Suche, spierzchnięte, pękające usta – naturalna pielęgnacja
Suche, spierzchnięte, pękające usta – naturalna pielęgnacja

Skóra twarzy reaguje na kaprysy pogody, ale ważny jest także nasz styl życia. Skóra ust jest cieńsza niż innych części twarzy, dlatego tak łatwo ulega uszkodzeniu, szczególnie zimą. Usta stają się suche, spierzchnięte, popękane, przy pierwszym podmuchu wiatru. Jednak dobre nawyki mogą zapobiec wysuszeniu i przywrócić jędrną skórę warg. 

Usta to najbardziej wrażliwy obszar naszej twarzy. Skóra w tym miejscu jest 5 razy cieńsza niż na pozostałych częściach twarzy. Są różowe, ponieważ naczynia krwionośne znajdują się tuż pod powierzchnią naskórka. Dlatego, przy podrażnieniach, tak łatwo dochodzi do krwawienia. Do delikatności warstwy naskórka warg dodajmy fakt, że okolica ta jest jedną z nielicznych części naszego ciała, która nie wytwarza żadnej wydzieliny. Ponieważ usta nie mają gruczołów potowych ani łojowych, nie pokrywa je lipidowa warstwa ochronna, która zabezpiecza pozostałe części twarzy.

Wargi są też szczególnie narażone na działanie promieni UV, ponieważ ich powierzchnia zawiera bardzo mało melanocytów – komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny.

Objawy spierzchniętych ust to:

suchość

łuszczenie się

obrzęk

pęknięcia, a nawet krwawienie

Przyczyny suchych, spierzchniętych, popękanych ust

Warunki pogodowe

Główne przyczyny wysuszenia skóry na wargach są związane z porami roku. Zimą pękanie ust może być spowodowane zimnym, suchym powietrzem i wiatrem. Do tego dochodzi niski poziom wilgotności w pomieszczeniach i klimatyzacja. Chociaż zima jest zwykle największym winowajcą, promienie UV letniego słońca również wysuszają nasze usta. 

Odwodnienie organizmu, dieta

Niewystarczająca ilość wypijanych płynów nie tylko latem, ale także zimą, gdy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, może być przyczyną odwodnionej skóry. Niewłaściwa dieta, zwłaszcza słone i pikantne potrawy mogą spowodować pierzchnięcie ust. To samo dotyczy niektórych restrykcyjnych diet, zwłaszcza, jeśli są one ubogie w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy. Może też wystąpić reakcja alergiczna na niektóre potrawy, która powoduje swędzenie, mrowienie, obrzęk warg, języka, a nawet podniebienia i gardła. W takich wypadkach należy skonsultować się z lekarzem.

Palenie

Palenie papierosów pogarsza przyswajanie witamin  i składników mineralnych, powoduje przedwczesne starzenie się skóry całej twarzy, a szczególności ust. 

Zanieczyszczenia

Spierzchnięte usta są dolegliwością typową dla mieszkańców miast. Jest to logiczne, ponieważ zanieczyszczenia niszczą naturalną barierę ochronną skórny, a tym samym powodują wiele dolegliwości skórnych, od trądziku po matową cerę, aż po suchość. 

Oblizywanie ust

Oblizywanie ust to nawyk wielu osób ze spierzchniętymi wargami. Daje chwilową ulgę i wrażenie nawilżenia ust, jednak efekt jest odwrotny. Ślina, co prawda  nawilża na chwilę, ale szybko odparowuje i  jeszcze bardziej wysusza usta, ponieważ zawiera enzymy odwadniające tkanki.

Nawyk oddychania przez usta

Oddychanie przez usta to zły nawyk pod wieloma względami. Jednym z nich jest suchość w okolicy ust. Ma to miejsce, szczególnie zimą, kiedy mamy zatkany nos.

Choroby i leki

W skrajnych wypadkach spierzchnięte usta mogą być objawem choroby, takiej jak: cukrzyca, tarczyca, zapalenie okołoustne, zapalenie czerwieni wargowej. Bardzo wysuszać wargi mogą także niektóre leki, w szczególności leki przeciwtrądzikowe na bazie izotretynoiny, maści lub balsamy na bazie kortyzonu, leki przeciwhistaminowe, retinoidy i chemioterapeutyki. Jeśli naturalna, codzienna pielęgnacja ust nie przynosi oczekiwanych efektów warto skonsultować się z lekarzem.

Naturalna pielęgnacja ust

Złuszczanie

Nawet, jeśli w przypadku spierzchniętych ust, może się to wydawać sprzeczne z intuicją, wykonanie delikatnego peelingu pomaga usunąć martwy naskórek i przygotować wargi na optymalne przyswojenie składników  odżywczych. Peeling ułatwia również pozbyć się drobnego, suchego naskórka, który czasem obgryzamy, pogarszając stan naszych suchych ust.

Do zrobienia takiego peelingu wystarczy pół łyżeczki brązowego cukru i odrobina miodu, albo oleju kokosowego. Wargi delikatnie pocieramy miękką szczoteczką do zębów.

Jak wybrać balsam do ust z dobrymi składnikami?

