
Balsamy, kremy i masła to kosmetyki do pielęgnacji ciała o różnej konsystencji i proporcjach składników. Używamy ich w tym samym celu – nawilżenia skóry. Wybierz najlepszy produkt dla swojego rodzaju skóry w oparciu o jej potrzeby i porę roku.
Co wpływa na poziom nawilżenia skóry?
Są to zarówno czynniki endogenne, jak i egzogenne. Wśród nich są:
✔ Wiek. Poziom nawilżenia u osób starszych jest znacznie niższy niż wśród osób młodych. To naturalna kolej rzeczy, że wraz z wiekiem poziom nawilżenia spada.
✔ Genetyka. Genetyka jest odpowiedzialna za wiele naszych cech. Tak jak geny wpływają na wygląd, kolor włosów czy oczu, w niektórych przypadkach mogą również determinować ogólny stan zdrowia i skóry. Niektóre osoby mają genetycznie niski poziom nawilżenia skóry i zmagają się z suchością czy egzemą.
✔ Otoczenie. Twoje otoczenie odgrywa ważną rolę w zatrzymywaniu wilgoci w skórze. Jeśli dużo czasu spędzasz w bardzo ciepłych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, Twoja skóra wysycha. Pora roku i warunki pogodowe również są ważne - wiatr, zimno, słońce, zanieczyszczenia powietrza.
✔ Tryb życia i dieta. Mówi się, że zdrowie skóry zaczyna się od wewnątrz. Z pewnością, stan zdrowia naszego organizmu ma wpływ na stan skóry. Palenie, alkohol, brak snu, niebieskie światło nie służą naszej skórze. Aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, pij odpowiednią ilość wody i zadbaj o zbilansowaną dietę bogatą w białko, witaminy i niezbędne minerały.
✔ Niektóre choroby, np. cukrzyca, niewydolność nerek.
✔ Leki, w szczególności kortykosteroidy, diuretyki, statyny.
✔ Przyczyny emocjonalne – stres, niepokój, zmęczenie.
✔ Pielęgnacja skóry. Aby chronić poziom nawilżenia skóry najlepsze są prysznice, trwające 5 -10 minut. Szczególnie, gorąca woda, podobnie jak długa kąpiel, wysusza naskórek. Eliminuje warstwę hydrolipidową, która chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Aby uniknąć przesuszenia skóry, możesz zainstalować filtr zmiękczający wodę, który sprawi, że woda będzie mniej twarda. Wybierając produkty do mycia unikaj Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i środków powierzchniowo czynnych, które mają silne właściwości pieniące, ale które mogą podrażniać wrażliwą skórę.
Dlaczego polecamy naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała?
Dominującym składnikiem, oprócz wody, w konwencjonalnych kosmetykach jest zwykle olej mineralny. To składnik, pochodzący z przetwórstwa ropy naftowej, na liście INCI znajdziesz pod nazwami: Paraffinum liquidum/Mineral Oil. Chociaż jest powszechnie wykorzystywany w kosmetykach, zyskuje coraz większe grono przeciwników. Parafina, z naukowego punktu widzenia uważana za nieszkodliwą, ale nie jest substancją odżywczą. Tworzy na naskórku powłokę, która uniemożliwia ucieczkę wody przez skórę (jest to pośrednie działanie nawilżające). Niestety, jej działanie jest doraźne, po zmyciu jej ze skóry, problem suchości czy ściągnięcia powraca. Dlatego warto stosować kosmetyki, które zamiast parafiny, posiadają w dużych stężeniach oleje i masła roślinne. Te naturalne składniki, nie tylko chronią skórę przed ucieczką wody na zewnątrz, ale ją głęboko odżywiają. Dzięki temu, po umyciu nie poczujesz dyskomfortu, a skóra będzie miękka i przyjemna w dotyku.
Co wybrać - balsam, krem czy masło do ciała?
Balsam do ciała
✔ Balsamy do ciała mają zwykle wyższą zawartość wody, niż kremy.
✔ Ich konsystencja jest lekka, płynna, dzięki temu szybko się wchłaniają.
✔ Balsam do ciała może być stosowany przy każdym rodzaju skóry, ale szczególnie korzystny jest dla osób z cerą tłustą. Jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha, lepszym wyborem może okazać się masło.
✔ Balsamy do ciała idealnie sprawdzają się w miesiącach letnich.
Balsam do ciała Alteya Organics szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. To ekologiczny, bogaty w substancje odżywcze kosmetyk, który łączy organiczne oleje, masło kokum i sok z liści aloesu. To świetny, o subtelnym zapachu, naturalny, certyfikowany produkt.
Krem do ciała
✔ Krem do ciała składa się również z wody i oleju. Ale zawartość procentowa oleju w kremie do ciała jest większa niż w balsamie.
✔ Kremy do ciała mają konsystencje gęstszą niż balsamy, ale lżejszą niż masła.
✔ Wchłonięcie się kremu w skórę zajmuje około pół godziny.
✔ Podstawowa różnica między kremami a balsamami polega na tym, że kremy mają zazwyczaj gęstszą konsystencję niż balsamy. Kremy, podobnie jak balsamy, w większości zawierają olej i wodę. Ponieważ krem jest nieco bardziej tłusty niż balsam, często stosuje się go w miesiącach zimowych, kiedy skóra jest bardziej sucha i potrzebuje nieco więcej nawilżenia.
Masło do ciała
✔ Masło ma najbardziej zwartą konsystencję spośród wszystkich produktów do pielęgnacji ciała Nie zawiera wody, stanowi połączenie różnych olejów i maseł roślinnych.
✔ Zapewnia głębokie nawilżenie i jest polecane do leczenia suchej skóry.
✔ Najlepiej stosować je zimą lub niezależnie od pory roku, na szczególnie przesuszone obszary np. łokcie, kolana, stopy, dłonie.
✔ Zwykle wchłonięcie przez skórę masła zajmuje więcej czasu, niż absorpcja balsamu czy kremu. Radzimy stosować je na noc, bezpośrednio po kąpieli, na jeszcze wilgotna skórę.
Masło do ciała jest szczególnie korzystne dla osób o bardzo suchej skórze.
Wypróbuj organiczne różane masło do ciała Alteya Organic. Jego bogata formuła łączy certyfikowane składniki: masło shea, oliwę z oliwek, olej z pszenicy, wosk pszczeli, wosk z liści kopernicji, olejek z kwiatów róży damasceńskiej. Masło doskonale nawilża i odżywia skórę poprawiając jej jędrność. Ma przy tym naturalny, delikatny różany zapach, który działa kojąco na zmysły.
Ekologiczne, różane masło do ciała 40 ml Alteya Organics