
Składniki aktywne, czyli substancje czynne to składniki kosmetyków, które decydują o ich skuteczności. Są najważniejsze w składzie produktu. Od ich rodzaju i stężenia zależy, jakie jest działanie kosmetyku. Bez nich produkty nie miałyby żadnego wpływu na naszą skórę.
Kosmetyczne składniki aktywne mogą być pochodzenia syntetycznego, biotechnologicznego lub naturalnego. BIO zgodność naturalnych składników aktywnych ze skórą sprawia, że są lepiej wchłaniane i mają zdolność do stymulacji naturalnych mechanizmów obronnych i naprawczych skóry.
Są to składniki roślinne, mineralne lub zwierzęce, z których każdy składa się z kilku aktywnych cząsteczek, takich jak przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe czy witaminy. Mogą zapewnić wiele korzyści, takich jak: nawilżenie, odżywienie, regeneracja, tonizacja, działanie antybakteryjne, oczyszczające, gojące.
Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Na przykład olej roślinny z pierwszego tłoczenia zawiera kwasy tłuszczowe (niezbędne dla skóry omega 3, 6 i 9), fitosterole, składniki odżywcze, białka, witaminy.
Z drugiej strony syntetyczne składniki aktywne powstałe na drodze procesów chemicznych, mają ściśle określone działanie, na przykład tylko nawilżające lub przeciwzapalne.
Dlatego kosmetyk naturalny jest często bardziej wszechstronny niż kosmetyk syntetyczny ze względu na bogactwo składników aktywnych.
O ile syntetyczne składniki wymagają wielu laboratoryjnych testów, potwierdzających ich skuteczność i bezpieczeństwo, to pewne zalety naturalnych składników aktywnych znane są od stuleci. Tak jest w przypadku większości roślin, np. lawenda, jak wiemy, ma właściwości kojące i relaksujące.
Skuteczność kosmetyku zależy, przede wszystkim od stężenia i jakości składników aktywnych obecnych w produkcie. Na jakość surowców roślinnych mają wpływ przede wszystkim:
✔ Metoda uprawy. Rośliny pochodzące z upraw ekologicznych, są nie tylko najlepszymi produktami spożywczymi, ale również najbardziej cenionymi surowcami w rzemieślniczej produkcji kosmetyków. Wolne od GMO, wszelkich pozostałości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin zapewniają nie tylko skuteczną, ale także bezpieczna pielęgnację skóry.
✔ Warunki związane ze środowiskiem naturalnym i jego elementami, takimi jak klimat, gleba, woda. Rośliny, które rozwijają się w optymalnych dla siebie warunkach stanowią najbardziej wartościowy surowiec. Przykładem może być bułgarski olejek z róży damasceńskiej. Dolina Róż w Bułgarii ma mikroklimat, który jest idealny, do uprawy tych niezwykle aromatycznych kwiatów. Płatki róż pochodzące z ekologicznych plantacji, rozpościerających się w tej słynnej dolinie, są surowcem do produkcji cenionego na świecie olejku. Przewyższa on podobne olejki, jeśli chodzi o skład, właściwości terapeutyczne i kosmetyczne. Bardzo ważny jest także zbiór roślin, który musi odbyć się we właściwym czasie i o określonej porze dnia.
✔ Metoda przetwarzania składników aktywnych. Etap produkcji jest również konieczny do zachowania składników aktywnych w surowcach roślinnych. Aby zachować złożoność składu olejów i maseł roślinnych, zebrane owoce czy nasiona nie są podgrzewane ani poddawane działaniu substancji chemicznych. Ich organiczny i naturalny charakter zapewnia najwyższą jakość i skuteczność końcowego produktu.
W kosmetykach ekologicznych jest wiele różnorodnych składników aktywnych. Fazę wodną stanowią, zwykle wody kwiatowe, fazę tłuszczową oleje, masła roślinne lub maceraty olejowe. Są to podstawowe składniki, a ich uzupełnienie stanowią ekstrakty roślinne, olejki eteryczne i naturalne emulgatory. W organicznych produktach mamy 95%, a nawet 100% składników aktywnych.
Kosmetyki konwencjonalne zawierają niekiedy mniej niż 1%, a bardzo rzadko więcej niż 5% składników aktywnych.
JAKIE SKŁADNIKI SĄ STOSOWANE W EKOLOGICZNYCH KOSMETYKACH?
Olejki eteryczne
Olejki eteryczne powstają, najczęściej przez destylację parową roślin aromatycznych. Niewielki rozmiar cząsteczek pozwala im wniknąć głęboko w skórę, zapewniając silne działanie. Olejki eteryczne charakteryzują się ogromną koncentracją składników aktywnych, dlatego dodawane są w bardzo małych ilościach. Powinny być stosowane zawsze w połączeniu z olejem bazowym.
Oleje roślinne
Oleje roślinne to substancje tłuszczowe pozyskiwane z roślin. Te naturalne składniki, bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, odżywiają, chronią i leczą skórę. To sprzymierzeńcy zdrowia i promiennej cery. Mają, w zależności od roślin, z których są pozyskiwane, właściwości przeciwstarzeniowe, łagodzące regenerujące, antyoksydacyjne i ujędrniające. Oleje roślinne są również używane do rozcieńczania olejków eterycznych.
Masła roślinne
Masła roślinne, to kuzyni olejów i mają podobne właściwości: intensywnie odżywiają, regenerują i chronią. Różnią się od olejów konsystencją, która w temperaturze pokojowej jest stała. Do najczęściej używanych maseł roślinnych należą: masło shea, masło kakaowe czy masło mango.
Hydrolaty
Hydrolat to naturalna woda kwiatowa, nazywana czasem wodą aromatyczną, która zawiera śladowe ilości olejków eterycznych. Działa bardzo łagodnie, a jej właściwości zależą od rośliny, z której pochodzi. Może mieć zastosowanie nawilżające, kojące lub ściągające. Hydrolaty doskonale sprawdzają się w kosmetykach organicznych, zastępując w nich wodę. Świetne są również stosowane samodzielnie jako tonik.
Ekstrakty roślinne
Ekstrakty roślinne, czyli wyciągi, pozyskuje się z całych roślin, albo z ich poszczególnych części, np. kwiatów, liści, korzeni, soku. Proces ekstrakcji polega na zanurzeniu materiału roślinnego w odpowiednim rozpuszczalniku. Rozpuszczalnikiem może być woda, olejki roślinne, gliceryna czy alkohol. Ekstrakty, jeśli są skoncentrowane, posiadają bardzo wysokie stężenie substancji aktywnych. Są bogatym źródłem polifenoli, flawonoidów, witamin czy innych substancji odżywczych.
Produkty pszczele
Miód czy wosk pszczeli mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Natłuszczają skórę i chronią ją przed utratą wody.
Jeśli wybierasz ekologiczne kosmetyki, które zawierają silne składniki aktywne, możesz uzyskać widoczne rezultaty przy jednoczesnym poszanowaniu skóry, zdrowia i środowiska.
Ekologiczne masło shea 100 ml Alteya Organics