować pory

nie zawierają witamin, a wręcz przeciwnie, mogą wchłaniać ze skóry witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

mają na celu nawilżenie skóry, ale hamują jej naturalne funkcjonowanie

uzależniają skórę od ciągłego stosowania

ograniczają skórze jej naturalną zdolność do samoobrony

nie zawierają kwasów tłuszczowych

Konwencjonalny przemysł kosmetyczny używa olejów mineralnych lub ich pochodnych, ponieważ:

są neutralne, a więc obojętne, nie powodują alergii

są stabilne, dzięki czemu dobrze się przechowują, nie utleniają się i nie jełczeją

3. Emulgatory – to substancje, które umożliwiają powstanie emulsji i zapewniają jej trwałość. Dzięki nim dochodzi do połączenia wody z olejem. Zwykle krem zawiera ok. 6-7% emulgatorów.

4. Substancje wiążące (teksturotwórcze) - substancje żelujące, utrzymujące wilgoć, stabilizatory emulsji (żele, polimery, silikony).

5. Konserwanty i przeciwutleniacze – są niezbędne do zapobiegania namnażaniu się bakterii i utlenianiu kremów (parabeny, triklosan, fenoksyetanol, alkohol, itp.).

6. Składniki aktywne - szumnie wykorzystywane w marketingu! Często są skuteczne, ale nie w stosowanych dawkach. W tradycyjnym kremie to najczęściej mniej niż 2% produktu.

7. Inne – barwniki, perfumy itp.

Niestety, wiele z tych składników, niezbędnych do wyprodukowania kremu, nie ma żadnych korzyści dla skóry, np.:

- emulgatory lub środki powierzchniowo czynne, konserwanty, regulatory pH

- barwniki, perfumy, silikony, które zapewniają przyjemną aplikację. Dają odpowiednią konsystencję, jedwabisty dotyk, zapach, ale mogą działać drażniąco

Bardzo mało składników aktywnych, zaledwie 2%, a to właśnie składniki aktywne decydują o skuteczności kosmetyków.

Wysoki udział wody i olejów mineralnych znacznie obniża koszty produkcji, ale nie są to najbardziej pożądane składniki naszych kosmetyków.

Czy masz skłonność do kupowania produktu w atrakcyjnym opakowaniu lub z ładnym zapachem? Niestety, czasami kupujemy oczami, kierujemy się opakowaniem produktu i innymi czynnikami oprócz tego najważniejszego - składników.

W konwencjonalnych kosmetykach większość z tych składników nie ma żadnego wpływu na skórę: są to składniki obojętne, nieprzyswajalne przez naskórek, które mogą go wręcz podrażniać lub zaburzać równowagę. A udział składników aktywnych jest znikomy.

W kosmetykach naturalnych i organicznych kategorie składników pozostają te same, natomiast fazą wodną zwykle jest hydrolat, substancje tłuszczowe to oleje i masła roślinne, a emulgatory pochodzą z naturalnych wosków.

Uważaj jednak na marki, które praktykują greenwoshing, dodając tylko 1 do 2 naturalne składniki do swoich receptur w celach marketingowych, ale które mimo to nadal używają silikonów, drażniących środków powierzchniowo czynnych i konserwantów.

Gdy kupujesz produkty do pielęgnacji skóry, pamiętaj o sprawdzeniu składu. Upewnij się, że kosmetyk, który wybierasz, zawiera składniki roślinne zapewniające łagodną, a jednocześnie skuteczną pielęgnację skóry.

Dlaczego oleje i kosmetyczne masła roślinne są tak wartościowe dla skóry?

Oleje są zaliczane do emolientów, czyli składników o działaniu okluzyjnym, a więc  tworzących na powierzchni skóry warstewkę (film), który  chroni przed działaniem czynników zewnętrznych oraz utratą wody.  Dzięki temu przyczyniają się do prawidłowego nawilżenia skóry. Ponadto oleje i roślinne masła kosmetyczne:

należą do związków dobrze tolerowanych przez skórę

dostarczają skórze fitosteroli, które wzmacniają  lipidową barierę naskórka i hamując utratę wody

dostarczają skórze witamin, które ją odżywiają i opóźniają procesy starzenia

zmiękczają skórę, poprawiają jej elastyczność oraz działają przeciwzapalnie i regenerująco

dostarczają skórze antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, przyspieszające proces starzenia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl