Jak stosować olejki eteryczne do kąpieli – domowe SPA
Jak stosować olejki eteryczne do kąpieli – domowe SPA

Wykorzystanie kąpieli, jako chwili dla siebie jest zawsze przyjemne. To relaks, pielęgnacja skóry, czy choćby kąpiele dla obolałych stóp. Czy wiesz, że kąpiel może być jeszcze korzystniejsza, jeśli dodasz do wanny kilka kropli olejków eterycznych?

Pod wpływem ciepła wody pory skóry rozszerzają się, co sprzyja idealnemu przenikaniu składników aktywnych przez naskórek.

Jednocześnie para wodna jest naładowana olejkami eterycznymi. Dzięki temu przenikają do organizmu również drogą oddechową, jak podczas inhalacji. 

Jednak stosując olejki eteryczne do kąpieli musimy zachować kilka środków ostrożności.

Przede wszystkim są to substancje rozpuszczalne w tłuszczach. Używając olejków do pielęgnacji twarzy i ciała, zawsze należy połączyć je, w odpowiedniej proporcji z olejami bazowymi. Dodając je do wody, również musimy je odpowiednio przygotować, bo jak wiadomo, olej z wodą nigdy się nie połączą.

Dlatego nie należy dodawać olejków eterycznych do wody w czystej postaci. Krople olejków unoszą się na powierzchni wody i może dojść do podrażnienia, a nawet poparzenia skóry.

Jak rozcieńczać olejki eteryczne w wodzie do kąpieli?

1. Używając neutralnego mydła w płynie

Najprostszym sposobem jest użycie mydła w płynie. Mydło pełni tutaj rolę środka powierzchniowo czynnego, z którym olejki eteryczne będą się bardzo dobrze łączyć. W ten sposób możesz rozpuścić około 5-10 kropli wybranego olejku eterycznego w łyżce stołowej płynnego mydła.

2. Z olejem bazowym i solami

Kilka kropli olejku eterycznego można połączyć z łyżką oleju nośnikowego. Dodatkowo, jeśli lubisz kąpiel z solami, dosyp garść soli Ebsom, himalajskiej czy naturalnej soli kłodawskiej. Dodatek soli wzbogaci kąpiel w minerały i pierwiastki śladowe. Pozwól soli rozpuścić się w wodzie, a następnie wymieszaj wodę dłonią.

Uważaj, aby się nie poślizgnąć, ponieważ olej sprawi, że Twoja wanna będzie śliska.

3. Dzięki dyspergatorowi

Dyspergatory, to substancje, które rozdrabniają większe cząsteczki i uniemożliwiają ich ponowne łączenie się. Należy do nich solubol. To emulgator, dzięki któremu możliwe jest połączenie wody z olejem. W ten sposób powstaje emulsja.

Ten płynny produkt, jest szeroko stosowany w aromaterapii, rozprasza olejki eteryczne w wodzie do bardzo drobnych kropelek. Olejki eteryczne są następnie emulgowane w wodzie, co daje lekko mleczną mieszaninę.

Przestrzegaj dawki zalecanej na etykiecie butelki. Na przykład w przypadku Solubolu zaleca się zmieszanie 2 kropli olejku eterycznego z 8 kroplami emulgatora, a następnie dodanie ich do wody w wannie.

Jakie jeszcze środki ostrożności należy zachować dodając olejki eteryczne do kąpieli?

Jeśli będziesz po kąpieli przebywać na słońcu, uważaj na światłoczułe olejki eteryczne. Fotouczulające są zwłaszcza olejki cytrusowe, limonkowy, bergamotowy, cytrynowy oraz grejpfrutowy.  Latem, możemy zaplanować ich użycie tylko na wieczór.

Olejki eteryczne, odparowują podczas kąpieli. Ponieważ będziesz wdychać te opary, pamiętaj, aby używać olejków odpowiednich dla dróg oddechowych.

Unikaj używania w kąpieli potencjalnie drażniących olejków eterycznych, takich jak mięta pieprzowa, cynamon, goździk, oregano, kasja i tymianek.

Pamiętaj również, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań. Są to takie same przeciwwskazania, jak przy stosowaniu olejków do pielęgnacji skóry. W razie potrzeby zasięgnij porady lekarza. Nie zaleca się stosowania olejków eterycznych u kobiet w ciąży, karmiących piersią, a także u dzieci.

Jakie olejki eteryczne wybrać do kąpieli?

Najlepsze są olejki pochodzenia organicznego, z ekologicznym certyfikatem. Tylko wtedy masz pewność, że są naturalne, w 100% czyste, nierozcieńczone i zdefiniowane botanicznie.

Aby się zrelaksować i odprężyć:

lawenda lekarska, słodka pomarańcza, ylang-ylang, rumian rzymski, zielona mandarynka, geranium.

Aby zregenerować się po zajęciach sportowych i wysiłku:

lawenda lekarska, rozmaryn kamforowy.

W walce z przeziębieniem:

sosna, eukaliptus.

Kąpiel, przynosząca ulgę dla ciężkich nóg:

kocanka włoska, szałwia, rozmaryn, cyprys. Do kąpieli stóp wystarczy dodać 3 krople olejków.

Jak przygotować aromatyczną kąpiel?

  Napełnij wannę, dostosowując temperaturę wody. Cieplejsza kąpiel relaksuje/uspokaja, chłodniejsza orzeźwia. Optymalna temperatura kąpieli to 36-38°C.

  Pod koniec napełniania wanny dodaj odpowiednio przygotowane olejki. Na wannę pełną wody dodajemy średnio od 5 do 10 kropli olejku.

Zanurz się w kąpieli na 15 do 20 minut, aby skorzystać z dobrodziejstw olejków eterycznych, które zostaną wchłonięte przez skórę.

Po kąpieli nie spłukuj ciała pod prysznicem, olejki będą nadal działać. Po wyjściu z wanny delikatnie wytrzyj skórę miękkim ręcznikiem. Jeśli wzięłaś gorącą kąpiel, odpocznij po niej i wypij szklankę wody. Jeśli przeciwnie, Twoja kąpiel była letnia lub chłodna, zrób kilka ćwiczeń, zanim wrócisz do swoich zajęć. 

 

                                                             Organiczny olejek lawendowy

                                               Ekologiczny olejek lawendowy 10 ml Alteya Organics

                                                

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl