
Czy używasz olejaów z pierwszego tłoczenia do pielęgnacji twarzy i ciała?
Jeśli tak, być może zauważyłaś, że kolor tego samego oleju, może czasami różnić się w zależności od zamówienia.
Co wpływa na barwę olejów roślinnych i dlaczego poszczególne partie mogą mieć nieco inny odcień?
Czasami wydaje się, że olej roślinny powinien być żółty lub żółto-zielony. Większość olejów, tak właśnie wygląda, ponieważ są rafinowane. Takie oleje zostały odbarwione, a nawet ponownie zabarwione. Dlatego wszystkie są do siebie podobne.
Natomiast, nierafinowane oleje mają bardzo szeroką paletę barw. Od koloru białego (olej kokosowy), poprzez żółty (makadamia, arganowy), pomarańczowy (rokitnik, dzika róża), czerwony (olej dyniowy), do zielonego (awokado i konopie).
Ta wspaniała różnorodność kolorów i odcieni świadczy o tym, że oleje różnią się także swoimi właściwościami. A za kolory odpowiadają głównie pigmenty roślinne.
Naturalne pigmenty
Kwiaty, liście i owoce kolor zawdzięczają pigmentom. Są one niezbędne do życia, ponieważ dzięki nim rośliny przeprowadzają fotosyntezę, ale też przyciągają owady, ptaki i zwierzęta, które przenosząc nasiona rozsiewają rośliny.
Wszyscy znamy chlorofil, który nadaje roślinom zielony kolor i który aktywnie uczestniczy w fotosyntezie, ale są także karotenoidy. To pigmenty w pomarańczowych i żółtych odcieniach, które znajdują się w owocach, kwiatach, czy jesiennych liściach.
Codziennie dostarczamy naszemu organizmowi karotenoidy w diecie. Są one wykorzystane do produkcji witaminy A. Najbardziej znane to:
✔ Likopen – nadaje czerwony kolor pomidorom
✔ Luteina – odpowiada za żółtą barwę żółtka jajka
✔ Beta-karoten – żółto-pomarańczowy, jest obecny w dyni, marchwi,...
Rozpuszczalne w tłuszczach karotenoidy znajdują się również w olejach roślinnych i są częścią frakcji niezmydlających się.
Substancje niezmydlające się w olejach
Frakcje niezmydlające się występują w olejach roślinnych w niewielkich ilościach. jednak mają nieocenione właściwości kosmetyczne, szczególnie w profilaktyce starzenia się skóry. Kolor olejów roślinnych pochodzi od pigmentów znajdujących się właśnie w substancjach niezmydlających się.
Flawonoidy to także pigmenty roślinne, które nadają roślinom kolory, od żółtego, poprzez czerwony, do fioletowego. Ich rolą jest nie tylko przyciąganie owadów zapylających, ale także ochrona roślin przed promieniami słonecznymi (przeciwutleniacze chroniące przed promieniowaniem UV). Odgrywają również istotną rolę w obronie przed pasożytami. Flawonoidy także należą do substancji niezmydlających się.
Frakcje niezmydlające to złożona mieszanina różnych cząsteczek: karotenoidów, witamin, steroli, polifenol, skwalenów, pigmentów itp. Chociaż ich udział w olejach, zwykle nie przekracza 3%, ich niezwykłe właściwości dla naszej skóry są nie do przecenienia.
Ich proporcje są bardzo różne i dla każdego oleju roślinnego inne. Różnią się nawet w obrębie tego samego gatunku botanicznego, w zależności od podłoża, klimatu, ale także procesu ekstrakcji.
Oleje otrzymane przez tłoczenie na zimno zachowują wszystkie swoje niezmydlające się substancje.
Do najcenniejszych dla naszej skóry frakcji niezmydlających należą:
Fitosterole
Są to sterole roślinne, czyli cholesterol roślinny, który nadaje strukturę błonom komórkowym roślin. Fitosterole doskonale wpływają na elastyczność naskórka. Pomagają naszej skórze wzmocnić jej rolę, jako bariery ochronnej.
Niektóre fitosterole mają również działanie przeciwzapalne: np. β-sitosterol, stigmasterol, kampesterol. Łagodzą stany zapalne i uczucie swędzenia. Odgrywają rolę naprawczą, stosowane na skórę zniszczoną lub uszkodzoną przez czynniki atmosferyczne: wiatr, słońce, zimno.
Polifenole
Mają silne właściwości przeciwutleniające i obejmują szereg kategorii, w tym:
✔ Garbniki: działają ściągająco, antybakteryjnie i nadają olejkowi uczucie suchości.
✔ Flawonoidy: wychwytują wolne rodniki. Pełnią także rolę przeciwzapalną, przeciwbakteryjną, łagodzą zaczerwienienia.
✔ Lignany: regulują wydzielanie sebum, są silnymi antyutleniaczami.
Pigmenty
Odpowiadają za barwę olejów roślinnych. Są to np. karotenoidy, prekursory witaminy A. Regenerują skórę, pomagają zachować elastyczność i stymulują syntezę kolagenu.
Tokoferole
Uważane za silne przeciwutleniacze, wychwytują wolne rodniki. Należą do nich witamina E i jej pochodne, które wraz z flawonoidami wykazują właściwości przeciwutleniające i stabilizujące błony naskórka.
Żywiczne estry lub alkohole triterpenowe
Uczestniczą w ochronie naskórka ( alfa i beta-amyryna, butyrospernum ) oraz ułatwiają gojenie i naprawę skóry.
Inne substancje niezmydlające się:
✔ Skwaleny: pomagają regenerować i naprawiać uszkodzone komórki.
✔ Witaminy: Grupa B (ochrona i regeneracja komórek), C (min. przyspiesza gojenie), D, K (uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi).
✔ Minerały: cynk, żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor, miedź.
✔ Enzymy: koenzym Q10, peroksydaza glulacyjna, reduktaza metioninowa, oksydaza polifenolowa, izoenzymy. Enzymy te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek organizmu.
Jaki wpływ na naszą skórę mają substancje niezmydlające się, zawarte w olejach roślinnych?
✔ działanie antyoksydacyjne chroniące komórki skóry przed stresem oksydacyjnym odpowiedzialnym za starzenie się skóry
✔ działanie przeciwzapalne, łagodzące
✔ działanie ochronne i regenerujące, które wzmacnia strukturę skóry
✔ poprawa elastyczności skóry
✔ regulacja wydzielania sebum
Średnia zawartość substancji niezmydlających się w oleju roślinnym to najczęściej mniej niż 3%, ale niektóre oleje wyróżniają się wyższymi stężeniami.
Tak jest w przypadku naturalnego masła Shea (do 15%), wosku jojoba (do 50%), oleju z awokado (do 12%).
Wybór najlepszego oleju do pielęgnacji twarzy i ciała
Oleje używane w kosmetyce, aby spełniały swoją rolę, jako składniki aktywne, muszą być nienagannej jakości, czyli nierafinowane. Dlatego polecamy oleje z upraw ekologicznych, które są uzyskiwane przez pierwsze tłoczenie na zimno. Taki olej nie został poddany żadnej obróbce. Został jedynie przefiltrowany po sprasowaniu, w celu usunięcia zanieczyszczeń. Zarówno oleje roślinne, jaki i olejki eteryczne powinny być przechowywane w buteleczkach z ciemnego szkła, ażeby ograniczyć dostęp światła. Na liście INCI może myć tylko jeden składnik, z nazwą w języku łacińskim. Certyfikat ekologiczny daje Ci pewność, że kupujesz oryginalny produkt, który spełni Twoje oczekiwania.