Bułgarska martenica - magiczna moc kolorów
Tradycyjna bułgarska martenica zrobiona z białych i czerwonych nici.

martenica

 

 

Jeszcze starożytni  Bułgarzy świętowali przełom zimy i wiosny z jej budzącą się do życia przyrodą. Jednym z ciekawszych zwyczajów w Bułgarii jest nakładanie martenicy pierwszego  dnia marca, co jest związane z postacią babci Marty, istniejącej w ludowych wierzeniach.

W bułgarskiej  mitologii jest ona przedstawiana jako uparta stara kobieta, która często zmienia zachowanie, co powoduje anomalię pogody.

Dlatego w ludowej meteorologii babcia Marta kojarzy się  z kapryśną pogodą, słoneczne dni przeplatane są ze śnieżnymi, a po burzowych chmurach pojawia się jasne niebo.

Martenica to ozdoba, która zgodnie z tradycją jest wykonana ze skręconych białych i czerwonych wełnianych nici. Kolor biały   jest symbolem długowieczności, natomiast  czerwony symbolizuje  zdrowie i odporność na choroby.

Człowiek z  martenicą na nadgarstku  lub przypiętą do  ubrania jest chroniony przed siłami zła, przed chorobami i nieszczęściem.

Kiedy pierwszy raz zobaczy się bociana, kwitnące kwiaty lub jaskółkę należy zdjąć martenicę stojąc  twarzą skierowaną ku wschodowi. Ozdobę w czerwono-białym kolorze ukrywa pod kamieniem, ale najczęściej zawiesza się na kwitnących drzewach owocowych i krzewach.

Jeśli będziecie na początku  marca w Bułgarii, nie dziwcie się temu, że  młodzi i starzy ludzie noszą biało-czerwone ozdoby. Już wiecie –  zbliża się wiosna  i dlatego babcia Marta pojawia się, a ludzie chcą ją udobruchać.

Jedyną drogą do osiągnięcia tego celu jest noszenie bułgarskiej  martenicy. Potrzebna jest tylko biała i czerwona włóczka. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl