
Choć wydaje się, że skóra dziecka jest idealną wersją skóry osoby dorosłej, bardzo się od niej różni. Pamiętaj, że skóra niemowląt i małych dzieci ma inne cechy niż skóra dorosłych i dlatego potrzebuje specjalnej pielęgnacji.
Skóra noworodków i niemowląt jest niedojrzała
✔ U niemowląt gruczoły potowe i łojowe są jeszcze niedojrzałe. Nie spełniają w pełni swojej roli, co powoduje suchość skóry i zwiększoną podatność na czynniki zewnętrzne. U osób dorosłych gruczoły te są źródłem powstawania warstwy hydrolipidowej, złożonej z potu i sebum. To płaszcz ochronny skóry, który umożliwia walkę z mikroorganizmami i reguluje temperaturę ciała.
✔ Liczba melanocytów, komórek chroniących przed promieniami UV słońca, jest znacznie mniejsza u niemowląt niż u dorosłych. Dlatego ekspozycja na słońce może spowodować wysuszenie skóry, grozi oparzeniami słonecznymi lub wysypką.
Naskórek dzieci ma większą przepuszczalność
Skóra niemowląt jest bardziej zasadowa niż u osób dorosłych. Jeśli pH skóry dorosłego wynosi 5,5, u niemowląt jest bliskie 7. Odgrywa to istotną rolę w przepuszczalności skóry dziecka, która jest większa, a tym samym bardziej narażona na czynniki zewnętrzne. Jest wrażliwa i szybciej ulega odwodnieniu. Ta wysoka przepuszczalność sprawia, że niektóre produkty, które są dobrze tolerowane przez starsze dzieci lub dorosłych, powodują podrażnienia u noworodka.
Ponadto, stosunek powierzchni ciała do jego objętości, u dziecka w wieku poniżej 2 lat jest 3,5 razy większy niż u osoby dorosłej. Produkt zaaplikowany maluszkowi znajduje się, zatem w jego ciele w znacznie wyższym stężeniu (3 do 7 razy wyższym). Dlatego tak ważne jest, żebyśmy wybierali bezpieczne produkty dla naszych maluchów.
Kosmetyki odpowiednie dla wrażliwej skóry dziecka
Dopiero około 3 roku życia skóra dziecka dojrzewa, gruczoły stopniowo zaczynają spełniać wszystkie swoje funkcje. Szczególną uwagę zwróć na substancje chemiczne, zapachowe, konserwanty i inne drażniące składniki, które znajdują się w wielu kosmetykach przeznaczonych dla niemowląt.
Sprawdź skład kosmetyków, takich jak kremy, maści, balsamy, olejki, które nie są spłukiwane. Pozostając w kontakcie ze skórą przez długi czas, przy zwiększonej przepuszczalności naskórka dostają się do krwiobiegu dziecka.
Twoje dziecko nie potrzebuje wielu kosmetyków, aby było czyste i ładnie pachniało. A im mniej ma styczności z różnymi substancjami, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zetknie się z taką, na którą jest uczulone.
Lepiej wybrać tylko niezbędne kosmetyki, ale dobrej jakości. Kolor, zapach, czy wygląd opakowania nigdy nie powinny być pierwszym kryterium wyboru.
Tutaj doskonale sprawdza się zasada: IM MNIEJ TYM LEPIEJ - mniej składników w formule i mniej produktów w szafce .
Potrzebujesz tylko kilku podstawowych rzeczy: mydła lub żelu do mycia, maści lub olejku do ciała. Jeśli pojawią się odparzenia pieluszkowe, przyda się maść z cynkiem.
Ponieważ składników, które mogą być obecne w kosmetykach, również tych przeznaczonych dla najmłodszych, są setki, nie sposób ich wszystkich poznać. Jak, w takim razie, świadomie wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania.
Najlepszą, najszybszą i najskuteczniejszą metodą jest z pewnością poleganie na certyfikatach.
Kupując certyfikowany BIO kosmetyk masz pewność, że został dokładnie sprawdzony. Jego składniki są naturalne i pochodzą z upraw ekologicznych. Nie w nich żadnych pozostałości środków ochrony roślin, czy nawozów sztucznych, które są stosowane w konwencjonalnym rolnictwie. Musi spełniać bardzo wyśrubowane kryteria jakościowe. Każdy organiczny składnik na liście INCI oznaczony jest gwiazdką.
Organiczne kosmetyki Alteya Organics dla dzieci od pierwszego dnia życia zawierają tylko naturalne składniki certyfikowane przez restrykcyjne standardy międzynarodowe: USDA Organics i Ceres GmbH.
Niektóre, ze składników, których należy unikać w kosmetykach przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci to:
✔ Sodium lauryl sulfate , dobrze znany środek powierzchniowo czynny SLS szeroko stosowany w konwencjonalnych kosmetykach. Jest to dosyć drażniąca substancja, która może uszkadzać barierę lipidową skóry i powodować stany zapalne.
✔ Sodium laureth sulfate i Ammonium laureth sulfate. Są to surfaktanty powszechnie obecne w wielu kosmetykach, dające obfitą pianę. Jak wykazano, działają drażniąco na skórę, choć w mniejszym stopniu niż wspomniany SLS.
✔ Methylisothiazolinone i Methylchloroisothiazolinone, konserwanty potencjalnie uczulające. Mieszanie tych dwóch konserwantów jest obecnie zabronione w produktach niespłukiwanych. Substancje te są dozwolone, ale z pewnymi ograniczeniami, w produktach spłukiwanych.
✔ Triclosan, chlorofenol szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Składnik ten został zakazany w niektórych kategoriach produktów w 2016 roku z powodu pewnych kontrowersji dotyczących jego wchłaniania do organizmu człowieka. Wydaje się, że Triclosan jest substancją zaburzającą gospodarkę hormonalną: substancją zdolną do ingerencji w układ hormonalny, powodując problemy zdrowotne.
✔ Metyloparaben, propyloparaben, etyloparaben i butyloparaben. Są to potencjalnie drażniące konserwanty, stosowane od lat 40. XX wieku. Maksymalne dozwolone stężenie parabenów wynosi 0,4%, jeśli jest to pojedyncza substancja, oraz 0,8%, jeśli parabeny występują w mieszaninie. W 2011 r. Komisja Europejska zakazała stosowania butyloparabenu i propyloparabenu w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.
Ekologiczne mydło w płynie dla niemowląt Alteya Organics Organiczny balsam dla niemowląt Alteya Organics