
Jednym, z najlepszych sposobów, na wybór dobrych, naturalnych, czy organicznych kosmetyków jest znajomość składników INCI. Warto wiedzieć, jak czytać składy produktów kosmetycznych. Dlaczego? Ponieważ, bardzo często składane przez producentów obietnice to tylko reklama.
Podamy Ci kilka wskazówek do zrozumienia tego uniwersalnego języka kosmetyków i dostarczymy podstawowych informacji do rozszyfrowania list INCI Twoich kosmetyków.
Lista składników i język INCI
INCI to Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetycznych (International Nomenclature Cosmetics Ingredients). Producenci, zgodnie z dyrektywą europejską, mają obowiązek, umieszczać taką listę na opakowaniu każdego produktu. Wyjątek stanowią próbki, ponieważ są zbyt małe, aby zamieścić na nich taką informację.
Pierwsza ważna reguła
Na liście INCI używa się dwóch języków: angielskiego i łaciny. Nazwy związków chemicznych podawane są w języku angielskim, a nazwy składników roślinnych po łacinie.
Druga ważna reguła - kolejność składników
INCI zawiera wszystkie składniki w kosmetyku w porządku malejącym według ilości. W większości produktów kosmetycznych pierwszym składnikiem jest woda (aqua), która może stanowić nawet 95% składu.
Trzecia ważna reguła - skuteczność kosmetyku zależy od składników na pierwszych pozycjach
Pierwsze 3 do 5 składników stanowi około 80% formuły. Jest to pierwsza wskazówka, aby zorientować się, czy produkt jest naturalny i skuteczny. Jeśli lista INCI jest krótka, będą to pierwsze 3 składniki, 5 dla dłuższych list. Dlatego jeśli nazwy łacińskie zajmują początkowe pozycje to dobry znak, świadczy o wysokiej zawartości naturalnych składników aktywnych.
Co znajduje się na końcu listy INCI?
Na ogół są to dodatki - konserwanty, barwniki, perfumy i alergeny. W produktach drogeryjnych, najczęściej składniki aktywne, również są na samym końcu listy. To wyraźnie pokazuje, że ich zawartość jest niska, a w niektórych przypadkach nawet bezużyteczna.
Ważne jest również, z jakiej rośliny pochodzi aktywny składnik i jakiego jest rodzaju. W kosmetykach naturalnych wody kwiatowe, oleje i masła roślinne zajmują pierwsze pozycje. Dalej są wymieniane ekstrakty ziołowe, a na końcu olejki eteryczne, których udział procentowy jest nieznaczny, ze względu na bardzo silną koncentrację substancji czynnych.
Jeśli wszystkie nazwy łacińskie znajdują się na końcu listy, produkt jest syntetyczny.
Substancje, które występują w dawce mniejszej niż 1%, producent może umieścić w dowolnej kolejności na końcu listy. Na przykład, jeśli krem zawiera 0,4% metyloparabenu i 0,01% oleju arganowego, producent może równie dobrze wymienić najpierw roślinny olej arganowy, a dopiero później metyloparaben.
Terminologia olejów roślinnych: nazwę rośliny podaje się po łacinie, dodając określenie części rośliny w języku angielskim: oil, np. olej z wiesiołka w INCI oznaczamy Oenothera Biennis Oil , albo olej Jojoba Simondsia Chinensis Seed Oil.
Hydrolaty i wody kwiatowe, otrzymane w wyniku destylacji z parą wodną, podobnie jak olejki eteryczne, podlegają tym samym zasadom. Podana jest łacińska nazwa samej rośliny + wykorzystana jej część i woda w jęz. angielskim, np. hydrolat z kwiatów róży damasceńskiej, będzie podany jako: Rosa Damascena Flower Water.
Barwniki są oznaczane numerem i symbolem CI, czyli (Colour Index) a po nim następuje numer danego barwnika.
A co z długimi listami INCI?
Długie listy INCI z rozszerzonymi słowami w języku angielskim (a nie po łacinie), nie wróżą dobrze, jeśli szukamy naturalnych, zdrowych kosmetyków.
Istnieje ryzyko, że produkt zawiera kontrowersyjne składniki (szkodliwe i/lub bezużyteczne), a zawartość składników aktywnych jest niska.
Czego z INCI się nie dowiemy…
Jakie były metody produkcji poszczególnych składników? Czy użyte oleje są z pierwszego tłoczenia na zimno? Czy składniki były dezodoryzowane lub odbarwione?
Jaka jest czystość składnika otrzymanego w drodze przemiany chemicznej: czy spowodowała powstawanie niepożądanych związków, czy nie (zwykle w ilościach śladowych)? O tym producenci, nie mają obowiązku nas informować.
Z pomocą przychodzą gwiazdki, umieszczane przy organicznych składnikach pochodzących z ekologicznych plantacji. Gwarancją jakości produktu jest również ekologiczny certyfikat.
W naszym sklepie rozanemarzenie.pl podajemy pełne składy kosmetyków. Przed zakupem zachęcamy do ich sprawdzenia.