Najlepsze pomadki ochronne lub balsamy do ust zawierają tylko naturalne składniki, najlepiej organiczne. Mamy wtedy pewność, że w olejach i masłach, nie ma pozostałości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Skóra wchłania znaczną część produktów kosmetycznych, które przenikają do krwiobiegu i narządów wewnętrznych. Dodatkowo składniki pomadek, dostają się do organizmu, nie tylko przez skórę, ale także są przez nas zlizywane i zjadane. Składniki BIO na liście INCI są oznaczone gwiazdką. Regularne stosowanie takiego balsamu z pewnością zapobiegnie wszelkim problemom, związanym z suchością warg. Do składników najbardziej pożądanych w balsamach i pomadkach do ust należą: masło shea, olej jojoba, olej kokosowy, olej makadamia, olej ze słodkich migdałów, masło kakaowe, wosk pszczeli.

Ekologiczne kosmetyki nie tylko zapewniają chwilową ochronę ust, ale także je odżywiają i pielęgnują, dzięki mocy składników aktywnych.

Błędy przy wyborze balsamu do spierzchniętych ust

Unikaj balsamów, które są zbyt wodniste, ponieważ mogą nie być wystarczająco odżywcze. Łatwo je rozpoznać po bardziej płynnej i mniej oleistej konsystencji.

Zrezygnuj z balsamów przygotowanych na bazie parafiny. Tradycyjne balsamy do ust zawierają przede wszystkim składniki syntetyczne, takie jak produkty petrochemiczne, np. olej parafinowy, wazelinę, syntetyczne zapachy, barwniki i konserwanty. Olej parafinowy, chociaż nie uczula i sprawdza się, jako okluzja, to znaczy substancja zatrzymująca wilgoć, nie dostarcza skórze żadnych innych korzyści, ponieważ działa wyłącznie powierzchniowo.

Spierzchnięte usta - czego unikać

Uświadomienie sobie złych nawyków w połączeniu z naturalną pielęgnacją ust, szybko przyniesie oczekiwane efekty.

unikaj oblizywania i przygryzania warg, nie odrywaj płatków łuszczącego się naskórka - ślina z lizania nie nawilża, ale w rzeczywistości dodatkowo pozbawia usta wilgoci, powodując błędne koło

zrezygnuj z bardzo słonych i pikantnych potraw – sól kuchenna wchłania wodę

unikaj palenia i przebywania w zadymionych pomieszczeniach

jeśli to możliwe, unikaj klimatyzowanych pomieszczeń

nie oddychaj przez usta

nie dziel się balsamem do ust z innymi osobami

Gdy Twoje usta są spierzchnięte unikaj tych składników:

kamfora

eukaliptus

syntetyczne aromaty

lanolina

mentol

oktynoksat lub oksybenzon

fenol (lub fenyl)

galusan propylu

kwas salicylowy

Spierzchnięte usta u kobiet

Kobiety częściej niż mężczyźni skarżą się na spierzchnięte usta. Można to wytłumaczyć zmianami hormonalnymi, które powodują wahania nawilżenia skóry podczas cyklu miesiączkowego. Winowajcą może być także pomadka. Istnieją odcienie czerwieni, które wysuszają bardziej niż inne, na przykład burgund, brąz i purpura z powodu reakcji chemicznej zachodzącej między tymi ciemnymi pigmentami a ustami. Aby chronić wargi, można nałożyć pod pomadkę naturalny balsam. 

Spierzchnięte usta u mężczyzn

Mężczyźni rzadziej niż kobiety narzekają na suche, spierzchnięte wargi. Wydaje się jednak, że mężczyźni ze skłonnością do nocnego chrapania są bardziej narażeni na suchość w ustach. Jeśli podejrzewasz, że masz trudności w oddychaniu przez nos, szczególnie podczas snu, powinieneś skontaktować się z lekarzem. 

Spierzchnięte usta u dzieci

Dzieci nie są bardziej narażone na suchość ust niż dorośli. Statystycznie około 40% rodziców deklaruje, że ich dziecko doświadczyło suchości ust. Jednak niektóre czynniki mogą sprzyjać pojawianiu się spierzchniętych warg u dzieci. Na przykład regularny katar, jak ma to miejsce w przypadku wielu dzieci, które przebywają wśród rówieśników. Nawyk oddychania przez usta, może prowadzić do wysuszenia jamy ustnej i warg. Dzieci, które nie nauczyły się jeszcze prawidłowo wydmuchiwać nosa, będą jeszcze bardziej skłonne do oddychania przez usta, gdy nos jest zatkany. 

Niemowlę i spierzchnięte usta

Niemowlęta bardzo rzadko mają suche usta. Jednak niektóre czynniki mogą powodować suchość lub podrażnienie okolicy ust. Tak jest na przykład w przypadku dzieci używających smoczka. Kiedy ich wargi zetkną się ze śliną z powodu wkładania smoczka, kciuka lub kołdry do ust, może wystąpić problem z suchością wokół ust, a zwłaszcza okołoustne zapalenie skóry. 

 

Może zainteresuje Cię także:

Jak samodzielnie zrobić naturalny balsam do ust?

 

  

     Organiczna pomadka do ust                                               Ekologiczne masło shea

 Organiczna ochronna pomadka do ust Alteya Organics                            Masło shea BIO 100 ml Alteya Organics

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl