Bułgarskie Święto Trifon Zarezan

Pierwszego lutego bułgarski kościół prawosławny wspomina świętego męczennika Trifona, zwanego przez lud Zarezan, ponieważ obchodzony jest na początku wiosennego sezonu, kiedy zaczyna się przycinanie winorośli w winnicach.

Odrodzenie po zimie witane jest kilkoma uroczystymi świętami, wśród których obchodzony jest dzień   Trifona  Zarezana. Chociaż wspomnienie świętego przypada 1 lutego, zwyczajowo winorośl przycina się dopiero 14 lutego.

To bułgarskie święto hodowców winorośli i winiarzy. Głównym obrzędem tego dnia jest symboliczne przycinanie winorośli. Zwykle czynność ta jest przypisana mężczyznom, ale zdarza się w niektórych częściach  Bułgarii, że wykonują ją kobiety, dziewczęta, kawalerowie lub małżonkowie.

Rano po nabożeństwie mężczyźni zbierają się w grupy i udają się na pole. W winnicach rolnicy zwróceni twarzą w kierunku wschodzącego słońca robią znak krzyża, przycinają kilka gałązek jednej lub trzech winorośli rosnącej pośrodku albo na krańcach winnicy. Zalewają korzenie rosnącej rośliny i wycięte pędy winem.

Winorośl kropi się święconą wodą. Po przycięciu pojedynczych gałązek winorośli, na polu wśród winnych krzewów przygotowuje się stół zastawiony świątecznym jedzeniem.

Odcięte kawałki pędów zanurzane są w butelkach wina, zwinięte na kształt korony i nałożone na czapki lub przerzucone przez ramiona właścicieli winnic. Jest to wieniec Trifona, który przynosi się do domu i kładzie przed ikoną.

Dzięki swojej symbolice, ceremoniałowi wśród winnic, święto Trifona Zarezana emanuje radością ludzi z wiosennego odradzania się natury, spodziewanym urodzajem w winnicach i oczekiwaniem na pełne beczki wina. Na zdrowie przez cały rok!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl